Hamas'tan ateşkes açıklaması

Üst düzey bir Hamas yetkilisi AFP'ye, İsrail'in devam eden görüşmelerde Filistinli grubun taleplerini kabul etmesi halinde Gazze'de ateşkesin "24 ila 48 saat içinde" sağlanabileceğini söyledi.

GİRİŞ 03.03.2024 11:53 GÜNCELLEME 03.03.2024 12:13
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

İsrail ile Hamas arasında esir takası ve ateşkes anlaşması sağlanmasına yönelik yürütülen çabalar devam ederken, Hamas heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldiği kaydedildi. Adı açıklanmayan bir Hamas yetkilisinin İsrail'in talepleri kabul etmesi durumunda Gazze'de 24 ila 48 saat içinde ateşkesin sağlanabileceğini söylediği aktarıldı.

TARAFLAR KAHİRE'YE ULAŞTI

İsrail ile Hamas arasında esir takası ve ateşkes anlaşması sağlanmasına yönelik yürütülen çabalar devam ediyor. İsrail medyası, Hamas heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldiğini duyurdu. İsrail heyetinin günün ilerleyen saatlerinde Kahire’de olmasının beklendiğini yazan İsrail basını, İsrail tarafına yakınlığı ile bilinen bir kaynağın ise İsrail tarafının hayatta olan esirlerin tam listesinin verilmemesi durumunda bir heyet göndermeyeceğine ilişkin sözlerini aktardı. Khalil Al-Hiya liderliğindeki Hamas heyetinin yanı sıra ABD ve Katar taraflarının da Kahire’ye ulaştığı aktarıldı.

24 İLA 48 SAAT İÇİNDE ATEŞKES OLABİLİR

Adı açıklanmayan bir Hamas yetkilisinin İsrail'in talepleri kabul etmesi durumunda Gazze'de 24 ila 48 saat içinde ateşkesin sağlanabileceğini söylediği bildirildi. Adı açıklanmayan yetkili, “İsrail, yerinden edilmiş Filistinlilerin Gazze'nin kuzeyine dönmesi ve insani yardımın artırılması gibi Hamas'ın taleplerini kabul etmesi durumunda önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde bir ateşkes sağlanması mümkün” dedi.

ABD’li bir yetkili dün yaptığı açıklamada, İsrail’in bölgede 6 hafta sürecek bir ateşkesi kabul ettiğini iddia ederek “Şimdi de Hamas’ın kabul etmesi gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı. İsmi açıklanmayan yetkili, kabul edilen bu ateşkesin kalıcı olarak bölgede sürmesi için çalışmaların devam edeceğini de sözlerine eklemişti.

KAYNAK: HABER7
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 85
 • Skut 1 ay önce Şikayet Et
  "Ya İslamla yükselir, ya inkarla çürürsün, bu yol mezarda bitmiyor, gittiğinde görürsün." Necip Fazıl Kısakurek
  Cevapla
 • Skut 1 ay önce Şikayet Et
  Hayat sadece imtihan pozitif bilim dediğin sadece bir yalan, güçlü ise ölümü durdursun.
  Cevapla
 • A kadir gökçen 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Muhammedi bir tevekkül, sabır, azim ve cesaretten anlarlar . Ayrıca Ümmetin vahdeti... o zaman topları gelsin ALLAH SUBHANEH'U VE TEALA Mübarek kitabında buyuruyor ki sizden sabreden 100 kişi onların 1000 kişisiyle savaşır. RESUL'İ EKREM SAV Buyuruyor kakiki 10 mumin onlarin 100 tanesiyle savaşır
  Cevapla
 • Hamzs 1 ay önce Şikayet Et
  Yaşasın zalimler için cehennem ey kimsezizlerin kimsesi ey çaresizlerin çaresi medet YARABBİ
  Cevapla
 • Alim 1 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM SEN BİLİRSİN ALLAHIM SEN BİLİRSİN SEN AFFEDİCİSİN AFFETMEYİ SEVERSİN bizleride AFFET ALLAHIM...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yöntemi şoke etti: Hayvancılığa büyük darbe! 10 günde sayı 132'ye yükseldi
İran'ın İsrail'e saldırdığı gecede Türkiye detayı! İki ülke bakın birbirine ne iletmiş