ABD, 4 Rus askeri savaş suçu işlemekle suçladı

ABD, 4 Rus askeri Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sırasında bir ABD vatandaşına karşı savaş suçu işlemekle suçladı. ABD Adalet Bakanlığı, söz konusu suçlamayı ABD savaş suçları yasası kapsamında ilk suçlama olarak nitelendirdi.

ABD, 4 Rus askeri savaş suçu işlemekle suçladı
ABD, 4 Rus askeri savaş suçu işlemekle suçladı
GİRİŞ 06.12.2023 19:29 GÜNCELLEME 06.12.2023 20:13
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

ABD, 4 Rus askeri savaş suçu işlemekle suçladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sırasında bir ABD vatandaşına karşı savaş suçu işlemekle suçlanan 4 Rus asker, ABD savaş suçları yasası kapsamında ilk suçlanan kişiler oldu.

Askerler hakkında hazırlanan 9 sayfalık iddianamede, işkence, insanlık dışı muamele ve savaş suçu işlemek için komplo kurma iddiaları yer alıyor. İddianameye göre, söz konusu askerler, ABD vatandaşını sorgulamış, dövmüş, işkence etmiş ve öldürmekle tehdit etmişler.

Söz konusu askerlerin isimlerinin Suren Seiranovich Mkrtchyan, Dmitry Budnik, Valerii ve Nazar olduğu açıklandı.

İddianamenin sunulduğu Virginia Doğu Bölgesi ABD Savcısı Jessica Aber, "Bu suçlamalar, sanıkların iddia edilen eylemlerinin yalnızca Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesi'nin ağır ihlali değil, aynı zamanda ABD yasalarının da ihlali olduğunu yansıtmaktadır" dedi.

ABD Adalet Bakanlığı Merrick Garland yaptığı açıklamada, "Dünya, Rusya'nın Ukrayna'yı acımasızca işgaline tanık olurken, ABD Adalet Bakanlığı da tanık oldu. Bu nedenle Adalet Bakanlığı, bir ABD vatandaşına karşı iğrenç suçlar işledikleri gerekçesiyle Rusya'ya bağlı dört askeri personel hakkında ABD savaş suçları yasası kapsamında ilk kez suç duyurusunda bulundu" dedi.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 34
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Sizin hayatınız savaş suçu işlemekle geciyor adi millet ruslar sizin yanınızda bir melek
  Cevapla
 • deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  kafir abd tüm dünyanın savaş suçlusu Abd-israil-ingiltere ve fransadır.
  Cevapla
 • cahit 2 ay önce Şikayet Et
  Rusya da ABD yi Filistinde savaş suçu işlemekle suçlar bunların alayın namussuz
  Cevapla
 • kahraman 2 ay önce Şikayet Et
  abd ve israil hem savaş suçlusu hemde adi aşağılık bir milletyer yüzünden silinirsiniz inşallah
  Cevapla
 • Okur 2 ay önce Şikayet Et
  Gazzede soykırımı savaş suçunu bebek ölümünü göremeyen abd mi demiş. Aynı mahkemeye küvözde ölen bebeklerin resimleri gönderilmeli yada itrail hapishanelerinde kuru yerde yatırılan filistinli çocuk makumlar yada havadan süzülen fosfor bombaları.... kaldı ki abdli rusyada savaş bölgesinde ne halt yiyormuş kendi devletinin seyahat yasağı olduğu halde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İki zincir marketten indirim ve fiyat sabitleme! Çifte Ramazan kampanyası
KAAN, uluslararası alanda övgü alıyor! Son çıkış Orta Doğu'dan