Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iadesine karar verildi

Yunanistan Yargıtay'ı, geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendi kardeşleri hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atan Ali Yeşildağ'ı Türkiye'ye iade etme kararı verdi.

GİRİŞ 22.02.2024 06:09 GÜNCELLEME 22.02.2024 09:29
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Yunanistan Yargıtay'ı, Ali Yeşildağ'ı Türkiye'ye iade etme kararı verdi. Yargıtay, Yeşildağ'ın Türkiye'nin iade başvurusuna yaptığı itirazı yeterli bulmadı.

Yeşildağ, Yunanistan Adalet Bakanı George Floridis'in kararı onaylaması durumunda Türkiye'ye iade edilecek.

YUNANİSTAN DANIŞTAY'INA BAŞVURACAK

Yunanistan'ın önde gelen yayın organlarından Kathimerini'nin aktardığına göre Yeşildağ, Yunan Bakan'ın onayı durumunda iadeyi durdurmak için Danıştay'a başvurmayı planlıyor.

2023'ün Kasım ayının ortasında Yunanistan sınır güvenliği, 54 yaşındaki Yeşildağ'ı Ferecik'in kırsal bölgesinde bulmuş ve Türkiye-Yunanistan sınırını yasa dışı şekilde geçtiğini tespit etmişti.

FETÖ MENŞELİ İDDİA NE?

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde, hakkındaki "FETÖ soruşturması" nedeniyle yurtdışına kaçan Cevheri Güven'in YouTube kanalına konuşan Ali Yeşildağ, Antalya Havalimanı işletmesi ihalesi için, "Çelebi grubu 4 milyar dolar teklif edecekti sonra 5 milyar dolara kadar çıkacaktı. Bana da aracılık için 30 milyon dolar teklif ettiler, az para değil kabul ettim. Ancak Mücahit Aslan'ın yönlendirdiği süreçte Çelebi grubu 'eksik evrak' iddiasıyla ihale dışı bırakıldı. İhale İbrahim Çeçen ve yabancı ortağına (ihaleyi TAV grubu kazanmıştı/T24) 3 milyar dolara verildi. Tayyip Abi 1 milyarı indirdi." iddiasında bulunmuştu.

İddianın, bünyesinde Akşam, Güneş, Star gazeteleri ile 24 TV ve 360 TV kanallarını da bulunduran Türk Medya grubunun sahibi Hasan Yeşildağ'ın kardeşi Ali Yeşildağ'dan gelmesi tartışma yaratmıştı.

Aile yaptığı açıklamada, FETÖ vurgusu yaparak, iddiaların asılsız olduğunu ve yargıya taşıyacaklarını söylemişti.

Yeşildağ Ailesi'nden kamuoyuna açıklama! Yalan ve iftira yargıya taşınıyorYeşildağ Ailesi'nden kamuoyuna açıklama! Yalan ve iftira yargıya taşınıyor

DHMİ "ANTALYA HAVALİMANI" İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

Dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin ise, Çelebi Grubu'nun haksız yere ihale dışı bırakıldıklarına yönelik iddialar sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, Antalya Havalimanı ihalesinin 12 Nisan'da noter huzurunda yapıldığını belirtti.

İhaleden elenen Çelebi'nin evrakının eksik olduğunu kaydeden Tekin, şunları söyledi:

"Şartnameler ihalelerin anayasasıdır. Şartnameye aykırı hareket eden, şartnamede verilmesi gereken evrakları vermeyen firmalar kesinlikle ihale dışı bırakılır. Çelebi'nin geçici teminat mektubu, vergi ilişiksizlik belgesi ve SSK prim borcu belgesi ihale şartnamesine uygun değildi. Bu eksiklikler ihaleden elenme nedenidir. Savcılık idareden 'ihaleye hangi firmaların katıldığı, eleme nedenleri' ile ilgili bilgi istedi. Mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra Çelebi hakkında dava açacağız. İdare olarak son derece rahatız. Belgeler son derece açık ve net. Daha önce 7 ihale yaptık. Bu firma 6 tanesine girdi. Bir tanesi hariç diğer 5 ihalede evrakları tamdı. Bu kadar önemli bir ihaleye neden eksik belgelerle katıldılar, bilmiyorum. Yargı süreci sonuçlandıktan sonra bu şirketin bundan sonraki ihalelere girip girmeyeceği netleşir. Noter tarafından evraklar zaten tespit edildi."

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 47
 • REİSSSSSSS 1 ay önce Şikayet Et
  Aliyi alın
  Cevapla
 • REİSSSSSSS 1 ay önce Şikayet Et
  Benim yorumlarım
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Nolacak şimdi...? Söz ağızdan çıkana kadar siz ona çıktıktan sonra o size hükmeder, atasözü ne demişti.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye karşıtlarının hepsi Yahudilere benziyor
  Cevapla
 • Zuhtu aslanoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Yunan beslemiyor, biz besleyecegiz, demektir. Yaptigi yanina kar kalacak göreceksiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pakistan'dan 'Balistik füze' tepkisi! ABD'yi zora sokacak açıklama!
Trabzonspor, Kayseri'de 3 puanı Pepe ile kaptı