Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya verdiği destekte Türkiye'yi örnek gösterdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna'yı hem doğrudan silah ve mühimmat yardımıyla hem de kendi üretim kapasitesini geliştirmesi için desteklediğini belirterek, bu konuda Türkiye'nin örnek rolünden söz etti.

GİRİŞ 08.02.2024 00:44 GÜNCELLEME 08.02.2024 09:27
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Stoltenberg, Brüksel'deki NATO karargahında Ulusal Güvenlik Danışmanları formatında Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç temsil etti.

Toplantının ardından Stoltenberg, ABD'yi temsilen katılan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile basına ortak açıklamalarda bulundu.

Müttefiklerin Ukrayna'ya desteklerini yinelediklerini ifade eden Stoltenberg, bir soru üzerine Türkiye'nin Ukrayna ordusunun modernizasyonundaki rolünden övgüyle söz etti.

Stoltenberg, şunları söyledi: "İnsansız hava araçlarının (İHA) bu savaş boyunca önemli bir rol oynadığını hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum. NATO müttefikleri de savaş boyunca destek sağladılar. Türkiye, Bayraktar İHA'larını aslında gerilimin tam ölçekli olarak tırmandırmasının da öncesinden beri sağlıyor. Şimdi de İHA üretmek için Ukrayna'da yeni bir fabrika kuruyorlar. Bu NATO müttefiklerinin hem Ukrayna'yı hem doğrudan silah ve mühimmat teslimatı yaparak hem de kendi silahlarını üretme kapasitesini artırmasına yatırım yaparak nasıl desteklediğinin bir örneğidir."

İSVEÇ'İN ÜYELİĞİ

İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili bir soruya Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye'nin desteğini bir kez daha duyduğunu, Macaristan meclisinin ise ay sonunda açıldığında, kısa süre sonra onay kararı vereceğini umduğunu kaydetti.

Stoltenberg, İsveç'in çok kısa sürede üye olmasını beklediğini ifade etti.

ABD'NİN UKRAYNA'YA DESTEĞİNİN DEVAM ETMESİ

Stoltenberg, geçen hafta yaptığı ABD ziyaretinde tanık olduğu Ukrayna'ya yardımlarla ilgili siyasi tartışmalara değindi.

Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlardan Ukrayna'ya güçlü bir destek duyduğunu belirten Stoltenberg, "Washington'da bir takım önemli önceliklerin finansmanı konusundaki tartışmalar devam ediyor. ABD Kongresinin yakın gelecekte Ukrayna'ya desteğin devam etmesi konusunda anlaşması hayati önem taşıyor." dedi.

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Senatosunda Cumhuriyetçilerin itirazlarına takılan ve içinde Ukrayna'ya desteği de içeren paketin geçmesinin önemli olduğunu ve Biden yönetimi olarak bu konuda ciddi çaba harcadıklarını belirtti.

Sullivan, ABD'nin Ukrayna'ya desteğinin mutlaka devam edeceğini ve söz konusu paketin geçmesi konusunda ilerlemeler olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 22
 • Dadaş 5 ay önce Şikayet Et
  Çok büyük bir hata yapılmıştır ukraynaya asla silah verilmeyecek ti bırakacıktılar Rusya gerekeni yapacaktı bugün Filistin'e kendi askerlerini göndermek değil
  Cevapla
 • Kenan 5 ay önce Şikayet Et
  abd ve nato kandan beslenen vampirler gibidirler. buna rusya ve israili de eklemek gerekir.
  Cevapla
 • cahit 5 ay önce Şikayet Et
  Bu açıklama Rusya ile aramızı bozmaya yöneliktir
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Ya rabbi cumle gavurlara fitne nasip eyle..
  Cevapla
 • ayse 5 ay önce Şikayet Et
  Bu aciklamalarla Türk-Rus iliskileri bozmak..Ondan sonra ikisini zayif düsürüp üzerine cullanmak amaciniz. Türkiy eUkraynaya silah yardimi yapmiyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deniz Yücel'e sert tepki: Gusül abdesti bilmeyenler dinimize karışıyor!
Han Yunus'ta soykırım! Şehit edilen Filistinli sayısı açıklandı