Gazze'den kan donduran görüntü

İsrail, Gazze kentinin Şeyh Rıdvan Mahallesinde yerinden edilen bir anne ve küçük çocuğunun üzerine doğrudan ateş açtı. Hamas, İsrail keskin nişancılarının sivilleri hedef almasının "soykırımın bir parçası" olduğunu belirtti.

GİRİŞ 12.02.2024 08:44 GÜNCELLEME 12.02.2024 09:22
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

İsrail keskin nişancıları, kaldıkları yerden sürgün ettiği Filistinlileri hedef almaya devam ediyor. Evlerinden zorla sürgün edilen Filistinliler, İsrail tankları ve keskin nişancılarının saldırılarına maruz kalıyor.

İsrail'in Gazze kentindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi sokaklarında gerçekleşen ve sivilleri hedef alan saldırı anlarına ait video görüntüsü Filistin yerel medyası ve sosyal medyada paylaşıldı.

Görüntülerde, sokak ortasında İsrail keskin nişancıları tarafından doğrudan hedef alınan bir anne ve küçük oğlu yüz üstü yerde uzanıyor.

Videoda, annenin hareketsiz olduğu, küçük çocuğun ise ara ara kımıldadığı, keskin nişancıların ise ateş açmaya devam ettiği görülüyor. Çevredeki Filistinlilerden biri yerde sürünerek uzattığı uzun bir tahta parçası yardımıyla, açılan ateş arasında yaralı çocuğu kendine doğru çekmeyi başarıyor. Sokak ortasında hedef alınan anne ve oğlunun son durumuyla ilgili henüz bir bilgi alınamadı.

HAMAS'TAN TEPKİ

Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze şehrindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi'nde bir anne ve oğlunun doğrudan hedef alınmasına tepki gösterdi.

Açıklamada, "Gazze şehrinin kuzeyindeki Ebu İskender (Şeyh Rıdvan) Mahallesi'nde İsrail işgalinin sokaktaki anne ve çocuklar dahil sivilleri hedef alması, bilhassa Han Yunus'ta Nasır Hastanesi çevresinde keskin nişancıların işlediği suçlar soykırımın bir parçasıdır." ifadelerine yer verildi.

Tüm dünyanın bu hadiseleri "duyduğu ve gördüğü" vurgulanan açıklamada, Uluslararası Adalet Divanı'na bu suçları "takip etmesi, belgelemesi ve mahkemede yargılaması" çağrısında bulunuldu.

İsrail'in tüm "uluslararası kanunlara ve kararlara meydan okuduğu" belirtilerek, BM Güvenlik Konseyi'nden "sorumluluklarını yerine getirerek, bu korkunç suçların durması için ciddi tedbirler alınması" talep edildi.

"HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIN" ÇAĞRISI

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada ayrıca "İşgal güçleri, Gazze kentinin Tel el-Heva ve Er-Rimal semtlerinden çekilmesinin ardından çoğu keskin nişancıların ateş açması sonucu öldürülen yaklaşık 100 şehit naaşının bulunması, bu oluşumun soykırım amacıyla izlediği suç yaklaşımını ortaya koyuyor." denildi.

İsrail'in "soykırım" hedeflediği ve Filistin halkını zorla göç ettirmek istediği vurgulanan açıklamada, Uluslararası Adalet Divanına (UAD), "işlenen suçların belgelenmesi, saldırıların son bulması için bir karar alınması ve bu korkunç eylemlerin önüne geçmek için her türlü tedbirin alınması" çağrısı yapıldı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 33
 • Selçuklu 2 hafta önce Şikayet Et
  sözün bittiği yerdeyiz ALLAHIM terörist israili iş birlikçilerini Kahhar isminle kahreyle perişan eyle Filistinli kardeşlerimizi koru yarabbim ALLAHIM
  Cevapla
 • Velid 2 hafta önce Şikayet Et
  İsrail askeri müdahaleden başkasına boyun eğmeyecek. Askeri müdahale kararı alınacaksa da çok geç olmadan alınmalı.
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  müdahale.lutfen.sonumuz.olum.batacaksa.batsin.ekonomi.din.kardeslerimiz.nehalde.
  Cevapla
 • ali 2 hafta önce Şikayet Et
  hiçbir şey yapamadan sadece lanetlemek,içimizdeki atesi söndürmuyor. müdahele şart.
  Cevapla
 • Yavuz Selim 2 hafta önce Şikayet Et
  geberesice israil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Daud Aweis Jama: Uzun süredir bekliyorduk, Türkiye ile anlaştık
Gazze'de insanlık dramı! Denize düşen yardımları alabilmek için sahile akın ettiler