AB Adalet Divanı'ndan skandal başörtüsü kararı

AB Adalet Divanı ülkelerdeki kamu idarelerinin, çalışanların iş yerlerinde başörtüsü gibi dini inanç sembollerini taşımayı yasaklayabileceğine hükmetti.

AB Adalet Divanı'ndan skandal başörtüsü kararı
AB Adalet Divanı'ndan skandal başörtüsü kararı
GİRİŞ 29.11.2023 11:11 GÜNCELLEME 29.11.2023 12:47
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

AB Adalet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, Belçika'nın Liege kentine bağlı Ans Belediyesi, istihdam şartlarını değiştirerek personellerin "tarafsızlık gereği dini veya ideolojik inancını simgeleyen işaretler taşımasını" yasakladı. Kararın ardından başörtülü bir personel, din özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Liege İş Mahkemesi'ne başvurdu. Liege İş Mahkemesi'nin belediyenin söz konusu yasağının AB hukukuna aykırı olup olmadığına karar verememesi nedeniyle dava, AB'nin üst düzey mahkemesi olan AB Adalet Divanı'na taşındı.SKANDAL KARAR

AB Adalet Divanı ise "bir kamu idaresinin tamamen tarafsız bir idari ortam oluşturmayı hedefleyen katı tarafsızlık politikasının, meşru bir amaçla nesnel olarak haklı görülebileceğine" hükmetti. Kararda üye ülkelerdeki yetkililerin, teşvik etmeyi amaçladıkları kamu hizmetinin tarafsızlığını tasarlama konusunda takdir yetkisine sahip olduğu ifade edildi. Kararda, "Ancak bu hedefe tutarlı ve sistematik bir şekilde ulaşılmalı ve hedefe ulaşılması için alınan önlemler kesinlikle gerekli olanlarla sınırlı olmalı" denildi. Söz konusu gerekliliklere uyulduğunun doğrulanmasının ise ulusal mahkemenin görevi olduğu belirtildi.AMERİKAN-İSLAM İLİŞKİLERİ KONSEYİ'NDEN KARARA TEPKI: "ABD HÜKÜMETİ KINAMALI"

AB Adalet Divanı'nın skandal kararına Washington merkezli Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nden (CAIR) tepki geldi. Yapılan yazılı açıklamada, ülkenin en büyük Müslüman sivil hakları ve savunuculuk örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, ABD Dışişleri Bakanlığı'na, Avrupa Birliği'nin üst düzey yöneticilerinin, işverenlerin çalışanların başörtüsü gibi dini inanç sembolleri taşımasını yasaklamasına izin veren kararını kınaması çağrısında bulundu. Açıklamada, "CAIR, mahkemenin kararının ABD Uluslararası Dini Özgürlük Yasası'nın (IRFA) dini hakların ihlali tanımına uyduğunu ve bu nedenle ABD hükümetinin güçlü bir şekilde kınanmasını gerektirdiğini belirtiyor" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, Uluslararası Dini Özgürlük Yasası'nın "din özgürlüğü ihlallerinin kınanmasını, temel din özgürlüğü hakkının teşvik edilmesini ve diğer hükümetlere bu konuda yardımcı olmayı" içerdiği hatırlatıldı.

"BU KARARLAR AÇIKÇA MÜSLÜMANLARI HEDEF ALIYOR"

CAIR Ulusal İletişim Direktörü İbrahim Hooper ise yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği Adalet Divanı, Müslüman kadınların iş yerinde başörtüsü takma hakkını reddederek din özgürlüğünün temel ilkelerini ayaklar altına aldı. Bu karar ve Avrupa ülkelerindeki geçmişteki kararlar, açıkça Müslümanları hedef alıyor ve İslam'ın kamusal alanlardaki görünürlüğünü ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Dışişleri Bakanlığı'nı, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Yasası'nda belirtilen ilkelere aykırı olan bu kararı kınamaya çağırıyoruz. Müslüman, Sih, Yahudi ve Hıristiyan topluluklarının üyeleri de dahil olmak üzere dini inançlarla ilişkilendirilen kıyafet veya sembollere sahip tüm inançlardan kişilerin, bu sembolleri iş yerinde giymelerine izin verilmelidir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 100
 • Adam gibi 3 ay önce Şikayet Et
  Vahşi, barbar avrupa özüne dönüyor, medeniyet yaldızı dökülüyor.
  Cevapla
 • Kurdi 3 ay önce Şikayet Et
  Aslında biz demokrasiyi islamla mücadele olarak uydurduk desenize.nerde islama ait bişey görsek aksi için aa demokraside şöyle şöyle demek için oluşturduk desenize.keyfimizin diğer ismi desenize şuna.
  Cevapla
 • Gün Aydın 3 ay önce Şikayet Et
  Müslümanın demokrasi ile işi olmaz. Demokrasi incil kaynaklıdır. Baba, oğul, kutsal ruh. Yasama, yürütme, yargı. Kuvvetler ayrılığı ilkesi incilden ve teslisten gelir.
  Cevapla
 • Cem 3 ay önce Şikayet Et
  AB miş Siz bittiniz siz kendinizi bir şey mi sanıyorsunuz kendinizi nimetten mi sayıyorsunuz sizin hükmünüz bitti eşeğe bile hükmünüz geçmiyor artık.
  Cevapla
 • Yorumcunun biri 3 ay önce Şikayet Et
  işte bu da gevurun adaleti
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Bu resmen haç la Hilal in savaşıdır..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de son seçim anketi! Tump mı, Biden mı? Fark 5 puan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı