Yanardağ patladı: Çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Endonezya'da, Sumatra Adası'nın batısındaki Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye çıktı.

GİRİŞ 05.12.2023 18:11 GÜNCELLEME 05.12.2023 18:14
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Endonezya'da Batı Sumatra Eyaleti Arama ve Kurtarma Ofisi Başkanı Abdul Malik, yaptığı açıklamada, aranan 12 kayıp dağcıdan 11'inin cansız bedenine ulaşıldığını bildirdi.

Bölge polisi de henüz bulunamayan 1 dağcının, patlamaların gerçekleştiği alana yakın olması nedeniyle yaşamını yitirdiğini düşündüklerini ve hayatını kaybeden dağcıların cesetlerinin kimlik tespiti için hastaneye götürüldüğünü açıkladı.Böylece, 3 Aralık'tan bu yana yanardağda meydana gelen patlamalar ve hareketlilik nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi.

MARAPİ YANARDAĞI PATLADI

Ülkedeki Volkanoloji ve Jeolojik Tehlike Azaltma Merkezi, 3 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Marapi Yanardağı'nın yaklaşık 3 kilometre yüksekliğe kül püskürttüğünü, sıcak kül bulutlarının kuzeye ilerlediğini bildirmişti.

Yetkililerin, ocaktan bu yana aktif olan Marapi Yanardağı'nı, hareketliliklerin artması nedeniyle birkaç haftadır "yakından takip ettiği" ifade edilmişti.

Eyaletin Arama ve Kurtarma Ofisi Başkanı Malik, dün yaptığı açıklamada, eyaletin Agam bölgesindeki Marapi Yanardağı'nda meydana gelen patlamaların ardından arama kurtarma ekiplerinin, 11 dağcının cesedine ulaştığını, 12 kişinin kayıp olduğunu belirtmişti.

Eyaletin başkenti Padang'daki yerel Arama ve Kurtarma Ofisi yetkilisi Hari Agustian da 2 Aralık'ta dağa tırmanmaya başlayan yaklaşık 75 dağcıdan 52'sinin kurtarıldığını, bunlardan 8'inin patlamalar sonucu bedenlerinde oluşan yanıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını kaydetmişti.

"Pasifik ateş çemberi" deprem ve volkan kuşağındaki Endonezya'da 130 aktif yanardağ bulunuyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Veli 2 ay önce Şikayet Et
  Yakında bursa, Konya karacadag ve ağrı dağında da dumanlar yükselebilir. Özellikle agri ilk olabilir...
  Cevapla
 • özlü yorum 2 ay önce Şikayet Et
  Hasan Dağı, Ağrı Dağı , Nemrut Dağı, Tendürek dağı, Erciyes Dağı Türkiye'deki aktif yanardağlarından...
  Cevapla
 • Şırnaklı 2 ay önce Şikayet Et
  Yanlış Bilgi
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bu sene kış baya soğuk geçer
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Allah müslümana musibet verir ses çıkmadığı gücü yettiği halde sadece kalbi ile karşı koyanlara sıra gelecek.
  Cevapla
 • Namereman 2 ay önce Şikayet Et
  İnşallah sünni düşmanı irana lübnana gider ateş
  Cevapla
 • Bir Tespit 2 ay önce Şikayet Et
  Abd srnatörleri israil itleri ve yunan köpeklerine sesiniz çıkmıyor ama tutturmuşsunuz arap düşmanlığı.Dinimizde ırkçılık yoktur.Her toplumda bozuk insan olur.Hepsini bir kefeye koyanlar diğerlerinin hakkını gaspetmiştir, bu nasıl iştir inssniyettir.
  Cevapla
 • Selim 2 ay önce Şikayet Et
  Fitneci, sırası mı şimdi. Sen nesin şii düşmanı mı?
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yanardağlar, ALLAHIN mucizelerindendir, hikmetlerini herkes bilemez, içinden çıkan lavların, kimyasal gazların hepsinin bir hikmeti ve bilimsel açıklaması vardır. bilimi Yaratan da ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHTIR
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Irak'tan Türkiye açıklaması
Başkan Erdoğan dünyaya seslendi: Uluslararası düzen iflas bayrağını çekti