Erdoğan'ın sözleri dünyada yankılandı! Almanya Başbakanı Scholz, Netanyahu'yla görüştü

Başkan Erdoğan'ın Almanya ziyaretindeki İsrail sözleri dünyada yankı uyandırmıştı. Almanya Başbakanı Scholz, İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefonda görüşerek Gazze'deki insani durumun acilen iyileştirilmesi gerektiği mesajını verdi.

GİRİŞ 18.11.2023 21:45 GÜNCELLEME 18.11.2023 21:46
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Almanya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede İsrail'deki, işgal altındaki topraklardaki ve bölgedeki durumun yanı sıra Gazze Şeridi'ndeki insani durumun da ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre Scholz, Almanya'nın İsrail halkıyla tam dayanışma içinde ve İsrail'in yanında olduğunu vurguladı.

Gazze Şeridi'ndeki insani durumun acilen iyileştirilmesi gereğine vurgu yapan Scholz, Gazzelilere yardımların ulaştırılmasında insani ateşkeslerin önemli katkı sunabileceğini ifade etti.

Scholz ayrıca çatışmanın bölgesel olarak yayılmasını önlemek amacıyla sürdürdüğü diplomatik temaslar hakkında Netenyahu'yu bilgilendirdi.

Netanyahu'nun da görüşmede "Gazze'de sivilleri koruma çabalarını" anlattığı ve bu kapsamda Hamas'ı suçladığı aktarıldı.

Scholz ve Netenyahu'nun çocuklar, yaşlılar, hastalar ve kadınlar başta olmak üzere esirlerin mümlün olan en kısa sürede serbest bırakılmasına dönük çabaları da ele aldıkları belirtildi.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİ DÜNYADA YANKILANDI

Dün Berlin ziyaretinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Şansölye Olaf Scholz'la görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Scholz'la ortak basın toplantısında "Tevrat'ta bunların hiçbirisi yoktur. Yapamazsın. İnsan hakları beyannamesinde yapamazsın. Ama burada görüldüğü gibi bu çocuklar nasıl vuruluyor? Hastanelerde bunlar nasıl öldürülüyor? Bunlar karşısında biz elimiz, kolumuz bağlı mı duracağız? Buna karşı hiç sesimizi çıkarmayacak mıyız? Eğer burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak bunun tarihe hesabını veremeyiz. Onun için bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik." demişti.

İnsani ateşkese Türkiye'nin, Almanya'nın ne kadar katkıda bulunabileceğinin ve bu adımların nasıl atılacağının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Buna var mıyız, yok muyuz? Bir hafta sonra Sayın Steinmeier, İsrail'e gidiyor. Kendisinden ricada bulundum. Dedim, siz bir taraftan tutun, bize düşen görev neyse biz de diğer taraftan tutalım. Önemli olan bu insani ateşkesi birlikte sağlayalım. Bu adımı eğer atar, böyle bir insani ateşkesi birlikte Almanya-Türkiye, diğer, sağlayabilirsek, bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma imkanı yakalarız. Rehinelerin takası deniliyor. Eyvallah, biz buna da varız. Fakat rehine dediğiniz zaman, rehine sayısı itibarıyla İsrail'deki rehinelerin sayısı nedir? Öbür tarafta, Hamas'ın veya Filistin'in elindeki rehinelerin sayısı nedir? Buna da baktığımız zaman katbekat fazlasıyla İsrail'in elinde rehine var. Yılların rehineleri, tutsakları İsrail'in elinde. Bunu da görmemiz lazım. Bunu görmezsek bu da haksızlık olur. Biz bütün bunlara varız."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Alman toplumunun ve Şansölye Scholz'un üzerinde etki bıraktığını düşünüyorum . Umarım kendine gelir , Amerikan Küreselci Hegemonyasına hizmet eden sarhoşluk etkisinden ayılır ve vicdan sahibi insan olduklarını farkederler .
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Ey , Almanya vicdanlı ol , sana bu yakışır . Türkiye'yi AB'ye alın ki sizlere insanlık ve vicdan dersi verelim .
  Cevapla
 • Diyar-ıbekir'li 4 ay önce Şikayet Et
  Batılı liderleri,şehvet düşkünü arap liderleri,siyonist işgalci faşist yahudileri izleyin.Hepsi bir ağızdan aynı şeyleri söylüyorlar,büyülenmiş gibi!Gözleri boş bakıyor,hiç bir şeyi duymuyor,görmüyor gibiler.Tıpkı Allah'ın ayette belirttiği gibi"Biz onların kalplerini mühürledik,kulaklarını ağırlaştırdık,gözlerine perde indirdik.Görmez,duymaz,bilmezler" "
  Cevapla
 • Artık 4 ay önce Şikayet Et
  Scholz, netanyahu'yu özür dilemek için aramıştır. Erdoğan'ı konuk edip Gazzelilerin sesini dünyaya duyurduğu için.
  Cevapla
 • Ak partili 4 ay önce Şikayet Et
  Erdoğan 7/24 konuşuyor konuşuyor boş konuşuyor teneke muhabbeti takan kim kimse Türkiye de bir kısım o kadar bize ne filistin'den İngilizlerle bir olduğunda düşünsey diler satmasalardı topraklarını
  Cevapla
 • Kılçik 4 ay önce Şikayet Et
  Kripto faşist siyonist!İngilizlerle anlaşan yahudi teröristlerdi.Osmanlıyı arkadan hançerleyen bu yahudi teröristlerdi.İngilizlerle anlaşan filistinliler olsaydı bu gün böylemi olurdu?İngiliz zırhlısı kimi korumak için bu gün orada? faşist işgalci yahudileri tabii ki...Kimmiş ingiliz şeytanıyla anlaşan?
  Cevapla
 • Recai Deniz 4 ay önce Şikayet Et
  Dilerim ALLAH tan insanın gönlünde ne varsa başına iki mislisi gelsin.
  Cevapla
 • Tepki 4 ay önce Şikayet Et
  Bu toprak satma meselesinin ne kadar doğru olduğunu öğrenemedi isen,gelipte burda yorum yapma..!?
  Cevapla
 • CHP li 4 ay önce Şikayet Et
  Senin yaptığın yorum değil olsa olsa CEHALETİN önde gideni olur, yazıkki ne yazık.
  Cevapla
 • Bilmek bilmemek 4 ay önce Şikayet Et
  Bırak bu ayakları.bilip bilmeden konuşma. tarihi de iyi araştır ona göre yaz.yazdiklarin her kelimesi cahilce
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran-İsrail geriliminde saflar belli oldu
ABD’nin eski Başkanı Kennedy’i MOSSAD öldürdü!Çarpıcı iddilar ABD’li tarihçiye ait