Gazze’de havadan beklenen bu defa bomba değil! Bekleyiş sonuçsuz kaldı

Terör devleti İsrail’in ölümcül ablukası nedeniyle Gazze Şeridi’nde kıtlık baş gösterirken, mazlum Filistinlilere hiçbir yardım ulaştıramayan Müslüman ülkeler yavaş yavaş harekete geçiyor.

GİRİŞ 27.02.2024 22:35 GÜNCELLEME 27.02.2024 22:47
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Terör devleti İsrail'in ölümcül abluka uygulayarak soykırım saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde gıda sıkıntısı kıtlığa doğru ilerliyor. Hem İsrail’in terör saldırılarına hem de aç ve susuzluğa direnen Filistinliler, dün sahil şeridi üzerinden Ürdün Hava Kuvvetleri tarafından ulaştırılan paraşütlü yardım malzemelerini bugün de bekledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin uzun saatler boyunca deniz kıyısına insani yardımın ulaşmasını beklemelerine rağmen bekleyişleri sonuçsuz kaldı.

Uzun bekleyişlerine rağmen Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin karadan veya havadan yardım ulaşması umutlarının gerçekleşmedi.

NE HAVADAN NE KARADAN...

Yardım bekleyen yüzlerce kişiden biri olan Filistinli Abdulhalik Muslim, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Ürdün'den hava yoluyla Gazze Şeridi'nin kuzeyine insani yardım indirilebileceğine dair haberler aldık. Uzun saatler bekledik ama sonuç alamadık. Bize ne havadan ne karadan yardım ulaşmadı." diye konuştu.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki durumu "gerçek bir trajedi" olarak nitelendiren Muslim, yavaş yavaş ölümle karşı karşıya olduklarını, un ve pirinç sıkıntısı çektiklerini dile getirdi.

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Muslim, ABD, dünya ülkeleri ve Türkiye'ye, sakinlerinin kıtlık çektiği Gazze Şeridi'nin kuzeyine yardım ulaştırmaları çağrısında bulundu.

Bekir Abdulal ise "ciddi gıda kıtlığı çeken çocukları için yaşamaları ve onlara gıda sağlamaları gerektiğini” söyledi.

Üç günde bir öğün yemek yediklerini, hızla zayıfladıklarını, uzun süreli oruç ve açlık yaşadıklarını belirten Abdulal, yardımların gelmesini sabırsızlıkla beklediklerini ancak hiçbir şey alamadıklarını ifade etti.

Abdulal, yaşadıkları bu durumun Arap ülkelerinin ve dünyanın dikkatini çekerek Gazze Şeridi'nin kuzeyine yardım ulaştırmasını ve orada yaşayan halkın acısını hafifletmesini umduğunu aktardı.

STOKLAR TÜKENDİ

Yusuf er-Radii ise içinde bulundukları durumdan rahatsızlığını dile getirerek, "Gazze Şeridi'nin kuzeyinde dört aydır yardım bekliyoruz ve o zamandan bu yana unumuz yok, ayrıca hayvan yemi stoklarımız da tükendi. Ne karadan ne de havadan herhangi bir yardım ulaşmadı." dedi.

Radii, Arap ülkelerine, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki açlık trajedisini durdurmak ve orada kuşatma altındaki sakinlere yardım sağlamak için acilen müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana uyguladığı abluka nedeniyle Gazze Şehri sakinleri, buğday ve un stoklarının tükenmesi üzerine hayvan yemi yemek zorunda kaldı.

Gazze'de insanlık dramı! Denize düşen yardımları alabilmek için sahile akın ettilerGazze'de insanlık dramı! Denize düşen yardımları alabilmek için sahile akın ettiler

4 UÇAKLI YARDIM NEFES OLMUŞTU

Ürdün ordusundan dün yapılan açıklamada, Ürdün Silahlı Kuvvetlerinin, Gazze halkı için insani yardım içeren 4 indirme gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Yardımların C130 nakliye uçakları ile paraşütlerle indirildiği ifade edilen açıklamada, besin değeri yüksek hazır yemeklerin de bulunduğu gıda yardımlarının yer aldığı kaydedilmişti.

Yardımların, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze halkının acılarını hafifletmek amacıyla Kral 2. Abdullah'ın talimatıyla ulaştırıldığı ifade edil

Açıklamada, yardımların havadan ulaştırılmasındaki başlıca sebebin, "doğrudan Gazze halkına ulaştırılması ve kuzeyden güneye sahil boyunca Gazze'ye indirilmesi" olduğu vurgulanmıştı.

KAYNAK: AA
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 102
 • Nasuh 1 ay önce Şikayet Et
  Sözün Bitigi Yer Gaze Dünyada insan Hakların da Hic Konuşmayacak Ulkeler Basta ABD INGILTERE AB ALMANYA FRANSA Hic Konuşmayacak Bunlar iki Yüzlü ülkeler
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yazık çok tazık
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner. Siyonist vahşetin faillerinin dehşetten gözlerinin çakılıp kalacağı gün gelir Evvel Allah! Mazlum ve masum Gazze halkının bayram edeceği, siyonist teröristlerin ise kurban edileceği o Kurban Bayramı da gelir Alim Allah!
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  müslüman ülkeler israille savaşmaya korkuyor, anladık da gıda yardımı yapmaya damı korkuyor. O halde tavşan gibi korlarımı korkarakmı yaşıyacağız. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için, sözünü ne çabuk unuttuk. Beraber ölmeye veya beraber var olmaya varmışsınız.
  Cevapla
 • Naci Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nin acilen, bir şekilde bu mazlumlara yardım ulaştırılması gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BBC, Rusya'nın Ukrayna'daki kayıplarının 50 bini aştığını tespit etti
Süper Lig'de gelecek sezonun şimdiden biten transferleri