Kanada, Türkiye'ye yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu

Kanada hükümeti, Türkiye’ye satış yapmak isteyen savunma sanayi firmalarına yönelik 2020'den bu yana uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını bildirdi.

Kanada, Türkiye'ye yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu
Kanada, Türkiye'ye yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu
GİRİŞ 30.01.2024 02:40 GÜNCELLEME 30.01.2024 02:41
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Hükümetin resmi internet sitesinden ihracatçı firmalara yapılan açıklamada, sınırlamaların artık yürürlükte olmadığı belirtildi.

"MUHTEMEL RET POLİTİKASI ARTIK YÜRÜRLÜKTE DEĞİLDİR"

Açıklamada, 16 Nisan 2020'de Türkiye'ye savunma sanayi ile ilgili belli kalemlerin ihraç edilmesine yönelik başvurulara reddetme politikası uygulanmaya başlandığı hatırlatılarak, "Bu bildirimin tarihi itibarıyla muhtemel ret politikası artık yürürlükte değildir." ifadesi kullanıldı.

Mühimmat listesi de dahil olmak üzere ihracatçı gruplarca Türkiye'ye yapılacak ihracat ve komisyonculuk izni başvurularının, artık Kanada'nın risk değerlendirme çerçevesi kapsamında vaka bazında inceleneceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, uluslararası alandaki benzer ihracat izinlerindeki standart ifadelere de yer verilerek, üçüncü ülkelere satış durumunda güvence istenmesi ve insan hakları hukukuna ilişkin bazı atıflar da yer aldı.

KISITLAMALARIN ARKA PLANI

Kanada hükümeti, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarına yönelik 27 Eylül 2020'de başlatılan ve 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan’ın yanında yer almasından dolayı Türkiye'ye silah ambargosu uygulamıştı.

Kanada, Ermeni mevzilerine karşı kullanılan Türk insansız hava araçlarında Kanada teknolojisi kullanıldığını ileri sürerek, Ekim 2020’de Türkiye’ye yönelik savunma sanayi ihracatına ambargo koymuştu.

Bu ambargo kararı nedeniyle Kanadalı şirketler 250-300 milyon dolar arasında zarar etmiş, ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamadığı için batmıştı.

Ottowa yönetimi, ilk ambargosunu, Türkiye'nin 2019'da Suriye'ye yönelik askeri harekatına yanıt olarak başlatmış ancak taraflar arasındaki üst düzey görüşmeler sonucunda Haziran 2020'de bu kararından geri adım atmıştı.

Türk mühendisler kafaya koydu yerlisini yapacak! Kanada hâlâ şartlı ambargo peşindeTürk mühendisler kafaya koydu yerlisini yapacak! Kanada hâlâ şartlı ambargo peşinde

 

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 106
 • Das 5 ay önce Şikayet Et
  Kanadan almanya hollanda avusturya Danimarka finland Norveç isvec türkiye düsmani bu gün kaldirir yarin arkadan vurur bunlara güven olmaz
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Birtek onlarmi ? Tüm hiristiyan ülkeleri öyledir.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Baykar 1.7$ milyarı ucuza ürün alıp dışarıya pahalıya sattığı şirketlerimize ASELSAN , roketsan , TUSAŞ versin. Bu şirketler argeye para harcasin. Personelini ucuz ücret politikasıyla kaçırmasın. Kanadaya ABD'ye ihtiyaç kalmaz
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Ambargo ne demek.. Türkiye kendi ihtiyacını karşılar zaten.yani tabir caizse zincirler kırıldı.. Türkiye hızla ilerliyor...ne de olsa Dünya'nın denge merkezi her bakımdan..aksini iddia edenler kıskanıp catlayanlar.. güzel günlere..vs.
  Cevapla
 • ASIL BU 5 ay önce Şikayet Et
  Bu Kanada’yada Güvenilecek bir Millet değiller, onların malı alınacağına kendi imkanlarımızla kendi İMalımızı üretmeliyiz, Onların niyeti işte biz veriyoruz siz yapmayın, Geliştirmeyin demeye getiriyorlar. Tarihtede Abd Biz Uçak veriyoruz siz yapmayın demişlerdi, Siz Otomobil yapmayın biz göndeririz Siz montaj yapın. Türkiye bazı şeyleri daha iyisini yapıyor yapmayanda devam etmeli.
  Cevapla
 • Fatma 5 ay önce Şikayet Et
  İsvecin natoya kabul edilişini beklemişler güya.halbuki gelin bizden yine silah almaya devam edin demek istemişler ama nafile,vermediğiniz silahları artık kendimiz üretiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye-İtalya ev sahipliğini riske sokacak gelişme!
Erdoğan' resti çekti: İsrail için kapımıza gelmeyin - Gazete manşetleri