NATO'da bir ilk! 'Bu hatayı tekrarlamamalıyız'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Enerji tedarikimiz için Rusya'ya bel bağlamanın sonuçlarını gördük. Kritik ağlarımızın teknolojisini sağlamak için Çin'e güvenerek bu hatayı tekrarlamamalıyız” dedi.

NATO'da bir ilk! 'Bu hatayı tekrarlamamalıyız'
NATO'da bir ilk! 'Bu hatayı tekrarlamamalıyız'
GİRİŞ 09.11.2023 21:47 GÜNCELLEME 09.11.2023 21:47
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Almanya’nın başkenti Berlin’de NATO tarafından ilk kez Siber Savunma Konferansı düzenledi.

Konferansın açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Hepinizi bu ilk NATO Siber Savunma Konferansı’nda ağırlamaktan ve bunu Bakan Baerbock ile birlikte yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.

Günümüzde herhangi bir çatışmayı siber boyutu olmadan düşünmenin mümkün olmadığını ifade eden Stoltenberg, “Siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici ve tehlikeli olabilmektedir. NATO'nun uzun yıllardır siber tehditleri çok ciddiye almasının nedeni de budur” dedi.

NATO’nun eskiden hava, deniz ve kara olmak üzere üç askeri alanda yer aldığını belirten Stoltenberg, “Daha sonra siber tehditlerin ne kadar önemli olduğunu göstermek için siber alanı bağımsız bir askeri alan olarak ekledik” dedi.BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN

NATO’nun birkaç yıl önce siber saldırıların 5. maddeyi tetikleyebileceği konusunda da mutabık kaldığını hatırlatan Stoltenberg, “Bu da ittifakımızın merkezinde yer alan, birine yapılan saldırının herkese yapılmış sayılacağı vaadidir. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Çünkü siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici olabilir” dedi.
Çin ve Rusya’nın da dahil olduğu otoriter rejimlerin NATO üyesi ülkelerin çıkarlarına, değerlerine ve güvenliğine meydan okuduğunu aktaran Stoltenberg, “Çin bizim düşmanımız olmasa da değerlerimizi paylaşmıyor. Pekin yeni teknolojileri kendi ülkesinde baskı aracı olarak kullanıyor. Yüz tanıma da dahil olmak üzere teknolojilerini dünyanın dört bir yanındaki ülkelere devlet kontrolü araçları olarak ihraç ediyor” dedi.
Siber saldırıların caydırılması ve gerekirse bunlara karşı savunma yapılması gerektiğini aktaran Stoltenberg, “Çoğu zaman bu saldırıların tespit edilmesi ve hatta ilişkilendirilmesi zordur. Vilnius'taki NATO Zirvesi'nde müttefikler siber savunmamızı güçlendirmek için yeni bir konsept üzerinde anlaştılar. Siyasi açıdan bu, potansiyel düşmanlara bize saldırdıkları takdirde bunun sonuçları olacağına dair güçlü bir mesaj göndermek ve SACEUR'e gerektiğinde karşılık verme yetkisi vermek anlamına geliyor”
dedi.

'BU HATAYI TEKRARLAMAMALIYIZ'

Özellikle 5G ağları da dahil olmak üzere güvenli iletişim sistemlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden, Stoltenebrg, “Bu da geleceğe yönelik dijital omurgamızı inşa etmek için otoriter rejimler tarafından tedarik edilen ekipmanlara güvenmekten kaçınmamız gerektiği anlamına geliyor. Enerji tedarikimiz için Rusya'ya bel bağlamanın sonuçlarını gördük. Kritik ağlarımızın teknolojisini sağlamak için Çin'e güvenerek bu hatayı tekrarlamamalıyız” dedi.

