Gürcistan'a Türkiye cesaret vermiş

Abhazya Milletvekili Soner Gogua, Kafkaslar’da Rusya ile Gürcistan arasındaki gerilim nedeniyle Türkiye’yi suçladı.

Gürcistan'a Türkiye cesaret vermiş
Gürcistan'a Türkiye cesaret vermiş
GİRİŞ 10.08.2008 18:28 GÜNCELLEME 11.08.2008 00:00
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin, Gürcü subaylarına eğitim verdiğini ve silah yardımında bulunduğunu hatırlatan Gogua, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya dönük harekatına Türkiye’den aldığı bu desteğin cesaret verdiğini ileri sürdü. Gogua, Türkiye’nin gelinen süreçte Gürcistan’a baskı yaparak sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için politika üretmesini istedi. Rusya’nın bölgeye “barış gücü” sıfatıyla operasyon düzenlemesinin doğal olduğunu ifade eden Abhazya Milletvekili Gogua, ABD’nin de tutumunu eleştirerek, Abhazya ve Osetya’nın da tanınması gerektiğini söyledi.
Gürcistan’ın, Güney Osetya’yı işgalinin ardından Rusya ile başlayan ve binlerce sivilin hayatına mal olan Rus-Gürcü savaşı tüm dünyanın dikkatlerini bir kez daha Kafkaslara yöneltti. Güney Osetya bölgesinde çatışmalar tüm hızıyla sürerken, son olarak Abhazya da, Rus-Gürcü savaşına taraf oldu. Kafkaslar’da yaşanan gerilimi ANKA’ya değerlendiren Abhazya Milletvekili Soner Gogua, Türkiye ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

TÜRKİYE CESARET VERDİ

Güney Osetya bölgesinde çatışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ve Gürcistan tarafının top ve tank atışlarıyla saldırılarını sürdürdüğünü belirten Gogua, Abhazya’nın da dün gece itibariyle çatışmalara taraf olduğunu anlattı. Abhazya’ya bağlı Yukarı Kodora Bölgesi’nin Moskova’da yapılan uluslararası antlaşmayla tarafsız bölge ilan edildiğini ancak Gürcistan’ın bu anlaşmaya uymadığını belirten Gogua, 2006 yılında Gürcistan’ın bölgeye tek taraflı olarak asker sokmasını eleştirdi. Soner Gogua şöyle konuştu:

“Türkiye’nin Gürcistan’a askeri yardımı yanlıştır. Ekonomik ilişkiler konusunda bir şey söyleyemeyiz.. Askeri anlamda yapılan yardımların, Gürcü subayların Türk subaylar tarafından eğitilmesi Gürcülere büyük cesaret verdi. Türkiye ve NATO tek taraflı olarak yardım yaptı. Silahlı yardım Gürcistan’ın elin güçlendirdi. Ancak Gürcistan şimdi işin içinde çıkamıyor. Bu savaşın sınırı olmaz. Barışçıl yolla bu sorun çözülmesi gerekir. Türkiye ve ABD başta olmak üzere Gürcistan’a destek veren ülkeler, bir an önce barışçıl yollarla sorunun çözülmesi için politika üretmeli. ABD iki yüzlü politika gütmemeli. Kosova’yı tanıyan ABD Abhazya’yı da tanımalı. Eğer bizi tanımıyorlarsa Kosova’yı da tanımamalıydı. Abhazya ve Osetya ister tanınsın ister tanınmasın bağımsız devlettir. Bugüne gelinmesine maalesef, Gürcistan’a destek veren ülkeler neden oldu. Şu an yapılacak en acil iş Gürcistan’a baskı yapılarak Güney Osetya ve Yukarı Kodora bölgesinden güçlerini sağlamak ve bu ülkelerle saldırmazlık anlaşması imzalamak olmalı.”

