BMGK'dan son dakika Gazze kararı! Guterres ilk kez yetkini kullanmıştı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dün Gazze Şeridi için BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının ardından BM Güvenlik Konseyi yarın acil toplanma kararı aldı.

GİRİŞ 08.12.2023 01:59 GÜNCELLEME 08.12.2023 09:57
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dün Gazze Şeridi için BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının ardından BM Güvenlik Konseyi acil toplanma kararı aldı. Güvenlik Konseyi başkanlığını yürüten Ekvador, toplantının yarın ABD’nin New York kentinde BM Genel Merkezi’nde yerel saatle 10.00’da başlayacağını duyurdu.

BM'DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Aralarında BM kuruluşları ve ortaklarının da bulunduğu 27 yardım kuruluşu yayınladıkları ortak bildiride, Gazze Şeridi’ndeki koşulların "tanık oldukları en kötü koşullar arasında" olduğunu vurgulayarak, insani çabaları "neredeyse imkansız hale geldiğini” belirtti. Bildiride, çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulunuldu.

GUTERRES İLK KEZ YETKİSİNİ KULLANMIŞTI

Guterres, dün Gazze Şeridi’ndeki insani felaketi durdurmak için elindeki en güçlü diplomatik araç olarak kabul edilen BM Şartı’nın 99. maddesine başvurmuştu. Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, Güvenlik Konseyi’ni uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturan İsrail-Filistin krizi konusunda harekete geçmeye çağırmış, "Genel Sekreter, kendi görüşüne göre uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını tehdit edebilecek herhangi bir konuyu Güvenlik Konseyi'nin dikkatine sunabilir" hükmünü içeren BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmuştu.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 40
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  birleşmiş milletlerin kalbinden beynine kan 60 günde ulaşıyor.i
  Cevapla
 • Tarık 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten gıda ve tıbbı malzeme gıırını engelleyerek 2.5 mılyon ınsan soykırıma ugruyor bombalamadan kırtulanlat aclık veya hastalıktan olecek zaten bm nın derhal gıda ve tıbbı malzeme gırısını kontrollu bır sekılde saglaması lazım
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanlık suçu Soykırım işlemiştir , Derhal , İsrail hakkında Tazminat ödemesi kararı BM Kurulunda onaylanmalıdır . Saldırılarına devam ederse kümülatif artırımlı tazminat işlemelidir .
  Cevapla
 • Feraset 2 ay önce Şikayet Et
  Görevi kanarya sevenler derneğine devredin, onlar ebabil kuşu beslayip zalimlere haddinin bildirir.
  Cevapla
 • Bandırmalı 2 ay önce Şikayet Et
  Toplanmışken ABD' yi BM' den ihraç etsinler, her şey düzelir....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'de kaos! Ehud Barak, Netanyahu'yu devirmek için Yahudileri sokağa çağırdı
Malcolm X'in tüyleri diken diken eden Gazze anısı