İsrail, UAD'nin ihtiyati tedbir kararlarına uymayarak Gazze'de katliamına devam ediyor

İsrail ordusu son bir ayda Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 4 bin ton patlayıcı kullandı.

GİRİŞ 27.02.2024 14:58 GÜNCELLEME 27.02.2024 14:58
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Uluslararası Adalet Divanında (UAD) soykırımla yargılanan İsrail, UAD'nın ihtiyati tedbir kararları almasından bu yana geçen bir ayda Gazze Şeridi'nde binlerce Filistinliyi şehit etti.

TEDBİR KARARI BİR AY ÖNCE ALINDI

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden, İsrail'in Birleşmiş Milletler'in (BM) başlıca yargı organı UAD'nin, Gazze'de soykırım suçlarının önlenmesi başta olmak üzere bir takım ihtiyati tedbir kararlar aldığı 26 ocaktan bu yana Gazze Şeridi'nde işlediği suçlara ilişkin açıklama yapıldı.

AMA YİNE DE BİNLER ŞEHİT OLDU

İsrail ordusunun, 30 günde Gazze Şeridi'nde 375 katliam gerçekleştirdiği ve 3 bin 525 Filistinliyi öldürdüğü, 5 bin 246'sını da yaraladığı belirtildi. Hayatını kaybeden Filistinlilerin 1720'sinin çocuk, 1130'unun da kadın olduğuna vurgu yapıldı.

İsrail ordusunun, UAD'nin ihtiyati tedbir kararlarından bu yana geçen bir ayda Gazze Şeridi'ne 4 bin ton patlayıcıyla saldırdığının altı çizildi.

GÖREVLERİNİN BAŞLARINDA ŞEHİT OLDULAR

İsrail güçlerinin, 26 ocaktan bu yana 1 sağlık çalışanı, 2 sivil savunma görevlisi ve 12 gazeteciyi öldürdüğü ifade edildi.

Gazze dışında tedavi olmak için 11 bin hastanın beklediği kaydedilen açıklamada, 10 bin kanser hastasının ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduğu aktarıldı.

YERİNDEN EDİLENLER DAHA ZOR ŞARTLARA GİDİYOR

İsrail saldırıları nedeniyle 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin sayısının 2 milyona ulaştığı ve bu kişilerin oldukça zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği bildirildi.

KURUMLARINDA GÜVENCESİ YOK

Gazze'de UAD'nin ihtiyati tedbir kararlarının ardından İsrail ordusunun 17 hükümet merkezi ile 2 okul ve üniversiteyi tamamen, 9 okulu ise kısmi olarak yıktığı belirtildi.

Aynı dönemde Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında 39 konutun yıkıldığı, zarar gören 143 konutun da ikamet etmeye uygun olmadığı ifade edildi.

İBADET YERLERİNİ DE HEDEF ALDILAR

İsrail'in saldırılarıyla 47 camiyi yerle bir ettiği, 25 camiyi de kısmen yıktığı duyuruldu.

Sağlık sisteminin ciddi problemlerle karşı karşıya olduğu Gazze'de İsrail'in 1 hastaneyi hizmet dışı bıraktığı, 2 sağlık kuruluşunu hedef aldığı ve 2 ambulansı kullanılmaz hale getirdiği belirtildi.

'İNSANİ FELAKET'

İsrail ordusunun 143 gündür saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani felaket yaşanıyor.

'İNSANİ YARDIM GİT GİDE AZALIYOR'

Uluslararası Adalet Divanı'nın 26 Ocak'ta İsrail'e karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında Gazze'de insani yardıma erişimin sağlanması yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze'ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, şubat ayında Gazze'ye giren insani yardımın önceki aya göre yüzde 50 oranında azaldığını belirtmiş, "Çaresiz yaşam koşullarındaki 2 milyon Filistinlinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için yardımların azalması değil artması gerekiyordu." açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 7
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  şaşırdıkmı......
  Cevapla
 • cahit 3 ay önce Şikayet Et
  İsrail i durduracak tek şey İslam ülkeleri top yekun savaş ilan edip bir gece ani saldırıyla yerle bir edecek iradeyi kudreti azmi gösterecek iman sahibi komutanlar gerektiriyor iktidarları dinlemeyecek
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Ama bir muslulan ulke yaparsa dunya ayaga kalkar
  Cevapla
 • kim kimdir 3 ay önce Şikayet Et
  demek ki uluslararası adalet divanı denen şey traşmış. böylece bunuda herkes tarafından görülmüş oldu. Türkiye yada bir islam ülkesi hakkında karar vermeye filan kalkarlarsa kimse takmayacak. batının bütün kurumlarının çürümüşlüğü her gün belgeleniyor.
  Cevapla
 • tahir 3 ay önce Şikayet Et
  siyonist hangi dilden anlıyorsa o dilden cevap vereceksin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yılmaz Özdil, 'Kılıçdaroğlu medyası’nı ifşa etti!
Sorunun çözümünde son viraj: Yenişehirlioğlu kimlerle görüştü?