ABD'den F-35 alan Yunanistan'dan Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD'den 40'a kadar F-35 alabileceklerini ancak ilk etapta Yunanistan'ın mali kaynaklarının ABD'den bir F-35 filosu alacak kadar hazır olduğunu kaydetti.

GİRİŞ 31.01.2024 08:14 GÜNCELLEME 31.01.2024 10:15
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Yunanistan'da yayın yapan SKAI FM'e konuşan Miçotakis, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan'ın ABD'den F-35 satın alma talebine Washington'ın sıcak baktığını hatırlatan Miçotakis, ABD'nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı kapsamında Yunanistan'a bazı askeri malzemeleri de ücretsiz verebileceğine dikkati çekti.

Miçotakis, "40 adede kadar F-35 alma imkanımız var. Çok pahalı bir alım olduğu için, 40 F-35'i tek seferde almayacağız. İlk etapta bir F-35 filosu alacak kadar mali kaynak sağladık, ki bunların öngörülen teslim tarihi de 2020'lerin sonuna kadar." diye konuştu.

"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR SAVUNMA SANAYİİ İHRACATINA SAHİP"

Gazetecinin, Türkiye'nin kendi silahlarının bir kısmını kendi ürettiğini hatırlatması üzerine konuşan Miçotakis, "Türkiye çok önemli bir savunma sanayi ihracatına sahip. Öte yandan biz ise hala geçmişin eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz." dedi.

Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan arasında Aralık 2023'te imzalanan "Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesinin" ikili ilişkileri normalleşme sürecine soktuğunu belirterek, niyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2023'teki Atina ziyaretine karşılık, Mayıs'ta Ankara'yı ziyaret etmek olduğunu kaydetti.

NELER YAŞANMIŞTI?

ABD Dışişleri Antony Blinken, Miçotakis'e geçen hafta gönderdiği mektupta, Kongre onayı dahil olmak üzere resmi onay sürecinin gerekliliğine işaret ederek, Yunanistan'a 40 kadar yeni F-35 satışına ilaveten İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı kapsamında 3 Protector sınıfı sahil güvenlik botu ve muhtelif askeri kamyon ve çekici temin edileceğini bildirmişti.

Mektupta, EDA Programı kapsamında ABD ordusunun envanterinden Yunanistan'a hibe edileceği Kongreye bildirilen diğer askeri araç ve ekipmanların arasında 2 adet C130H askeri nakliye uçağı, P-3 deniz karakol uçakları için 10 motor ve 60 adet Bradley tipi zırhlı muharebe aracının bulunduğu bilgisi verilmişti.

Blinken, ABD donanmasından ihtiyaç fazlası 4 LCS sınıfı savaş gemisinin Yunanistan'a verilebilmesi için de Kongreye bildirimde bulunacaklarını kaydetmişti.

40 ADET F-35 SAVAŞ UÇAĞININ FİYATI 8,6 MİLYAR DOLARI BULUYOR

Yunanistan'ın Ukrayna'ya sağlayabileceği ya da satabileceği savunma malzemeleri için ABD'nin dış askeri finansman programından 200 milyon dolara kadar yararlanabileceğini belirten Blinken, 2025'te satışı mümkün olacak MRAP cinsi askeri arazi araçlarında Yunanistan'a öncelik tanıyacaklarını ve hazır olduklarında KC-135 tanker uçakları için de ihtiyaçlarını değerlendirmeye alacaklarını ifade etmişti.

Blinken, ayrıca ABD Savunma Bakanlığının Yunanistan'ın satın alabilmesi için C-130H tipi askeri nakliye uçağına ilaveten C-130J modeli için de fiyat ve adet çalışması yaptığını bildirmişti.

40 F-35 savaş uçağının tahmini fiyatı 8,6 milyar doları buluyor.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 19
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  2030 da alicaklar 7tane F35 o zamana kadar bizim seri uretim en az 30 tane Kaan savas ucagimiz 50 tane kizilelmamiz 20 tane 3.nesil akinci 2bin hp morlarla ve anka 3 en az 30 tane envantere girecek yunan dusunsun biz degil hurjet ve deniz platformlarini saymiyorum bile
  Cevapla
 • Uyan Müslüman 4 ay önce Şikayet Et
  Arap düşmanlığı yapanlara dikkat edin her fırsatta Türkiye'ye karşı düşmanlık yapan Yunan'a tek kelime etmiyorlar, hatta "ne kadarda benziyoruz, ne kadarda benziyoruz" diye Yunan'ı şirin göstermeye çalışıyorlar. Alayı kripto çünkü !!!
  Cevapla
 • Kutahyali 4 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan diye bir memleket yok artık avrupanin şubesi ABD nin üssü bilmem anlaşıldı mi
  Cevapla
 • MUZTAVA 4 ay önce Şikayet Et
  yuanistan ne zaman Türkiye ile kendi tabirimizce "dost" idi veya oldu.? Tarihte bunlar hep icleri Türklere kar$i kin´nefret´dü$manlik dolu olan milletti´bu dü$manlik yüz yillardir kiliselerin yunan halkina inceden verdikleri vaazlarda gizli id halada öyle.Hiristyanlardan asla dost olmaz´kendi aralarinda bile degiller.
  Cevapla
 • Ruhi 4 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan da bu uçakları alacak para olamaz. Avrupa'dan borç ile geçinen Yunanistan için mümkün değil. ABD Yunanistan'ı üs haline getiriyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Niğde'de kuduz şoku! Bir belde karantinaya alındı
Eylem Tok duruşmaya turuncu mahkum kıyafetiyle getirilmiş: Fotoğraftaki halinden eser yok