Arnavutluk'ta İtalya idaresinde göçmen merkezleri kuralacak

Arnavutluk'la İtalya arasında, Arnavutluk topraklarında ama İtalya'nın idare edeceği 3 bin kişilik göçmen merkezlerinin kurulmasına yönelik bir anlaşma imzalandı. Anlaşma gereği İtalya da Arnavutluk'un AB üyeliğine tam destek verecek.

GİRİŞ 08.11.2023 10:11 GÜNCELLEME 08.11.2023 11:04
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Orta Doğu ve Afrika'dan gelen göç dalgasının önüne geçmek isteyen Batılı ülkeler, yeni formüller aramaya devam ediyor.

İngiltere'nin Ruanda'yla göçmen anlaşması yapması sonrası şimdi de İtalya'dan bir hamle geldi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı geçtiğimiz gün Roma'daki başbakanlık sarayı Chigi'de ağırladı.

İki başbakan, görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Ev sahibi Başbakan Meloni, İtalya'nın karşı karşıya kaldığı göç olgusunun yönetimine dair Arnavutluk ile bir anlaşmaya vardıklarını belirterek, "Rama, birkaç hafta sonra yeniden Roma'da. Kendisiyle, İtalya ile Arnavutluk arasında göç akışının yönetimine dair çok önemli bir mutabakat zaptı imzalıyor oluşumuzu duyurmaktan mutluyum. İtalya, Arnavutluk'un en büyük ticaret ortağıdır. Yasadışılığa karşı mücadelede çok yakın bir işbirliği mevcut." dedi.

3 bin kişiyi barındırabilecek göçmen merkezleri kurulması öngörülüyor

Giorgia Meloni, anlaşmanın üç amacı olduğunu aktararak, bunların, insan kaçakçılığına karşı koymak, düzensiz akışları önlemek ve sadece gerçekten uluslararası koruma hakkına sahip olan kişilerin belirlenmesine yardımda bulunmak olduğunu kaydetti.

Meloni, söz konusu anlaşmanın içeriğine dair bilgi verirken, "Anlaşmada, Arnavutluk topraklarında 3 bin kadar kişiyi barındırabilecek göçmen merkezleri kurulması öngörülüyor." diye konuştu.

Söz konusu merkezlerin 2024 baharından itibaren faaliyete geçmesini planladıklarını anlatan Meloni, "Kurulacak iki merkezde, göçmenler, prosedürleri tamamlanana kadar kalacak. Merkezler tam olarak faaliyete geçtiğinde yıllık toplam 36 bin kişilik bir akış gerçekleşebilir." ifadesini kullandı.

Giorgia Meloni, çocukların, hamilelerin ve savunmasız kişilerin buraya gönderilmeyeceğini aktardı.

Arnavutluk'un AB üyeliğine tam destek sözü

İtalya Başbakanı Meloni, imzalanan anlaşmanın, iki ülke ilişkilerini zenginleştirdiğini ifade ederek, Arnavutluk'un Avrupa Birliği (AB) üyeliğine başından beri tam destek verdiklerini söyledi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da İtalya'nın düzensiz göç konusunda zor bir durumda olduğuna işaret ederek, "İtalya, Arnavutluk'u ararsa, Arnavutluk oradadır. Burada ve diğer kurumlarda alınan kararların siyasi değerini yargılamak bize düşmez. Konu yardım olduğunda, 'buradayız' yanıtını vermek bize düşüyor. İtalya yardım istediğinde, kafamızı çeviremeyiz. Bizim çözüm olma gücümüz yok, ama İtalya'ya el verme, yardım etme kapasitemiz var." değerlendirmesinde bulundu.

Rama, Arnavutluk'un henüz AB üyesi olmadığını, ama bir Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, üye olmamalarının, Avrupalı olmalarına ve dünyayı Avrupalı olarak görmelerine engel teşkil etmediğini dile getirdi.

Edi Rama, böyle bir anlaşmayı başka hiçbir AB ülkesiyle yapmadıklarını, Arnavutluk'u İtalya'ya bağlayan önemli fark yaratan; tarihi, kültürel ve aynı zamanda duygusal bağlar olduğunu vurguladı.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz'i geçen göçmenler gönderilmeyecek

İki başbakan, ortak basın açıklamasının ardından söz konusu mutabakat metnini imzaladı.

Bu arada, İtalyan basınında anlaşmayla ilgili çıkan haberlerde de söz konusu mutabakat zaptıyla Akdeniz'de kurtarılan düzensiz göçmenlerin, 2024'ün bahar aylarında hizmete girecek bu merkezlere getirileceği, burada kayıt ve iltica taleplerinin inceleneceği aktarıldı.

Buna göre, kendi imkanlarıyla bir şekilde Akdeniz'i geçerek İtalyan topraklarına ulaşan düzensiz göçmenler, Arnavutluk'taki bu merkezlere götürülmeyecek.

Diğer taraftan, İtalya Başbakanlık kaynakları, bu anlaşmanın, esasen 15 Ağustos'ta Meloni'nin Arnavutluk'ta "tatil" yaptığının yazıldığı sırada Rama ile buluşmasında tamamlandığını belirtti.

İtalya'da göçte son durum

İtalya'ya düzensiz göçmen gelişlerinde önceki yıllara göre ciddi bir artış olduğu verilere de yansımış durumda.

İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre, 1 Ocak-3 Kasım 2023 tarihlerinde, Akdeniz'i aşarak İtalya'ya gelen göçmen sayısı 144 bin 708 oldu.

Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 87 bin 332 iken, 2021'in aynı dönemde ise 54 bin 251 olmuştu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 7
 • Vah vah 8 ay önce Şikayet Et
  İtalyanin böyle bir merkezi Yunanistan'a kurmasını bekliyoruz .
  Cevapla
 • misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Arnavutluğu kınayana kadar, akıl ve mizan sahibi olarak önce, yunanistan ve almanya ve tüm ab nin niye mutlu olduğunu düşünsek. Yaptığımız geri kabul anlaşması sonuçu , nasıl dünyanın en kalabalık göçmen ve mülteci olduk mesala.
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  vah vah nedir bu batıya yaranma aşkı yazık vallahi
  Cevapla
 • Hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Bize de itelediler
  Cevapla
 • deniz 8 ay önce Şikayet Et
  avrupa tarafında bize kakalanan suriyeli ve afgan göçmenlerin mutluluğunu unutmayalım!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek duyurdu: 64,5 milyar dolardan 144 milyon dolara düştü
Son dakika... ABD basını flaş gelişmeyi duyurdu: Başlıyor!