İsrailli antropologtan Osmanlı Devleti önerisi

İsrailli antropolog Jeff Halper, İsrail'in amacının Filistinlileri mülteci yapmak olduğunu söyleyerek, İsrail işgaline karşı Osmanlı sistemini önerdi.

GİRİŞ 25.02.2024 13:17 GÜNCELLEME 10.03.2024 10:41
Bu Habere 166 Yorum Yapılmış

İsrail milyonlarca Filistinliyi Gazze'den sürme planını ortaya koyarken, Filistinliler topraklarını terk etmeyeceklerini söylüyor. İsrail'de bu plana karşı çıkan "Ev Yıkımları Karşıtı Kurul" Direktörü Jeff Halper CNN TÜRK'e konuştu. İsrail işgaline karşı Osmanlı sistemini önerdiğini söyledi.

Apartheid'a karşısınız ve Filistin'de bir Apartheid rejiminin uygulandığını ifade ettiniz. Bu Filistinlilere karşı nasıl uygulanıyor?

Jeff Halper: İsrail, Gazze'yi yaşanmaz bir yer haline getirebileceğini düşünüyor sonra, Avrupa'ya Amerika'ya ve alan tüm ülkelere Filistinlileri mülteci olarak göndermeyi planlıyor. Böylece Gazze'de Filistinlilerden kurtulacak.

Batı Şeria'da da İsrail Filistinlilerden kurtulmak istiyor. Zaten Batı Şeria'da İsrail kuralları geçerli ve yüzde 90'ı zaten gitti. Yani, İsrail tüm Filistinlileri göndermeyecek. Kalan Filistinlileri, orada 6 milyon Filistinli var. Onları küçük bölgelerde, Batı Şeria'da, Doğu Kudüs'te, İsrail'de ve Gazze’de bırakacak. Onları bölgeden çıkaracak.

"İSRAİL, FİLİSTİN TOPRAKLARINDA HİÇ FİLİSTİNLİ KALMASIN, HEPSİ DÜNYAYA DAĞILSIN İSTİYOR"

Jeff Halper: İsrail, Mısır'a Filistinlileri göndermeyecek. İkinci nakbayı yapacak ki bunu söyleyen de İsrail hükümeti. Yine de bu gerçek tehlike değil, asıl tehlike İsrail. Gazze’deki Filistinlileri mülteci yapacak, onlara yaşayacak yer bırakmayacak, tüm evleri yıkacak. Hiçbir yer kalmadığında insani yardım kisvesi altında ABD, Kanada, İngiltere ‘biz şu kadar mülteci alıyoruz’ diyecek ve Filistinliler övünerek gönderilecek. Onları mülteci yapacaklar.

İSRAİL'DE "OSMANLI DEVLETİ" ÖNERİSİ

Jeff Halper: Gelecek hakkında düşündüğümde hem Filistinliler için hem de ben gibi İsrailliler için Osmanlı devleti gibi bir sistem hayal ediyorum. Toprağın herkese ait olduğu. Osmanlı'da devletler yoktu, milletler yoktu. Biliyorsunuz siz hepiniz bir arada yaşıyordunuz. İnsanlar her yere seyahat edebiliyorlardı. Özgürdüler. Orta Doğu'da bu 100 yıl sonra bir kez daha olabilir bence. Toprak kimseye ait değildir, toprak herkese aittir. Herkes bunu eşit paylaşmalıdır. Bence plan bu olmalı. Osmanlı devleti değil ama gelişmiş, aynı ideali paylaşan bir devlet olmalı. Bir ırka ait olan ülke, şiddet ve işkencenin temeli bundan geçiyor.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 166
 • Ahmet vasfi 3 ay önce Şikayet Et
  Dağlık karabağ tam alınmadan. Doğu Türkistan bağımsız olmadan Her kim ki başka millet için göz yaşı dökerse ALLAH ondan bulsun
  Cevapla
 • hayr 3 ay önce Şikayet Et
  Güzel barış listesi hazırlanmalı , çinkü Dünya yok
  Cevapla
 • Cahil 3 ay önce Şikayet Et
  Osmanlida milliyetcilik yoktu. Ümmet anlayisi vardi ve osmanliyim demek bir gururdu. Bunu Elin israili kabul ediyor ama gel gorki turkluyugle ovunen milliyetcilik yapan veya ben laikim diyen sozde cagdas medeni kimseler anlamiyor yada anlamak istemiyor.
  Cevapla
 • Deli 3 ay önce Şikayet Et
  Evet he
  Cevapla
 • Cengiz Bozoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  İsraillilerin bahsettiği toprak reformu ile laiklik arasında en ufak bir bağlantı yok , ayrıca laiklik ve Osmanlıcılık g7bi kavramları ise bu sisteme nasıl bir düşünce ile yapıştırıp milliyetçilik üzerinden karşı cevap kullandınız oda çok ilginç #cahil# rumuzunda yazıyordu
  Cevapla
 • toto 3 ay önce Şikayet Et
  kötü misafir derhal yerini terketmelidir. bu kadar misafirlik yeter
  Cevapla
 • Nege 2 ay önce Şikayet Et
  Toto,eğer geçmişin göçmen azınlık ise önce geldiğiniz yere,Türk ise o zaman orta asyaya gidin.bu kadar misafirlik yeter derseler ne yapacaksın !!!!!
  Cevapla
 • Deniz Sümbül 3 ay önce Şikayet Et
  “Eğer Türkler hakimiyetleri altına aldıkları milletlere, Hristiyanların yaptığı gibi zorla İslamiyeti kabul ettirmiş olsalardı, ki buna kimsenin bir itirazı olmazdı. Bugün ne Ermeni meselesi ne Girit meselesi ve muhtemelen ne de Şark meselesi olurdu.” "Oysa Türkler bunu yapmadılar. Kur'an-ı Kerim'e uyarak, Büyük Friedriech'in meşhur sözünü söylemesinden asırlarca evvel bunu uyguladılar
  Cevapla
 • Sayit DEMİR 3 ay önce Şikayet Et
  Hatta Osmanlı iyi niyet politikası gütmeseydi şimdi topraklarımız ülkemizin en az 10 katı büuüklüğündeydi. Balkanlardan Karadenizin karşısına Kafkadslara, Ortadoğu dan Afrikanın Kuzeyine kadar. Hatta bu topraklar huzur içinde olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Murat Kurum'dan Özgür Özel'e İliç yanıtı! "Siyaset yalanla yapılmaz"
Fransa parlamentosunda tarihi skandal!