“Ukrayna'da gördüğümüz üzere Microsoft, Amazon ve Starlink gibi özel şirketler kendi başlarına kritik aktörler haline gelmiştir"

Siber alanda özel sektörün önemine değinen Stoltenberg, “Ukrayna'da gördüğümüz üzere Microsoft, Amazon ve Starlink gibi özel şirketler kendi başlarına kritik aktörler haline gelmiştir. Kiev'den gelen doğrudan yardım taleplerine yanıt verdiler” dedi.

“Özel şirketler ile ordunun işbirliği yapmasının etik olmadığını düşünenler olduğunu biliyorum”

Özel sektör olmadan ülkeleri güvende tutmanın mümkün olmadığını ifade eden Stoltenberg, "Dolayısıyla daha fazla konuşmamız, planlamamız ve birlikte tatbikat yapmamız gerekiyor. Özel şirketler ile ordunun işbirliği yapmasının etik olmadığını düşünenler olduğunu biliyorum. Kendi uluslarımızı savunmanın etik olmayan bir yanı yok, özgürlüğümüzü savunmanın etik olmayan hiçbir yanı yok” dedi.
Endüstri olmadan savunmanın, caydırıcılığın ve güvenliğin olmayacağını vurgulayan Stoltenberg, “Dolayısıyla birlikte çalışma konusunda daha iyi olmalıyız. İşte bu yüzden bu konferans çok önemli. Çünkü hükümetleri ve özel sektörü bir araya getirerek birlikte nasıl daha yakın çalışabileceklerini tartışıyor ve ele alıyor” dedi.

Artık daha tehlikeli bir dünyada yaşandığını belirten Stoltenberg, “Bu tehlikeler fiziksel dünyada olduğu kadar siber dünyada da mevcut. NATO aracılığıyla kendi siber güvenliğimizi güçlendirmek için birlikte çalışabiliriz” dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 71
 • Korkuyorum 3 ay önce Şikayet Et
  Diyorki büyük şirketler ABD çıkarlarına göre bize destek vermiyor. Bu yüzden NATO olarak Rusya, Çin ve büyük şirketler NATO nün güdümüne girmelidir. Ukrayna halkının ölmesi tefferruat. NATO ya girmenin bedelini ödüyorlar. YERSEN .
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  NATO ve Batı , Hem Rusya'nın doğal kaynak zenginliğine muhtaç olmaları ve hem de Çin'in endüstriyel üretimi ve teknolojisine muhtaç vaziyete düşmekten , askeri ve ekonomik güçlenmesinden ciddi rahatsızlık duymaya başladı . ABD ve İngiliz Hegemonyası bu sebeple Hindistan'ı yakın tutma politikası benimsemişlerdir .
  Cevapla
 • Misafirim dünyada 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye size lazım olunca stratejik ortak, müttefik, dost, kardeş gibi kelimeler artık koca bir yalan olduğunu ispat ettiniz, siz çıkarlarınızın dostusunuz, bizim ne müttefikimiz ne dostumuz nede ortağımız değilsiniz biz inanmıyor güvenmiyoruz size.
  Cevapla
 • Üzeyir DEMİRTAŞ 3 ay önce Şikayet Et
  Eyyyyy TÜRKİYE CUMHURİYETİ natodan bize zarardan başka bişey gelmez ,derhal natodan ayrılmalıyız ,ALLAHsonumjzu hayırlı dylesin
  Cevapla
 • Ramazan UÇAR 3 ay önce Şikayet Et
  Natodan çıktığımız anda onlar için daha kolay lokma olacağız yer altı zenginliğimiz hepsinin iştahını açıyor zaten ülkemizde depremden kaynaklanan ekonomik zorluk var bunu fırsata çevirmek isteyen komşu dediğimiz devletler var
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  sana hakaret etmek istemem ama yalan yıllarca hem müttefiklerimiz hemde uşakları TC saldırıyor kılınız kıpırdamıyor çünkü ülkenin düşmanı nato
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin göklerdeki gücü Kaan hazımsızlığı devam ediyor! Özdil şaşırtmadı...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Tokayev ile görüştü