Clinton: Netanyahu güvenilir değil, gitmeli

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, güvenilir bir lider olarak görmediği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görevden ayrılması gerektiğini söyledi.

Clinton: Netanyahu güvenilir değil, gitmeli
Clinton: Netanyahu güvenilir değil, gitmeli
GİRİŞ 08.02.2024 15:13 GÜNCELLEME 08.02.2024 15:13

7 Ekim'den bu yana Gazze'de katliama devam eden İsrail ordusu, saldırılarına devam kararı aldı. İsrail insanlık suçu işlerken Başbakan Netanyahu'ya olan Batı desteği gün geçtikçe azalıyor.

Amerikan MSNBC kanalına konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Clinton, "Netanyahu'nun gitmesi gerekiyor eğer ateşkese engel olacaksa, İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonrası ne yapacağına karar vermeye engelse mutlaka gitmesi gerekiyor." dedi.

İsrail Başbakanı'nın görevinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Clinton, "Netanyahu gitmeli. Güvenilir bir lider değil. 7 Ekim saldırısı onun döneminde gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun, saldırılarını yerinden edilmiş birçok Filistinlinin sığındığı Gazze'nin güneyindeki Refah kentine doğru genişletmesi planını korkunç olarak tanımlayan Clinton, "Ateşkes olmasını arzu ediyoruz. Hamas ateşkesi kabul ederse ateşkes olur." yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Netanyahu ile ilişkisi hakkındaki soruya Clinton, "Biden'ın Netanyahu'yu etkilemek için elinden geleni yaptığının gayet açık olduğunu düşünüyorum." yanıtını verdi.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İzlanda'da yanardağ patlaması!
Yolanda Diaz'ın açıklaması İsrail Dışişleri Bakanı Katz'ı çıldırttı: Bu kadını kovun