El-Maliki: "Bu bir savaş değil, bu kimsenin haklı gösteremeyeceği bir katliamdır"

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılara ilişkin, "Bu bir savaş değil. Bu kimsenin haklı gösteremeyeceği bir katliamdır” dedi.

El-Maliki: "Bu bir savaş değil, bu kimsenin haklı gösteremeyeceği bir katliamdır"
El-Maliki: "Bu bir savaş değil, bu kimsenin haklı gösteremeyeceği bir katliamdır"
GİRİŞ 29.11.2023 20:56 GÜNCELLEME 29.11.2023 22:02
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Orta Doğu’daki durumu görüşmek üzere toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

El-Maliki, Gazze Şeridi’nde verilen insani aranın ateşkese dönüşmesi gerektiğini belirterek, "Bu bir savaş değil, bu kimsenin haklı gösteremeyeceği bir katliamdır. Buna bir son verilmelidir” dedi.

"GAZZE'DE HİÇ KİMSE GÜVENDE DEĞİL"

Gazze halkının evlerine geri dönmelerine izin verilmesi gerektiğini belirten el-Maliki, "15 binden fazla Filistinli İsrail tarafından öldürüldü. Bunların 10 binden fazlası kadın ve çocuk. İsrail tarafından öldürüldüler. Hayatlarını kaybetmediler, hayatları ellerinden alındı. Gazze'de hiç kimse güvende değil, ne çocuklar, ne doktorlar, ne insani yardım personeli, ne gazeteciler, ne de BM personeli. Modern tarihte eşi benzeri görülmemiş bir hızla öldürüldüler” dedi.

"HER GÜN İŞLENEN BU SUÇLARIN TEKRARLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN ULUSLARARASI EYLEME İHTİYACIMIZ VAR"

Filistinlilerin korunmasının, bu suçlara ortak olan işgal güçleri tarafından sağlanamayacağını vurgulayan el-Maliki, "Her gün işlenen bu suçların tekrarlanmasını önlemek ve cezasızlığa son vermek için uluslararası korumaya ve uluslararası eyleme ihtiyacımız var. Halkımızın şu anda yaşadıkları, uluslararası toplumun koruma ve hesap verebilirlik sağlamadaki başarısızlığının sonucudur" dedi.

Gazze olmadan Filistin olmayacağının vurgulayan el-Maliki, İsrail'in BM kurumları, insan hakları ve insani yardım örgütleri de dahil olmak üzere dünya genelinde uluslararası hukukun üstünlüğünü savunanlara gözdağı vermeye çalıştığını söyledi.

"GAZZE OLMADAN FİLİSTİN OLMAZ"

İsrail’in kendine güvenlik arayışı içinde olmadığını belirten el-Maliki, "Eğer öyle olsaydı barışı seçerdi" ifadelerini kullandı. El-Maliki, "Gazze'nin ulusal tarihimizde çok özel bir yeri var. Bugün Gazze'nin adı dünyada pek çok kişi tarafından Filistin olarak telaffuz ediliyor. Bu isim silinemez. Halkımız oradan sökülüp atılamaz. Filistinliliği değiştirilemez. Gazze olmadan Filistin olmaz. Gazze kanar, Gazze acı çeker, Gazze ağrır ama Gazze yaşar ve Filistin yaşar. Özgür Filistin. Barışa giden tek yol budur” dedi.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 7
 • Vurucu 3 ay önce Şikayet Et
  abbasın yolcusu sahtekar el fetihçiler filistini adım adım itraile verdiniz soytarı kılıklılar filistinin sahibi hamastır o kadar
  Cevapla
 • Türkiye Yüzyılı* 3 ay önce Şikayet Et
  Anca laf salatası!Türkiyenin yaptığı gibi suç delilleri ile laheye başvurun!Avrupa ülkelerinin kurdukları adalet mekanizmasını tüm insanlık sınayacak!laheydeki yargıçlar katledilen filistinli kadın ve çocuklara karşı adil davranacakmı?Siyonistlerden yana olursa Avrupa toplumu laheydeki adalet mekanizmasına güvenci sarsılacak!Çünkü gazzedeki hristiyan toplumuna eziyet ve mabedini bombalandı!
  Cevapla
 • vanlı hasan 3 ay önce Şikayet Et
  sözde moderen dunyada amerika siyon evanjeleği kontrol ettiği masum kanlar üzerinde inşaa yaptı inş bir gün titanikleri gibi sistemleride batar
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  dostum: müslümanlığın birlik olmadığından 1. 2 incisi abd nin arkasında olan Müslüman görüşlü devletlerle iyi bakarsan görürsün dostum.
  Cevapla
 • Vural çiçek 3 ay önce Şikayet Et
  Dünya ve filistinde olanlar uç beş zalimin canavarca sağa sola sürekli olarak saldirmasiyla bu halde baş ağrısı abd ve israil bunlar çok yakinda yıkılır înşallah cibanin başı bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pakistan'ın Başbakanı belli oldu! Erdoğan'dan tebrik telefonu
Kandil uzlaşısı CHP listesinde yer aldı! Öcalan sloganı atan isim ilk sırada...