Almanya'da Türklerin öncülüğünde DAVA isimli siyasi oluşum kuruldu

Almanya'da yaşayan Türkler öncülüğünde "Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak - DAVA" ismiyle yeni bir siyasi oluşum başlatıldı.

Almanya'da Türklerin öncülüğünde DAVA isimli siyasi oluşum kuruldu
Almanya'da Türklerin öncülüğünde DAVA isimli siyasi oluşum kuruldu
GİRİŞ 17.01.2024 10:08 GÜNCELLEME 17.01.2024 11:42
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

DAVA'dan yapılan yazılı açıklamada, 2024 Avrupa Parlamentosu seçimleri için Almanya genelini kapsayan listeleriyle birlikte siyasi yolculuğa başladıkları ve bu vesileyle siyasi aktör olma hedefiyle ilk kilometre taşını oluşturdukları belirtildi.

Açıklamada, başkanlığını gazeteci Teyfik Özcan'ın üstlendiği oluşumda, Almanya'nın tanınmış avukatlarından Fatih Zingal, Almanya Federal Liyakat Nişanı sahibi Dr. Ali İhsan Ünlü ve Dr. Mustafa Yoldaş gibi isimlerin bulunduğu kaydedildi.

YENİ BİR SİYASİ MERKEZ

"Milliyetçilik, müslüman karşıtı ırkçılık, antisemitizm ve siyasetteki otoriter yapılara  karşı tahammül ettirme isteğindeki artış, uzun zamandır tek bir ülke veya belirli bir bölgeyle sınırlı kalmayan ve tüm avrupayı kapsayan sorunlar haline gelmiştir." ifadeleri kullanılan açıklamada Dava'nıın yeni bir siyasi merkez oluşturacağı kaydedildi.

İttifakın hedefinin mevcut partiler tarafından temsil edilmeyen birçok vatandaş için yeni bir siyasi merkez olarak konumlanmak olduğu bildirilen açıklamada, "Misyonumuz, bugüne kadar kararlarda büyük ölçüde reddedilmiş kalan, siyasi olarak temsil edilmeyenlerin güçlü sesi olmaktır. DAVA, bu siyasi boşluğu tamamlayacaktır ve kendisini kararlı bir şekilde siyasi katılıma adamıştır. Çeşitliliğe ve hoşgörüye açık bir bağlılıkla kendimizi milliyetçiliğe, yabancı düşmanlığına, Müslüman karşıtı ırkçılığa ve antisemitizme karşı kesin şekilde konumlandırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 2024 Avrupa Parlamentosu seçimleri için Almanya genelini kapsayan liste ile siyasi yolculuğa başlandığı belirtildi.

M. Teyfik Özcan liderliğindeki Dava Partisi, Almanya siyasetine yeni bir soluk getireceği parti kurucuları tarafından söyleniyor. Partinin yönetim kadrosu şöyle şekillendi: Başkan: M. Teyfik Özcan,  Başkan Yardımcıları: Dr. Ali İhsan Ünlü,  Dr. Mustafa Yoldaş, AV.Fatih Zingal, Yönetim Kurulu Üyesi: İhsan Kılıç.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 40
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  hey masalllah. butin muslimanlar. birlik yapmak lazım Almanya. da. afriklai cezayirli. frasada. da. pari kurul maki
  Cevapla
 • Hasan Öngül 3 ay önce Şikayet Et
  Neden antisemitizme karşı olduklarını söyleme ihtiyacını duymuş acaba bunlar ??? Hiç ümitlenmeyin.. Amerika ve istail güdümlü bunlar. İsimlerin Türk ismi olmasına aldanmayın. Benim saftrik milletim. Hemen de sevmiyorsunuz müslümanlar birlik oldu diye ...
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupanın tamamı Amerika ve İsrailin tekelinde. Dolayısıyla söylediklerin doğru. Aynı güç Türkiye içinde ve Arap ülkelerinde de istediği kadar at oynatabiliyor.
  Cevapla
 • Kutahyali 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah Dünyaya sesimizi duyuralim
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olur inşaAllah, diğer toplulukları da içine alacak şekilde genişlemeli!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 'Kapımız açık' demişti! Özgür Özel'den açıklama!
Kulüpler Dünya Kupası'nda takımlar netleşti!