RUSYA HAKKINI KULLANDI

Rusya’nın Güney Osetya’ya müdahalesinde şaşırılacak bir şey olmadığını ifade eden Abhaz Milletvekili Soner Gogua, şunları söyledi:

“Burada saldıran taraf Gürcistan. Bugün tüm uluslararası antlaşmaları ihlal eden Gürcistan. Şimdi Gürcistan, saldırıların altından kalkamadığı için dünyaya barış çağrısı yapıyor. 2000 bin insanın kanı var. Gürcistan politik olarak hata yaptı. Rusya uluslararası olarak kendine tanınan hakla barış gücü sıfatıyla görev yapıyor. Gürcistan hükümetiyle barış gücü görüşme yaptı ancak Gürcistan geri çekilmedi. 2 bin kişi öldü. Bunun üzerine Rusya müdahale etmek zorunda kaldı. Batılı ülkelerin yapamadığın Rusya yapmıştır, yerinde ve yararlı bir müdahale olmuştur.”

anka

YAZDIR
YORUMLAR 154
 • Emre 13 yıl önce Şikayet Et
  Rusya-Turkiye 2. Dinimizi kendiniz arastırın meallerde anlasılmayacak bir yön yok.Allah tabiki istedigine guc ve kudret verir fakat bu sadece İmanla olmaz çalışmakla çabalamakla olur kadere küsmekle yakınmakla olmaz ugrasmakla inatlasmakla olur.Elin adamı yaptı sanayi devrimini yaptıgı gibi bizden bir çag ileri atladı...Biraz yenilige acık birazda çalıskan bi millet olsak Almanya'dan ileri olurduk su anda.Benim uzuldugum bazı seylerin farkına varamayan tembel bir millet olusumuz
  Cevapla
 • m ikbal s 13 yıl önce Şikayet Et
  timurhan. bu saatte hiç güleceğim yoktu, beni güldürdün tebrikler. o ne senaryodur öyle? kesin oscar alırsın bu senaryoyla, adı da metal fırtına 4 veya 5 artık her neyse. bir lafım da rusya şakşakçısı abhaz yöneticiye; ruslara asla güvenmeyin, yarın çeçenlere yaptıklarını size de yaparlarsa feryat edersiniz bizi kurtarın diye...
  Cevapla
 • Tâlût 13 yıl önce Şikayet Et
  Nereye sizce?. Türkiyede anti amerikancılar içeri alınıyor.Türkler Gürcüleri askeri anlamda eğitim silahlar hiybe ediyor.Ardından TÜrkiye'de Abd konsolosluğuna saldırı oluyor.Daha sonra Rusya Gürcistan'a giriyor.Puzzle'ı birleştiren herkes bulmacayı çözer.Sorum ise şu..Bu bombalar Gürcistana mı yoksa Abd ve Türkiye'ye mi
  Cevapla
 • Gökhan Gündoğdu 13 yıl önce Şikayet Et
  BEĞENMEDİĞİNİZ RUSYA !. milletimiz hala ayakta uyuyor burdaki yazıları görünce hak veriyorum neden hala ab'ye almıyolar bizi.. Arkadaşlar Rusya-İran-(beğenmediğiniz) ÇİN.. adamlar kendi içlerinde medyatik olmayan şekilde büyüdüler aklınıza gelmeyecek şekilde biz hala Atalarımızın bıraktığı mirasla yetiniyor, abd ab yalakalığı yapıyoruz.. biraz mantıklı düşünelim Rusya ben abd felan anlamam demiştir dünyaya resmen kendi bildiğini okumuştur gönülden tebrik ediyorum... çünkü gürcüler kendi kaşındı abd gazıyla...
  Cevapla
 • SELAHADDİN EYYÜB 13 yıl önce Şikayet Et
  Doğu Ermeniye gider diyen vatandaş.... Şahsen doğuda Ermeni görmedim tamamen Kürt denilebilir!Siz rahat olun!Eğer biz Kürtler onlara bırakmayız buraları!Bu topraklarda İskendere,Rusa,Timura boyun eğilmedi.... İki tane Ermeniye hiç eğilmez!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Yıldızları kokpitinden İstanbul! Nefes kesen anlar
Yerli yapımlar Akıncı, Gökbey ve ve TOGG Teknofest'te