Karadeniz'de mahsur kalan Türk gemisine füze saldırısı

Karadeniz'de mahsur kalan Türk kuru yük gemisine füze isabet etti. Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna limanlarında mahsur kalan 12 Türk gemisi ve o gemilerde bulunan mürettebat yaklaşık 2 yıldır kurtarılmayı bekliyor.

GİRİŞ 28.02.2024 12:53 GÜNCELLEME 28.02.2024 14:43
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Karadeniz'de mahsur kalan Türk Bayraklı Kuruoğlu-3 isimli kuru yük gemisine Khreson Limanı'nda iki adet füze isabet etti.

KHERSON LİMANI'NDAN MAHSUR KALDI

Kuruoğlu Denizcilik Şirketi'nin Türk Deniz Medya'ya vermiş olduğu özel röportajda şu açıklamalara yer verildi:

"Şirketimize ait, Türk bayraklı MV KURUOGLU-3 gemisi 22.02.2022 tarihinde Kherson Liman'ında 2800 m ton dökme UREA yükü tahliye etmek amacıyla limana yanaşmış ve 2 senedir Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle limanda mahsur kalmıştı. 

"Gemimize 27.02.2024 tarihinde tahminimizce Rusya tarafından geldiği düşünülen 2 adet füze atılıp sancak tarafından vurulmuş ve gemimiz su almaya başlamıştır. Gemimiz halat yardımıyla iskeleye tutunmuş olup halatların kopması ve gemimizin batması an meselesidir." 

TÜRK GEMİLERİ KURTARILMAYI BEKLİYOR

Karadeniz'deki Rus tehdidi nedeniyle aylardır evlerine dönemeyen Türk denizciler bulunuyor. Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna limanlarında mahsur kalan 12 Türk gemisi ve o gemilerde bulunan mürettebat yaklaşık 2 yıldır kurtarılmayı bekliyor.

MAYIN TEHDİDİ NEDENİYLE TAHLİYE EDİLEMEDİ

Orion S gemisi de Nikolayev Limanında demirli Türk gemilerinden biri. Tahıl koridoru kapsamında olmadıkları için denize açılamadılar. Geminin kaptanı mayın tehdidi nedeniyle geminin tahliye edilemediğini aktardı.

ERDOĞAN 2023'TE BU KONUYA DEĞİNMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'da mahsur kalan gemiler için 2023 yılının Haziran ayında şu açıklamalara yer vermişti:

"Ukrayna limanlarındaki 12 tane geminin durumunu da Ukrayna Volodimir Zelenski ile konuştuk. Bu gemilerin de serbest bırakılması noktasında gayret edeceklerini ifade ettiler. Burada bulunan Türk gemilerinin de bırakılmasıyla Türk iş adamlarımız da rahatlayacaklar.""HİÇ ALIŞIK OLMADIĞIMIZ BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ"

Kosder Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Çendik, "Hiç alışık olmadığımız bir süreç yaşıyoruz. Gemi adamlarını güvertede gördünüz hepsi oturtulup, esir alınmış şekilde, şüpheli gibi. Bunlar ekmeğinin peşinde olan fedakar cefakar gemiciler. Gemicilerin o görüntülerle yansıması hoş olmuyor." değerlendirmesinde bulunmuştu. 

 

"CİDDİ ANLAMDA EKONOMİK KAYIPLAR VAR"

Gemi sahipleri de ekonomik açıdan büyük zararda olduğunu söyleyen Çendik, "Bu gemiler ticaret yapamaz haldeler. Gemilerin çalışması gerekiyor, bunların tekrar çalışması çok büyük maliyet. Fabrika diyoruz gemilere. Bunun ciddi anlamda ekonomik kayıpları var. 12 Türk ve 60 yabancı gemiye ekonomik külfeti var." ifadelerini kullanmıştı. 

İki yıldır Ukrayna'da mahsur kalan gemiler için yeni gelişmeler bekleniyor.

 

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 38
 • Gemiadamı 1 ay önce Şikayet Et
  Abartmayın gemide kimse yok
  Cevapla
 • Gemiadami 1 ay önce Şikayet Et
  Allah in sopası bu işte
  Cevapla
 • Mantıklı 1 ay önce Şikayet Et
  Gemiler sigortalıdır. Öyle olması gerekir. Ayrıca sağa sola gemiyle buğday satan Ukrayna . Üstelik buğday gemilerinin Ukrayna limanından çıkışı a izin veren Rusya var. Buğday gemileri o limandan ayrıldıda. Türk işadamı gemileri neden hala orda.
  Cevapla
 • Kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Gemiciler gemileri bırakmadığı için ülkeye dönmüyor gemiler onların namusu şerefi mürettebat yoksa bugün döner
  Cevapla
 • Maho 1 ay önce Şikayet Et
  30 yıllık gemiciyim öyle bişey yok kardeşim.Yok gemi gemicinin namusudur yok arka tamponu dur yok bilmemnesidir uydurma.
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl dönecek bı aciklasana
  Cevapla
 • Kenan kasarcı 1 ay önce Şikayet Et
  Acil bir kaynak ekibi gitmeli. Şu altinda delik olan yere yama yapilmali. Sonra suyu bosaltip Turkiyeye getirilmeli. Bu mümkün. Devlet destegi ile olur bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alanyaspor - Galatasaray! CANLI
Karagümrük - Fenerbahçe maçının Portekizli VAR'ı tam not aldı!