Suudi Arabistan'dan İsrail'e tepki: Zayıf ve kabul edilemez!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İsrail'in kendini savunma konusuyla ilgili gerekçelerini "zayıf ve kabul edilemez" olarak nitelendirerek, Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrısı yaptı.

GİRİŞ 30.11.2023 00:00 GÜNCELLEME 30.11.2023 09:42
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'de başlattığı saldırılara değinen Bin Ferhan, bu duruma karşı tutumları bağlamında 11 Kasım'da İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Ortak Zirvesi'ne ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

"ZAYIF VE KABUL EDİLEMEZ"

İslam ve Arap ülkeleri olarak "Gazze'de derhal kalıcı ateşkes sağlanması ve gerçek bir barış sürecinin inşa edilmesi" yönünde net ve tek mesaja sahip olduklarına işaret eden Bin Ferhan, BMGK'nin 2712 sayılı kararının uygulanarak kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

"İnsani aranın" İsrail'i uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka karşı sorumluluklarından kurtaramayacağına dikkati çeken Bin Ferhan, İsrail'in kendini savunma konusuyla ilgili öne sürdüğü gerekçelerini "zayıf ve kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Hamas ile İsrail arasındaki çatışmalara "insani ara" mutabakatının sona ermesiyle askeri gerilimin yeniden devam edilmesinin ise BMGK için utanç kaynağı olacağını ifade eden Bin Ferhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu oturumda su, gıda ve ilaçların bir çözüme götürmeyeceğini duyduk, o zaman çözüme götürecekler ne var? Daha fazla ölüm, sivillerin daha fazla acı çekmesi, hayır. Bizleri çözüme yakınlaştıracak ateşkesin olması ve İsrail'in on yıllarca devam eden barış çabalarını olumlu karşılamasıdır."

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, "Bizler barış elçileriyiz. Madem barış bizim stratejik seçeneğimizdir, o halde bunun karşı taraf için bir seçenek olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 70
 • Cemil 3 ay önce Şikayet Et
  Yüzyılın musluman soykırımında elin ecnebileri bile sizden daha çok ses çıkarıyor ve protesto ediyorlar
  Cevapla
 • Kemal 3 ay önce Şikayet Et
  Müslüman olmayan ülkeler bile sizden önce ve daha sert tepkiler verdiler
  Cevapla
 • Kemal 3 ay önce Şikayet Et
  İslam ülkeleri artık birleşin tekbir ağız olun ve İsrail'le her türlü ilişkiyi kesin.ambargo uygulayın.bari bu cesareti gösterin
  Cevapla
 • Ferhat Dudak 3 ay önce Şikayet Et
  İsrail sizden daha adaletli yenimi aklınıza geldi beter olun inşallah
  Cevapla
 • Milleti islam olan 3 ay önce Şikayet Et
  Adalet ve israil !!!! İsrailin adaletli olduğunu düşünen akıl tutulması yaşıyor olmalı yada kör ve sağır bulunmalı!!
  Cevapla
 • Kadir Kalkan 3 ay önce Şikayet Et
  Konserlerden fırsat bulup gazze akıllarına gelmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nu küplere bindiren paylaşım! Sosyal medyayı salladı: Lafla hizmet olmuyor öyle
Kandil uzlaşısı CHP listesinde yer aldı! Öcalan sloganı atan isim ilk sırada...