Gazze’de açlıktan ölen çocukların sayısı 10’a yükseldi

Gazze Şeridi’ndeki Kamal Adwan Hastanesi'nde yetersiz beslenme nedeniyle 4 çocuğun daha hayatını kaybetmesiyle bu hafta açlıktan ölen çocukların sayısı 10’a yükseldi.

GİRİŞ 29.02.2024 23:28 GÜNCELLEME 29.02.2024 23:28
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar devam ederken, bölgede insani kriz her geçen gün derinleşiyor. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kamal Adwan Hastanesi'nde yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle 4 çocuğun daha hayatını kaybettiği bildirildi.

AÇLIKTAN ÖLEN ÇOCUK SAYISI 10'A YÜKSELDİ!

Gazze Şeridi’nde bu hafta açlık ve susuzluktan ölen çocukların sayısı 10’a yükseldi.
Filistinli yetkililer, bu hafta başında Gazze'nin tüm bölgelerine yeterli insani yardımın ulaşmaması halinde önümüzdeki günlerde binlerce kişinin açlıktan ölebileceği uyarısında bulunmuştu.

SOYKIRIM 145 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR!

İsrail ordusunun 145 gündür sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani bir felaket yaşanıyor.

İNSANIN YAŞAMASINA İMKAN YOK

Başta BM'ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Adalet Divanı'nın 26 Ocak'ta İsrail'e karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında Gazze'de insani yardıma erişimin sağlanması yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze'ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

"FELAKET" SEVİYESİNE ULAŞTI

BM kuruluşlarının verilerine göre, Gazze'de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğinde "felaket" olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de "acil durum" olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki akut gıda güvensizliği Dünya Sağlık Örgütü'nün "kritik" olarak nitelediği yüzde 15 çıtasını aşarak yüzde 16,2'ye ulaştı. Bölgede 6 ila 59 ay arasındaki çocuklarda akıt gıda güvensizliği oranında ciddi bir artış yaşanıyor.

GAZZE'DE 7 EKİM'DEN BU YANA EN AZ 30 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 954 Filistinli öldürüldü, 70 bin 325 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

 
KAYNAK: AA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • selam 2 ay önce Şikayet Et
  Allahtan başka yardımcımız yoktur..Allah yardım etsin..
  Cevapla
 • burak 2 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar oldun bize
  Cevapla
 • Uyarıcı 2 ay önce Şikayet Et
  Mercedes bmw volvo vs vs binip lüks dairelerde oturup, sürekli müsriflik yapan zenginler. konu Filistine gelince, " elimiz kolumuz bağlı, hiç bir şey yapamıyoruz..."" oluyor değil mi.???
  Cevapla
 • hıghlander 2 ay önce Şikayet Et
  Bak Netnyahu!!!.oraya geliriz.Biz gelince sınır ülkelerde harekete geçer.Teknoloji farkı falan umurumuzda olmaz.Ve ABD ve İngiltere.Böyle bir savaş yükünü kaldıramaz,kaldırmak istemez.Asimetrik harp dahil her yola girilir yeter artık,yardımlar açılsın.
  Cevapla
 • gurbetçi 3 ay önce Şikayet Et
  sen yardım et ya Rab, bütün hainlerini müslüman ülkelere yerleştirmişler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azra Kohen'den infiale neden olan Filistin sözleri! Soykırıma bakın nasıl kılıf uydurdu
Bir damlasının fiyatı dudak uçuklatıyor! Ayda 25-30 gram elde ediliyor