İtalya, ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki saldırılarını destekliyor

İtalya hükümeti, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik hava saldırılarını desteklediğini bildirildi.

GİRİŞ 13.01.2024 21:24 GÜNCELLEME 14.01.2024 11:34
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İtalya, Husilerin Kızıldeniz'deki ticaret gemilerine yönelik tekrar eden saldırılarını kesin bir şekilde kınıyor ve uluslararası standartlara uygun olarak serbest ve güvenli seyrüsefer hakkına güçlü desteğini teyit ediyor. Husilerin kabul edilemez davranışları karşısında İtalya, küresel ticaret akışı ve insani yardım adına kendi gemilerini savunma hakkına sahip müttefik ülkelerin operasyonlarını destekliyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İtalya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 10 Ocak tarihli 2722 sayılı kararının onaylanmasını memnuniyetle karşıladığı ve BM üyesi ülkelerin Kızıldeniz'de güvenli seyrüsefer serbestliğini sağlama çabalarını tam olarak desteklediği belirtildi.

Açıklamada, bölgedeki gerilimin daha da artmasının önlenmesinin elzem olduğu kaydedildi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de dün yaptığı açıklamada, "Kızıldeniz'de seyrüsefer serbestliğini garanti etmeye kararlıyız. Avrupa misyonu Atalanta'ya katılıyoruz ve bu misyonun daha geniş yetkilere sahip olmasını veya malların serbest dolaşımı için yeni bir Avrupa misyonu başlatılmasını talep edeceğiz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tajani, ayrıca ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere yönelik düzenlediği hava saldırısını birkaç saat önceden haber aldıklarını, kendilerinin böyle bir harekata katılabilmesi için anayasalarına göre parlamentonun onayını almaları gerektiğini ifade etmişti.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • @2025@ 6 ay önce Şikayet Et
  italyanlara da ne oluyorsa yemene kmlerce uzaktalar. herhal büyük roma imparatorluğu hayali içindeler.
  Cevapla
 • Osmanlı 6 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu canın mı yandı... petrolsüz mü kaldınız.. sizi inim imim inletmek lazım...
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Petrolli engellemek Tüm Dunya nin kirmizi çizgisidir! Hatta benimde çünkü o derek cepime dokunur.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  İzmira petrol taşiyan gemiyi kaçirmişti ne oldu de sustuk?
  Cevapla
 • vatan 6 ay önce Şikayet Et
  müslüman yok ki goresin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehidin oğlu böyle seslendi: Bunlar bizim asker değil mi? Bize niye ateş ettiler?
Herkes bu kadını konuşuyor! Trump'a suikast anında tavırları dikkat çekti