Avrupa'da savaş sesleri! Bir ülkeden Rusya'ya yardım çağrısı! Rusya'dan jet hızında yanıt

Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester, Moldova hükümetinin ekonomik baskılarından kendilerini koruması için Rusya'dan yardım istedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı da söz konusu çağrıya olumlu yanıt verdi.

GİRİŞ 29.02.2024 01:18 GÜNCELLEME 29.02.2024 09:15
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Moldova basınından aktarılan haberlerde, Transdinyester’deki sözde yerel yönetimin Rusya’dan destek talep edilmesi için bir araya geldiği belirtildi.

Avrupa'da savaş sesleri! Bir ülkeden Rusya'ya yardım çağrısı! Rusya'dan jet hızında yanıt

RUSYA'YA YARDIM ÇAĞRISI

Gerçekleştirilen toplantı sonucunda Moldova yönetiminin "baskılarına" yönelik karar alındığı bilgisine yer verilen haberlerde, karar neticesinde bölgenin koruma için Rusya’ya resmen başvuracağı kaydedildi.

Avrupa'da savaş sesleri! Bir ülkeden Rusya'ya yardım çağrısı! Rusya'dan jet hızında yanıt

Kararda, Moldova’nın bölgeye yönelik baskısını son dönemde artırdığı ve Transdinyester’de yaşayan yaklaşık 220 bin Rus vatandaşının korunması gerektiğine işaret edildi.

RUSYA'DAN YANIT: TRANSDİNYESTER SAKİNLERİNİN KORUNMASI ÖNCELİĞİMİZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moldova'daki ayrılıkçı Transdinyester bölgesinin sakinlerinin korunmasının öncelikli olduğunu bildirdi.

Avrupa'da savaş sesleri! Bir ülkeden Rusya'ya yardım çağrısı! Rusya'dan jet hızında yanıt

Rus haber ajansı TASS'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin açıklamasına dayandırdığı haberde, Moldova'daki ayrılıkçı Transdinyester bölgesinin, Rusya'dan koruma talebi değerlendirildi.

Haberde, "Transdinyester sakinlerinin çıkarlarının korunması, (Rusya'nın) önceliklerden biri. Gelen tüm talepler, ilgili Rus kurumlar tarafından dikkatle değerlendiriliyor." ifadelerine yer verildi.

TRANSDİNYESTER SORUNU NEDİR?

Moldova'nın 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Dinyester Nehri'nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son buldu. Moldova ile Transdinyester arasında 1993'te Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde başlayan çözüm görüşmeleri devam ediyor.

Avrupa'da savaş sesleri! Bir ülkeden Rusya'ya yardım çağrısı! Rusya'dan jet hızında yanıt

Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmayan Transdinyester'in, kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi bulunuyor.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  transdiynester ülke degil
  Cevapla
 • Aladağ 1 ay önce Şikayet Et
  Trastindinyester Moldova Ukrayna arasında bir geçiş. Güzergahı eğer Rusya o bölgeye girerse Moldova ile Ukrayna arasını kapatır Rusya Ukrayna nın çevresini kapatıyor Ruslar santraç oynuyor :))
  Cevapla
 • S.ekşi 1 ay önce Şikayet Et
  Demekki rusyayı bölecekler...
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  1989 yilinda böldüler unuttunmu ? Kaç ülke çıktı SSCB den .
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Haddin bir yere kadar Rusya ! Ukrayna sınırından geri adım atarak , Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstermelisin . Biz NATO üyesiyiz , ABD , İngiltere , Fransa ve Almanya üzerine yürürse biz bunu seyretmeyiz .
  Cevapla
 • I.D 1 ay önce Şikayet Et
  Nato üyesiyiz diyorsunda birinci dünya Savaşı'nda Almanlarla müttefik iken ülke yüzölçümümüz ne kadardı ve Almanya'nın ne kadardı. Ve savaştan sonra bizim ne kadar kaldı Almanların ne kadar kaldı. Yani sen diyorsun ki Rusya'la NATO üyesi olarak savaşalım NATO olarak kazansak bile boğazlarımızı denizlerimizi gelsinler bölüşsü nler bizide iç Anadolu bölgesine sürsünler diyorsun.
  Cevapla
 • {°^°} 1 ay önce Şikayet Et
  Ne içtin Kamil?
  Cevapla
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Abd fransa ingiltere almanya aptal değil 6000 nükleer başlığı olan rusya ile doğrudan savaşsın. Onlara ukrayna gibi aptal lazım. Kâmil de olur
  Cevapla
 • Malatyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Sen kimsin Kamil daha düne kadar Ukrayna Moldova Sovyetlerin bölgesiydi bugün tırışka nato üyeliği ile Rusyayımı korkutacaklar . Asıl abd ve batı köpeklerinin orada işi yok herkes haddini yerini bilecek
  Cevapla
 • Kamile 1 ay önce Şikayet Et
  Moskova duy sesimi Putin ayağını denk al Kamil abiyi kızdırma
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam abi
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Putin hepsini halleder
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'deki TikTok yasağında yeni gelişme!
Pakistan'dan 'Balistik füze' tepkisi! ABD'yi zora sokacak açıklama!