AB: Gazze'de çatışmalara derhal ara verilmeli

Avrupa Birliği (AB), Gazze'de derinleşen insani krizden ciddi endişe duyulduğunu belirterek, insani yardımların ulaşabilmesi için çatışmalara derhal ara verilmesi çağrısı yaptı.

GİRİŞ 12.11.2023 22:48 GÜNCELLEME 13.11.2023 10:14
Bu Habere 186 Yorum Yapılmış

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 37 gündür devam ediyor. Saldırılarda ölenlerin sayısı 11 bin 180'e çıkarken, İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyinde sivillerin son sığınağı olan hastaneleri de kuşatma altına aldı.

"ÇATIŞMALARA DERHAL ARA VERİLMELİ"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in AB adına yaptığı açıklamada, "AB, Gazze'de derinleşen insani kriz konusunda ciddi endişe duymaktadır. AB, insani yardımın Gazze halkına güvenli şekilde ulaşabilmesi için çatışmalara derhal ara verilmesi, sınır geçişlerinde kapasitenin arttırılması ve özel bir deniz yolu da dahil olmak üzere insani yardım koridorlarının oluşturulması çağrılarına katılmaktadır." ifadesi yer aldı.

Avrupa'nın kalbinden İsrail'e büyük tepki! Muazzam kalabalık 'Katil İsrail' dediAvrupa'nın kalbinden İsrail'e büyük tepki! Muazzam kalabalık "Katil İsrail" dedi

"İSRAİL'İN İNSANCIL HUKUKA UYGUN OLARAK KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VARDIR"

İsrail'in "uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak" kendini savunma hakkı bulunduğu açıklamada, "AB, insani yardım koridorları ve insani ihtiyaçlara yönelik duraklamalar dahil olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin alınması yoluyla insani yardımların muhtaç durumdakilere hızlı, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılması çağrısında bulunur." değerlendirmesinde bulunuldu.

"İSRAİL'İ SİVİLLERİN KORUNMASINI SAĞLAMAK ÜZERE AZAMİ İTİDAL GÖSTERMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Açıklamada, tüm rehinelerin serbest bırakılması için Hamas'a yapılan çağrı yinelendi, hastanelerin ve sivillerin canlı kalkan olarak kullanılamayacağı belirtildi ve şöyle devam edildi:

"Sivillerin çatışma bölgesini terk etmelerine izin verilmelidir. Bu çatışmalar hastaneleri ciddi şekilde etkilemektedir ve sivillerle sağlık personeline korkunç zarar vermektedir. AB, uluslararası insancıl hukukun hastanelerin, tıbbi malzemelerin ve hastanelerdeki sivillerin korunmasını şart kıldığını vurgulamaktadır. Ayrıca hastanelere en acil tıbbi malzemelerin derhal sağlanması ve acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyan hastaların güvenli bir şekilde tahliyesi gerekmektedir. Bu bağlamda İsrail'i sivillerin korunmasını sağlamak üzere azami itidal göstermeye çağırıyoruz."

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 186
 • ANALİST NECMİ 2 hafta önce Şikayet Et
  İsrail: Hemen canım, şimdi ara veriyorum...
  Cevapla
 • Ara vermek yok! 2 hafta önce Şikayet Et
  Ara verilmeliymiş. İşte bizim "gavur" dediğimiz yaratıklar bu kadar adi ve aşağılıktır. Hesaplarına göre İsrait Gazzeyi birkaç günde teslim alacaktı. O zaman mola vermeye bile yanaşmıyorlardı. Şimdi İsrait perişan olmaya başladı, ara vermekte söz etmeye başladılar. Ama ateşkesi veya müzakerelere başlamayı henüz kabul etmemişler. Teslim bayrağı çekerler inşallah. O zaman savaş biter.
  Cevapla
 • Türkoğlu 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne abd ne ab ne israil suçlu değil. Suçlu ,bu kadar katliama rağmen israil e yaptırıma bile karar veremeyen sözde islam ülkeleri.Türkiyenin gayretleri olmasa toplanmayacaklar bile. Elaleme ayıp olmasın diye toplanıyor alçaklar.
  Cevapla
 • İzmirli 3 hafta önce Şikayet Et
  ABD’nin pusulasına insanlık değerleri değil kibri yön veriyor. Postallarının bastığı her yeri çöle döndüren ve buna da ‘barış’ diyen Amerikan imparatorluğu çözülüyor. Amerika'nın 30 yıllık ömrü kaldı. Parçalanacak! İnsanlığın kalbiyse Gazze’de atıyor. Gazzeli çocuklar dünyayı değiştirecekler. Er ya da geç, insanlık galip gelecek.
  Cevapla
 • Ülkem 3 hafta önce Şikayet Et
  iki yüzlü avrupa günaydın yenimi aklınıza geldi zalimler yaşasın zalimler için cehennem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Bolat Açıkladı! 600 bin araç piyasaya çıktı
Bursa'da yolu kapatan düğün konvoyundaki magandalar terör estirdi