Son dakika: İsrail'e kötü haber! Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden net uyarı...

Son dakika haberi... Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Han, Gazze’de sivillere yardım malzemeleri ulaştırılmasını kasten engellemenin savaş suçu olarak değerlendirilebileceği uyarısında bulundu

GİRİŞ 07.12.2023 08:19 GÜNCELLEME 20.12.2023 11:31
Bu Habere 135 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, Gazze'deki sivillere yardımların ulaştırılmasını kasten engellemenin savaş suçu olarak değerlendirilebileceği uyarısında bulundu.

Han, X hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Gazze'de insani felaketin önlenmesi ve dünya barışını korumak için olağanüstü yetkisini ilk kez kullanarak BM Güvenlik Konseyine (BMGK) ateşkes içeren 99. maddeyi hatırlatan mektup göndermesine atıf yaparak Gazze'ye geniş çaplı insani yardım girişine derhal izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

UCM Başsavcısı Han, "(Gazze'de) Sivillere yönelik yardım malzemelerini kasten engellemenin UCM Roma Tüzüğü'ne göre savaş suçu teşkil edebileceğini mümkün olan en açık ifadelerle yinelemek isterim." ifadesini kullandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han

Guterres, BMGK'ye gönderdiği mektupta, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'deki sivillerin büyük tehlike altında olduğunu, sivilleri koruyacak güvenli hiçbir yer bulunmadığını ve sağlık sisteminin de çöktüğünü belirtmişti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 135
 • Turgay 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten savaş suçu Aksini inkar etmeye yada sağa sola kıvırmaya gerek yok
  Cevapla
 • Mumsuz Ekrem 2 ay önce Şikayet Et
  Mümkün olmuş işte. Ne duruyorsunuz? Derhal tutuklayıp yargılayıp ömür boyu hapis verin. Bu işin uyarısı mı olur?
  Cevapla
 • Erdal. T 2 ay önce Şikayet Et
  Bu şahız idam edilmezse Saddam Hüseyinin hesabı mutlak sorulmalı. Demokrası Artık rafa kaldırılmalı. Gerçek insan hakları tüm Dünyaya getirilmeli
  Cevapla
 • Das 2 ay önce Şikayet Et
  Uluslar arasi ceza mahkemesinin cani cehenneme frontex in cani cehenneme nato nun cani cehenneme bm nin cani cehenneme Unesco nun cani cehenneme hepsi haydut devletlere calisiyor dünya 5+1 haydut devletten büyük tür
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  şu müttezelin boynuna kemendini takın yeter artık yaptıkları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eray Güçlüer: Tüm dünya Türkiye'de savaş uçağı üretildiğini kabul etti!
Türk havacılığının altın çağı: İşte Türkiye'nin gökyüzündeki 9 kanadı!