İran'a ABD'den vize engeli

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Gazze konulu gerçekleşecek toplantıya, ABD'nin vize işlemlerini geciktirmesi nedeniyle katılamayacağını açıkladı.

İran'a ABD'den vize engeli
İran'a ABD'den vize engeli
GİRİŞ 29.11.2023 19:54 GÜNCELLEME 29.11.2023 20:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin New York kentinde düzenlenecek olan Gazze konulu BM Genel Kurulu toplantısına katılamayacak.

Abdullahiyan, "ABD yönetimi vize işlemlerimi geciktirdiği için haliyle düzenlenecek BM toplantısına katılabilmem mümkün değil" dedi.

BM'de Gazze konulu düzenlenecek toplantıda Filistin sorununun çözümü için diğer ülke Dışişleri Bakanları ile görüşmeler planladıklarını belirten Abdullahiyan, savaşın bölgeye yayılmaması ve kalıcı ateşkes için diplomatik çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

"HAMAS'IN KARAR VERMESİ GEREKİYOR"

Abdullahiyan, "Gazze'de ateşkesin sürdürülmesi için tüm çabalarımız devam ediyor ve Hamas'ın bu girişimler konusunda karar vermesi gerekiyor. Şu anda, tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılması ve İsrail rejimi esirleriyle takas edilmesi yoluyla kalıcı bir ateşkese varılmasını sağlayacak bir çözüm bulunması için çaba sarf ediliyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ZİYARETİ NEDEN ERTELENDİ?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ertelenen Türkiye ziyaretine ilişkin de konuşan Abdullahiyan, BM Güvenlik Konseyi toplantısının yapılması ve İran ve Türkiye dışişleri bakanlarının bu toplantıya davet edilmesi nedeniyle ziyaretin ertelendiğini söyledi.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 4
 • maho 3 ay önce Şikayet Et
  şerefi olmayan Amerikan devleti kasten yapıyor
  Cevapla
 • İhtiyar Delikanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar gereksiz bir kuruluş batının gerisinde kalan hiç bir ülkenin zaten BM toplantılarına katılmaması lazım.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Siz şia yahudinin kardeşlerisiniz
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 ay önce Şikayet Et
  Eyy İran Müslüman olarak ahirette hesap vereceksin. ABD ve İsraille saman altından aşna fişna işlerinin hesabını hemde. Kasım Süleymani ölümü sonrası TRUMPT'a "Göstermelik bomba atacağız" demeniz başta, (Hiç ABD askeri ölmedi?) geçmişte "ABD'li Yarbay North skandalları dahil" ABD ve İsrailin "müslüman mahallesinde salyangoz satmasına" ASIL SİZ YARDIM EDİYORSUNUZ..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kabine yarın toplanıyor: İşte masadaki konular!
Murat Kurum Pendik'te: 2.5 yıl içerisinde tamamlayarak hizmete sunacağız