Tüm dünya onları konuştu: Tarihe böyle geçtiler

Güney Afrika İsrail'e karşı açtığı soykırım davasıyla tarihe geçti. Avukatlara tüm dünyadan tebrik yağdı...AP Güney Afrika'nın, Mandela'nın Filistin'e destek olan duruşunu koruduğunu yazdı...

Tüm dünya onları konuştu: Tarihe böyle geçtiler
Tüm dünya onları konuştu: Tarihe böyle geçtiler
GİRİŞ 11.01.2024 17:29 GÜNCELLEME 14.01.2024 12:13
Bu Habere 159 Yorum Yapılmış

Bugün tüm dünya Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına kitlendi. Lahey'de görülen dava uluslararası haber kuruluşları tarafından dakika dakika takip edildi.

Uluslararası Adalet Divanındaki "soykırım" davasının duruşmasında davacı Güney Afrika'yı temsil eden avukatlar, İsrail'e "Gazzelilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı" suçlamasını yöneltti. 

GÜNEY AFRİKA'NIN ETKİLEYİCİ PERFORMANSI

Duruşmada Gazze'de sokyırım yapıldığını anlatan Güney Afrikalı avuktlar Filistinlilerin sesi oldu. 

Londra Queen Mary Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde devlet suçları alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Thomas MacManus, El Cezire'ye Güney Afrika'nın davada “çok etkileyici” bir görev üstlendiğini söyledi.

MacManus, "Yasal olarak sağlam bir şekilde bir araya getirilen bazı yıkıcı suçlamaları çok kısa ve öz bir şekilde ortaya koydular" ifadelerini kullandı.

El Cezire muhabiri Hani Mahmud ise Gazzelilerin ilk kez uluslararası bir ortamda bu kadar ayrıntılı bir şekilde savunulduğunu söyledi.

GAZZE'NİN SESİ OLDULAR

Hani Mahmud Güney Afrikalı avukatların davadaki konuşmalarını böyle anlattı:

Güney Afrikalı avukatlar Gazzelilerin kalplerinde ve zihinlerinde olanı  anlattılar.

Buradaki insanlar, bu davanın BM Güvenlik Konseyi'ne ulaştığında ABD'nin muhtemelen veto edeceğini bilmelerine rağmen artık oldukça umutlular.

DAHA ÖNCE HİÇ OLMAMIŞ BİR ŞEY

Bir grup mükemmel avukatın, içinde bulundukları kötü durumu uluslararası toplumun dikkatine ayrıntılı olarak sunması herkesi şaşırttı. Daha önce hiç olmamış bir şey.

NELSON MANDELA RUHU 

AP haber ajansı ise "Nelson Mandela'nın Filistinlilere desteği Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasıyla da sürüyor" başlıklı bir haber yayınladı.Haberde "Gğney Afrikalılar Filistin davasını desteklemeye devam ediyor. Gazze'deki savaş nedeniyle İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'na soykırım davası açmak gibi ender bir adım attılar" ifadeleri yer aldı.

Haberde Güney Afrika'nın Mandela'nın Filistin'e destek olan duruşunu koruduğu ifade edildi:

Güney Afrika diplomatik açıdan ağır siklet bir ülke değil ve coğrafi olarak da çatışmalardan uzak. Ancak Mandela'nın apartheid karşıtı bir özgürlük hareketinden hükümetteki bir siyasi partiye dönüştüğü iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi, Mandela'nın 2013'te ölmesinden sonra bile güçlü Filistin yanlısı duruşunu korudu.

Sosyal medyada ise yüzlerce kişi Güney Afrikalı avukatlara övgüler yağdırdı. Kullanıcılar Arap ülkelerinin gösteremediği cesareti Güney Afrika'nın gösterdiğini söyleyerek davaya katılan avukatların tarihe geçtiğini yazdı. 

KAYNAK: HABER7
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 159
 • İnsan 4 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkelerin liderleri beş para etmiyor
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Avrupa Birligine üye değil ondan dava açamıyor denmiş bir yorumda doğru mu acaba
  Cevapla
 • Bilinmiyenler 4 ay önce Şikayet Et
  Evet doğru ' 5 ülkeden biri olman lazim? En son Afrikayi Veto hakina sahip oldu@ 6 Veto haki olan topluluk? Birlesmismiletlerde dayimi topluluk oldu Afrikadiyari , türkiyenin cabalariyla .....
  Cevapla
 • Tayfun 4 ay önce Şikayet Et
  Afrika Avrupa birliğinden demi ne alası var
  Cevapla
 • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Tabi kesin öyle
  Cevapla
 • ismail 4 ay önce Şikayet Et
  bizim ve müslüman ülkelerin avukatları ne yapıyor bu arada
  Cevapla
 • Salim 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye laheyi tanımadığı için dava açamıyor bilip bilmeden konuşmayın
  Cevapla
 • Hatice Taşçağ 4 ay önce Şikayet Et
  Allah razıolsun Afrikalilardan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan şimşek açıkladı: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkacak mı?
Reisi'nin ölümüne dünyadan tepkiler: İsrail'den açıklama