ABD: Türkiye'yi F-35 ailesine geri almak isteriz

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Washington'ın, Türkiye'yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacağını söyledi. Ancak Nuland, bunun önünde S-400 meselesinin durduğunu hatırlattı.

GİRİŞ 30.01.2024 11:21 GÜNCELLEME 31.01.2024 11:53
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin, İsveç'e NATO onayının ardından, "ikili ilişkileri yeniden canlandırma" hedefiyle pazar günü Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, CNN Türk'ün sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye F-16 satışından, CAATSA yaptırımlarına, Suriye'den çekilme iddialarından, ticari ilişkilere bir dizi sıcak başlıkta önemli mesajlar verdi.

Victoria Nuland, ABD'nin F-16 satışı ve modernizasyonuna ilişikin adımına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Siz kendi parlamentonuzda çalışırken, biz de kongremizde Türkiye'nin F-16 filosunu geliştirmesinin Amerikan güvenliği için çok önemli olduğunu, bu seviyede tamamen aktif ve katılımcı olmasının müttefikler arasında yük paylaşımı için önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorduk. Zaten büyük bir F-16 filonuz var. Ancak bunu geliştirmek bizim için önemli olacak. 15 günlük süre cuma gecesi başladı. Aslında cumhurbaşkanınız imzayı attığı an oldukça heyecanlıydı. Kurye uçağa bindi, Dışişleri Bakanlığı'na teslim etti ve biz de bildirimimizi kongreye ilettik. Cuma gününden itibaren 15 gün sonra bu bildirim süresi sona erecek ve ardından uygulamaya geçeceğiz."

Anlaşmanın detayları hakkında bilgi veren Nuland, "Öncelikle bu anlaşmanın birkaç parçası var. Bunlar mevcut jetlerin modernizasyonu ve yeni jetlerin satışı. İki parça da önemli. Anladığım kadarıyla modernizasyon derhal başlıyor. Açıkçası yeni jetlerin ne zamana hazır olacağını ezbere bilmiyorum, ancak Türkiye’nin bu jetlere kavuşmasının ABD için bir öncelik olduğu aşikar." dedi.

Türkiye'nin CAATSA yaptırımlarına maruz kalması nedeniyle savunma sanayii alanında bazı sorunlarla karşılaşıldığına değinen Nuland, "CAATSA yaptırımları, hükümetinizin Rusya Federasyonu'ndan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararıyla ilgiliydi. CAATSA yaptırımlarını tetikleyen buydu. Patriot satışını müzakere etme sürecindeydik ve bu müzakereler devam ederken Türkiye başka bir yöne gitti. Bu yüzden bugün bazı görüşmeler yaptık. Açıkçası bu S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye'yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır. Ama önce bu diğer meseleyi çözmeliyiz ve bunu çözerken aynı zamanda Türkiye'nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız. Yine söylüyorum, uzun yıllardır hem S-400 alımından önce hem de o zamandan beri hava savunmasını güçlendirmeyle ilgili görüşmeyi teklif ediyoruz. Bildiğiniz üzere bu karmaşık bir konu. Bugünlerde herkesin hava savunmasına ihtiyacı var. Bunu dünyanın her yerinde görüyoruz. Ama yine de bu konuyu aşabilirsek, CAATSA meselesi ortadan kalkacak ve F-35 konuşmalarına geri dönebileceğiz." yorumunu yaptı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 43
 • Merhaba 4 ay önce Şikayet Et
  Olurda bu hurda projeye tekrar geri dönerse ve de taviz verir ise yine diyecem s400 leri Azerbaycan a gönderirse bu halki iyice kaybeder artık önümüzdeki mahalli belediye seçimleri onlar için referandum olacak kendi adıma tepkimi koyacam ya kullanmiyacam yada geçersiz olmasını saglyacagim oyumu güvenim yok bunlara
  Cevapla
 • fth 4 ay önce Şikayet Et
  Bi kazık daha atacaklar kesin verin f16 ları f35 ler sizin olsun
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  almayin bizi ne olur
  Cevapla
 • UMUT DÜNYASI 4 ay önce Şikayet Et
  s400 ü ortadan kaldır ki sizi daha rahat vuralım diyorlar. mesele bu
  Cevapla
 • Dadaş 4 ay önce Şikayet Et
  Hadi oradan insanlığın baş düşmanı pis ABD. Bizden uzak dur!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
TÜİK verilerine göre en çok para kazandıran üniversite bölümleri