Fidan ve Blinken görüşmesi dünya basınında: Göz kamaştıran zirve

Blinken ve Fidan arasındaki görüşme dünya basınında geniş yer buldu. Yunan basını ikili arasındaki görüşmeyi "göz kamaştıran zirve" sözleriyle tanımladı.

GİRİŞ 22.02.2024 17:25 GÜNCELLEME 22.02.2024 17:32
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Gazze konusunda tam ateşkesin bir an önce sağlanması için atılabilecek adımları ele aldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde Blinken ile bir araya geldi.

Görüşmede, Gazze konusunda tam ateşkesin bir an önce sağlanması için atılabilecek adımlar ele alındı.

Ukrayna'daki savaş, NATO’nun genişleme süreci, Azerbaycan-Ermenistan barış görüşmeleri ve diğer bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, ilerleyen dönemde düzenlenecek üst düzey ziyaretlerin takvimi konuşuldu.

BLİNKEN VE FİDAN GÖRÜŞMESİ MERCEK ALTINA ALINDI

Blinken ve Fidan arasındaki görüşme El Cezire ve Yunan basınında geniş yer buldu.

Gazze'deki gelişmeleri canlı blog sayfası üzerinden okurlarına aktaran Al Jazeera 'Türkiye G20 toplantısında ateşkes ve iki devletli çözüm için bastırıyor' başlığını attı.

Haberde bir Türk diplomatik kaynağın Fidan'ın Brezilya'da düzenlenen G20 toplantısında uluslararası topluma Gazze'de acil ateşkes ve iki devletli çözüm yönünde daha aktif rol üstlenmesi çağrısında bulunduğunu söylediği ifade edildi.

Haberde 'Kaynak, Fidan'ın Çarşamba günü Rio de Janeiro'da düzenlenen G20 dışişleri bakanları toplantısında ABD, Almanya ve Mısırlı mevkidaşlarıyla acil ateşkes sağlanmasına yönelik adımları tartışırken Gazze'deki “vahşiliğin” durdurulması gerektiğini söylediğini söyledi' ifadesine yer verildi.

Times of Israel 'Türk dışişleri bakanı Gazze'de acil ateşkes çağrısında bulundu ve savaşın 'vahşetini' kınadı' manşetini attı.

GÖZ KAMAŞTIRAN GÖRÜŞME

Yunan Kathimerini gazetesi görüşmeyi "Fidan'la Rio de Janeiro'da göz kamaştıran görüşme' başlığı ile verdi:

'Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan , G20 üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında bulunduğu Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile bir araya geldi. Türk diplomatik kaynakları, görüşmede iki bakanın Gazze'de mümkün olan en kısa sürede tam bir ateşkes sağlanması çabalarını ele aldığını söyledi. İki ülke arasında önümüzdeki dönemde düzenlenecek üst düzey ziyaretlerin programda görüşüldü.'

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • Cehaletle Mücadele! 1 ay önce Şikayet Et
  Burada Sayın Fidan Beyi Sayın Blinken görüşüyor eleştirisi ve Polemik yapanlara@ Filistin Örgütleri Partileri ssiyaset temsilcileri Israil Devlet temsilcileri ile Ürdünde Aman da , ve Katar Doha da görüşüyorlar pazalık yapıyorlar! Ayni şekilde Filistin Siyaset temsilcileri ABD department of state Sayın Blinken dış işleri temsilcileri ABD Devlet siyaset temsilcileri sürekli görüşüyorlar!
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Ey Türkiyem, cumhuriyet halk partisinin seksen yıldır bize kazdığı çukurlar sayesindedir ki etrafımızda onlarca düşman ülkeler askeri üsleri kuruldu. İsrail haritadan silinmeli Amerika İngiltere ilişkileri en düşük seviyede tutulmalıdır. Avrupa'da Gurbetçiler harekete geçmeli başta ortak pazar temsilcisi ilan edilmeli.
  Cevapla
 • Abc 1 ay önce Şikayet Et
  İkü beyefendi bakan
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yahudinin elini bile sıkmaya değmez aslında
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs’a s-400 konuşlandır İsrail hop oturup hop kalksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan 30 Mart'ta açıklayacaktı: Anlaşma son anda iptal edilmiş
Devlet Bahçeli: İran-İsrail gerilimi tiyatrodur