ABD'den küstah açıklama! İsrail'in sivilleri kasten öldürdüğüne dair kanıt göremedik

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze'de öldürülen siviller için "İsraı̇l'ı̇n sı̇vı̇llerı̇ kasten öldürdüğüne daı̇r kanıt görmedı̇k" dedi.

GİRİŞ 04.12.2023 22:55 GÜNCELLEME 05.12.2023 10:01
Bu Habere 376 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Gazze'de yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında, sivil kayıpların her savaşta geçerli olduğunu ifade ederek "ABD bu harekatın sonucunda hala sı̇vı̇l kayıpların olmasını beklı̇yor, bu ne yazık kı̇ tüm savaşlar ı̇çı̇n geçerlı̇" dedi.

Gazze'ye daha fazla yakıt gı̇rmesı̇ ı̇çı̇n İsraı̇l hükümetı̇ ı̇le görüşmeler sürdüğünü söyleyen Miller, şunları söyledi:

"Binden fazla Amerı̇kan vatandaşı, yasal daı̇mı̇ ı̇kamet sahı̇bı̇ ve aı̇le bı̇reylerı̇ Gazze'den ayrıldı, 750 kı̇şı̇ hala orada. İsraı̇l'ı̇n hedeflı̇ tahlı̇yelerı̇, bütün bı̇r kentı̇ boşaltın demekle kıyaslandığında bı̇r ı̇yı̇leştı̇rme."

"İSRAİL KASTEN HEDEF ALMIYOR"

Miller, hayatını kaybeden gazeteciler ve sivillerle ilişkin "Bu kadar çok sayıda gazetecinin ölmesi trajedi. Tıpkı bu kadar çok sivilin ölmesi gibi. Hayatını kaybeden gazeteci için taziyelerimizi iletiyoruz. İsrail gazetecileri kasten hedef almıyor ama çok gazetecinin ölmesi iyi değil" diye konuştu.

Miller, İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri öldürdüğüne dair bir delil görmediğini de savunarak, bununla birlikte çok fazla sivilin öldürüldüğünü ve İsrail'in sivilleri korumak için ek adımlar atması gerektiğini kaydetti.

ÖLDÜRÜLENLERİN YÜZDE 70'İ KADIN VE ÇOCUK

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana 15 bin 899 Filistinlinin öldürüldüğünü ve bunların yüzde 70'i kadın ve çocuk olduğunu açıkladı.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 376 artarak 15 bin 899'a yükseldiği belirtildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in 59 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybının 15 bin 899'a, yaralı sayısının ise 42 bine yükseldiğini söyledi. Filistinli yetkili, ölenlerin yüzde 70'inin kadın ve çocuklardan oluştuğunu aktardı.

 

KAYNAK: TRTHABER, AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 376
 • Saalih 2 ay önce Şikayet Et
  abd terör devleti de katilin suç ortağı olunca göremezsiniz
  Cevapla
 • Morelli 2 ay önce Şikayet Et
  O zaman senin gozleri kor gormessin kulaklarin sagir duymassin kokubozuk zionist
  Cevapla
 • Mehmet DOĞAN 2 ay önce Şikayet Et
  Çünkü İsrail'e körsünüz. Bunun hesabını er geç vereceksiniz.
  Cevapla
 • sevgi 2 ay önce Şikayet Et
  yıkılasın Amerika çöktüğünü göreyim. batsın doların ,cehennemde yansın evanjelistlerin
  Cevapla
 • Kılıçarslan 2 ay önce Şikayet Et
  Bakın nasıl sakin görüntü veriyor.16 bin sivil şehit olmuş.çoğu çocuk ve kadın.Filistini adım adım işgal ettiler zulmattiler.Bakın bu zihniyet bugün değil.Tarihe bakın örnekleri çoktur.Hep aynı nakarat .Satılmış kişiliksiz insanlar bunlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paranın satın alamadığı futbolcular! Türkiye'den 5 isim var
Evlenme sayısı ve kaba evlenme hızı değişti! Evlenen çiftlerin sayısı düştü...