İsrail'in korkunç planı ABD'den de tepki gördü: Felaket olur! İlginç çıkış: araştırılacak

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, komando birliklerinin 7 Ekim'den 2 gün önce Batı Şeria'ya neden nakledildiğinin araştırılacağını söyledi... Ayrıca İsrail'in yerealtı tünelleriyle ilgili planına karşı ABD'li yetkililerden de uyarı geldi.

GİRİŞ 05.12.2023 14:51 GÜNCELLEME 05.12.2023 14:51
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... İsrail ordusu Filistin'de kanlı katliamlarına aralıksız devam ediyor. Dün iki okulu birden vuran İsrail onlarca kişiyi şehit etti.

Son gelen bilgilere göre de; Gazze Şeridi'nde internet ve iletişim hizmetlerinin tamamen kesildiği bildirildi. 

KARA SALDIRILARI GENİŞLETİLECEK

İşgalci İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari düzenlediği son basın toplantısında, İsrail'in Gazze'yi işgaline işaret ederek İsrail ordusunun "Gazze'de Hamas'ın ağırlık merkezlerine yönelik kara saldırılarını genişleteceğini" söyledi.

İşgalci İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari

İSRAİL'DE 7 EKİM KRİZİ

İşgalci İsrail Ordu Sözcüsü, görevi Gazze Tümeni'ne takviye destek vermek olan komando birliklerinin, Hamas'ın saldırısından 2 gün önce Gazze sınırından Batı Şeria'nın kuzeyine neden nakledildiğinin araştırılacağını ifade etti.

TATBİKAT RUTİN MİYDİ?

Birliklerin sevkiyatının "halktan gizlenmediğini" söyleyen Hagari, söz konusu birliklerin konuşlandırılmasının normal şartlarda sürdürüldüğünü ve 7 Ekim'den önce de birliklerin "her hafta sonu olduğu gibi tahminlere göre hareket ettiklerini" belirtti.

Hagari, "7 Ekim'de olanların tam hikayesi ve her şey, yapacağımız detaylı soruşturmada ele alınacak." dedi.

KORKUNÇ PLAN ABD'NİN DE TEPKİSİNİ ÇEKTİ! BÜYÜK FELAKETLE SONUÇLANABİLİR...

Ateşkesin ardından Gazze'ye yönelik saldırılarına yeniden başlayan İsrail'in korkunç bir planın hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Gazze'de Hamas'ın en büyük kozu olan yeraltı tünellerini deniz suyuyla doldurmak için bölgeye 5 büyük su pompası yerleştiren İsrail'in bu planının büyük bir felaketle sonuçlanacağına dikkat çeken uzmanlar, deniz suyunun çok sayıda binanın çökmesine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. İsrail'in bu planı ABD yönetimini de endişelendiriyor.

Times of Israel gazetesinin haberine göre, İsrail kilometrelerce uzunluğundaki Hamas'ın yeraltı tünellerini deniz suyuyla doldurmayı planlıyor. Hamas'ın yeraltı ağını yok etmeye yönelik plana göre tünellere Akdeniz'den alınan deniz suyu pompalanacak, böylece Filistinli militanlar boğulacak. Gazze'deki tüneller yıllardır İsrail ablukası altında yaşayan Filistinliler için temel malzemelere ulaşmak açısından yaşam damarı işlevi de görüyor.

ŞATİ MÜLTECİ KAMPINA 5 BÜYÜK SU POMPASI YERLEŞTİRİLDİ

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD'li yetkililer de İsrail ordusunun Gazze'deki Şati mülteci kampı yakınına beş büyük su pompası yerleştirdiğini, bu yolla tünelleri suyla doldurmayı amaçladığını açıkladı. Times of Israel, İsrail'in Hamas'ın elindeki rehinelerin tünellerde saklanması nedeniyle plan konusunda çekinceleri olduğunu yazdı. ABD yönetimi içinde de planla ilgili farklı görüşler olduğu belirtildi.

GAZZE'DE 800'DEN FAZLA YERALTI TÜNELİ VAR

Gazze'de kara operasyonlarını genişleten İsrail ordusu, 800'den fazla yeraltı tüneli bulunduğunu, bunların bir kısmını yok ettiklerini açıklamıştı. İsrail, Hamas'ın tünellerinin çoğunlukla hastane, okul, cami gibi sivil alanlar çevresinde olduğunu savunuyor.

İŞGALCİ İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

15 BİN 899 ŞEHİDİN ÇOĞU KADIN VE ÇOCUKLARDAN OLUŞUYOR

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899'a yükseldi. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 259 Filistinli hayatını kaybetti.

YARALILAR ON BİNLERİ AŞTI

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'da uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı. İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu ,1 Aralık'ta "insani aranın" bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 49
 • Aladin 2 ay önce Şikayet Et
  Inşallah o tuzlu su da kendileri boğulur itrail
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yapmacık kınama en büyük destekçisi ABD, şımarıklik gösteren itrail Allah tan çok kötü tokat yer
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  O denşz suyunda Akdenizde siz boğulacaksınız imşallah pis domuzlar ve arkasındski tüm domuz sürüleri
  Cevapla
 • fuzul 2 ay önce Şikayet Et
  Yahudilere ben vadediyorum, toplandığınız yer cehennem olacak inşallah!
  Cevapla
 • abdulbaki 2 ay önce Şikayet Et
  toptaktaki tuzluluk oranini artirip gazze seridinu tamamen insansizlastirmak istiyor bu siyonist kafirler ama Allah C.C var gam yok insaAllah oyunlari baslarina gececek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dacia Spring tamamen yenilendi! Türkiye'nin en ucuz otomobili olabilir
320 kilometrelik yeni otoyol geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı