Ailesini ve yakınlarını kaybeden gazeteci konuştu: Mücahitler başarılı bir operasyonu...

Ailesini ve yakınlarını kaybeden El Cezîre Gazze büro şefi Vâil Dahdûh, El Cezire televizyonuna röportaj verdi. Vâil Dahdûh, 7 Ekim'den bu yana yaşananları ve değişen algıları anlattı.

GİRİŞ 24.02.2024 16:44 GÜNCELLEME 24.02.2024 17:01
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Eşini, kızını, iki oğlunu ve çok sayıda yakının kaybeden El Cezîre Gazze büro şefi Vâil Dahdûh, Katar’daki tedavisinin ardından kendi televizyonuna bir röportaj verdi. Yeni Şafak gazetesi yazarı Taha Kılınç, röportajın ayrıntılarını köşe yazısında paylaştı. Vâil Dahdûh, 7 Ekim'den bu yana yaşananları ve değişen algıları anlattı.

GAZZE’DE İSRAİL VAHŞİLİĞİNİN BÜTÜN ÖRNEKLERİ SERGİLENİYOR

Kılınç’ın paylaştığı röportajın satır başlarında Vâil Dahdûh, şunları söyledi:

“Gazze’de şu anda insan hayaline sığmayacak şeyler yaşanıyor. Bu, şimdiye kadarki hiçbir savaşa benzemiyor. İsrail vahşiliğinin ve sınır tanımazlığının bütün örnekleri sergileniyor.”

ŞAHİT OLDUKLARIMIZIN YÜZDE 90’I YAYINLANABİLECEK DURUMDA DEĞİL

“Bombardımanlar sırasında elektrikler kesildiği için, haber yapmak için gittiğimiz yerlerde ceset parçalarının üzerinden yürüdüğümüz de oluyordu, bunu sonradan fark ediyorduk. Şahit olduğumuz görüntülerin yüzde doksanı, yayınlanabilecek gibi değildi.”

MEĞER AİLEMİN AKIBETİNİ DÜNYAYA DUYURUYORMUŞUM

“Eşimin şehadet haberini akşam vakti canlı yayın yaparken aldım. Kendisinin ve diğer yakınlarımın bulunduğu bölgenin şiddetli biçimde bombalandığını anlatıyordum, meğer ailemin akıbetini dünyaya duyuruyormuşum. Yayın devam ederken telefonum çalmıştı. Yanımdaki arkadaşım hızlıca gömlek cebimden telefonumu çekip aldı ve kendisi açtı. İşte o anda, sıra dışı bir şey olduğunu anladım. Olayı öğrenince hemen bir arabaya atlayıp bölgeye gittik. Bütün bina yerle bir olmuştu…”

AİLEMİN ANCAK CENAZELERİNİ GÖREBİLDİM

“Saldırılar başladığı gün evden çıkıp göreve giderken, eşime, birkaç ay görüşmemeye kendisini hazırlamasını söylemiştim. Ondan sonra, ailemin ancak cenazelerini görebildim.”

İSRAİL, EVİMİ KASTEN BOMBALADI

“İsrail savaş uçakları, oturduğum evi kasten ve hedef gözeterek bombaladı. Çocuklarımdan sağ kalanları telefonla arayarak tehdit ettiler. Bütün bunları, benim gazeteciliği bırakmam ve olayları aktarmayı durdurmam için yaptılar.”

HER ŞEHİTTEN SONRA İŞİME DAHA DA SARILDIM

“Her kayıptan sonra, işime daha da sarıldım. Doğrusu, yaşamam gerekenden uzun yaşadığımı düşünüyordum zaten. İsrail bütün yakınlarımı teker teker şehit ederken, esas olarak beni hedef alıyordu.”

BUNLARIN HEPSİ İNANILMAZ ZORLUKLAR YÜKLÜYOR İNSANA

“Gazze’de gazeteci ve muhabir olmak, dünyanın en zor işlerinden biri. Çünkü hem diğer insanların çektiği bütün sıkıntıları çekiyorsunuz hem de olan-biteni aktarmak zorundasınız. Teknik ekiplerin istihdamı ve yetiştirilmesi, saldırı anlarında cihazların muhafazası, bürolarımız vurulduğunda sürekli yer değiştirmek, elektrik kesintilerine karşı tedbirli olmak, kaybettiğiniz çalışma arkadaşlarınız… Hepsi de inanılmaz zorluklar yüklüyor insana.”

GENÇLER PROFESYONEL BASIN MENSUPLARI GİBİ BİZE YARDIM ETTİ

“Büyük olaylar, büyük gazetecilerin yetişmesine vesile oluyor. Gazze’de sokaktaki gençlerden çok yardım aldık. Sıradan çocuklar, profesyonel basın mensupları gibi bize yardım etti, sahada işimizi kolaylaştırdı.”

MÜCAHİTLER BAŞARILI BİR OPERASYONU DÜŞÜNMÜYORDU

“Hiç kimse, ne 7 Ekim’deki hadiseleri ne de sonrasında İsrail’in sergilediği bu mezalimi tahmin edebilirdi. Aksâ Tufanı’nı gerçekleştirenler bile, İsrail’e karşı böylesine başarılı bir operasyon yapabileceklerini düşünmüyordu. Sahabe de böyle durumlar yaşamıştı. Bazen onlar bir şey hedeflerken, takdir-i ilahî bambaşka bir şey murat ediyordu.”

İNSANLAR, İSRAİL’İN FİKRİ PRANGALARINDAN KURTULDU

“7 Ekim’e kadar İsrail’in yenilmezliği, dokunulmazlığı ve ordusunun gücü, bütün dünyada adeta bir kader gibi benimsenmişti. Tüm bunların hurafeden ibaret olduğu net biçimde anlaşıldı. Bütün dünyada, İsrail’in tezlerine güçlü itirazlar başladı. İnsanlar, kendilerine vurulan fikrî prangalardan kurtuldular. İsrail’in imajı, ciddi biçimde zedelendi. Savaşın bütün zorluklarına rağmen, bu çok önemli bir neticedir.”

İSLAM DÜNYASINDA BÜYÜK BİR BİLİNÇLENME BAŞLADI

“İslâm dünyasının her yerinde, özellikle gençlerde büyük bir bilinçlenme başladı. Artık çocuklar bile alışveriş yaparken boykot listelerine bakıyor, alacağı şeyi dikkatle kontrol ediyor. Kudüs, Filistin, Mescid-i Aksâ, hepsinin gündeminde. Bu, inanılmaz bir durum. Bugün yaşananları, 1987’deki Birinci İntifada sonrasında yaşanan bilinçlenmeye çok benzetiyorum.”

Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 51
 • Demirhan 1 ay önce Şikayet Et
  Hitler'i kopyala yapıştır meydana yeteryahu denen iblis çıkar inşallah sonunda yakın olur
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Bile isteye bu kâfirlerin mallarını alanlar, ahirette bunu soracaklar inşallah, ömür boyu boykota devam
  Cevapla
 • İzmirli 1 ay önce Şikayet Et
  Allah (cc) tüm müslüman kardeşlerimize hayırlı kapılar açsın. Amiiiiiin.
  Cevapla
 • Topuz 1 ay önce Şikayet Et
  O kardeşin geçmişte biz TÜRKLERI NASIL KILIÇTAN GEÇİRDİLER UNUTMAAA!!!
  Cevapla
 • Yalnız Kurt 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yazsak boş artık artık Gazze haberlerini kendi haber kanallarımızda bile izleyemiyoruz neden acaba sanırım siyonistlerde çöktü bizim medyamıza sade sözler kınamalar var İslam dünyasında giden canlar kimin umurunda Filistinlinin umudu artık Rabbimin katında ne de olsa insanlıktan onlara yok bir fayda...
  Cevapla
 • Diyarbakırlı 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen doğru söylemişsin insanligimizdan utanır olduk hani muslun muslunanin kardesi idi ne yazık zalimler bir müslümanlar dağınık Rabbim bizleri gafletten uyandırsın inşaallah
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  serde var hayır müslüman larin uyanmasına sebep olur inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Menajerler futbolun kalbinde resmen para bastı!
Türkiye 350 milyar dolarlık hazine için harekete geçiyor! Eylem planına girdi