Hakan Fidan'ın ziyareti sonrası, ABD'den sürpriz 'F-35' açıklaması!

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ben Cardin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye'nin F-35 programına dönüşünün ele alındığını açıkladı.

Hakan Fidan'ın ziyareti sonrası, ABD'den sürpriz 'F-35' açıklaması!
Hakan Fidan'ın ziyareti sonrası, ABD'den sürpriz 'F-35' açıklaması!
GİRİŞ 08.03.2024 19:59 GÜNCELLEME 08.03.2024 20:00
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Cardin, Fidan'la yaptığı görüşmede F-35 meselesinin yanı sıra Türkiye'nin programa tekrar katılımının da konuşulduğunu belirtti. Ancak Cardin, odaklarının daha çok F-16 satışına olduğunu dile getirdi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ben Cardin, Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye'nin F-35 programına dönüşünün de konuşulduğunu açıkladı. Fidan'ın Washington'daki temasları kapsamında Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cardin ve komisyon üyeleriyle görüştüğü belirtildi.

TÜRKİYE'NİN UKRAYNA KONUSUNDAKİ ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Cardin, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, Suriye ve insan hakları konularında kaygılarını ilettiklerini söyledi. Görüşmenin dostane bir atmosferde geçtiğini belirten Cardin, Türkiye'nin Ukrayna konusundaki rolüne de dikkat çekti.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre; Hakan Fidan'ın, ABD ile daha güçlü işbirliğinin mümkün olduğu ilgi alanlarına değindiğini ifade eden Cardin, Türkiye'nin Ukrayna konusunda NATO müttefiki olarak önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

F-35 PROGRAMINA DÖNÜŞ DE KONUŞULDU

Cardin, görüşmede Türkiye'nin F-35 programına dönüşünün de konuşulduğunu belirtti ancak daha çok F-16 satışına odaklandıklarını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere Türkiye, Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle F-35 programından çıkarılmıştı ve ABD'nin CAATSA yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye F-16 satışı yapmayı planladığını ve F-35 programına dönüşün mümkün olabileceğini dile getirmişti.

20 MİLYAR DOLARLIK F-16 SATIŞI

Son dönemde ABD'nin Türkiye'ye yaklaşık 20 milyar dolarlık yeni F-16 satışı yapma niyetini açıklaması, Türkiye'nin F-35 programına dönüşüne ilişkin umutları artırmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Victoria Nuland da geçtiğimiz haftalarda Türkiye temasları sırasında bu konunun görüşmeye açık olduğunu belirtmişti.

Hakan Fidan'ın Washington ziyaretinin devamında, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı CAATSA yaptırımlarının kaldırılması talebinin de gündeme getirilmesi bekleniyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 141
 • Önce Vatan 3 ay önce Şikayet Et
  F16 alıp Kaan ile yolumuza devam etmeliyiz. Kaan 5.nesil ve F35 ten insallah daha üstün olacak. Aksi halde 50 yıl geriye gideriz Allah ülkemizi iç ve dış tehditlerden korusun
  Cevapla
 • H.o 3 ay önce Şikayet Et
  Amin Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  f35 verelim deyip kaan dan vazgeçin denilecek bu oyuna gelmeyiz bundan sonra inşallah
  Cevapla
 • Haydh 3 ay önce Şikayet Et
  KAAN Projesini boğma oyunları. Ta 70 sene öncesinin oyunlarıyla tezgah kuruyorlar! Yer miyiz?? Uyanık olmazsak yeriz! Aman mühendislerimizin moral motivasyonuna yönelik hareketler bunlar. Kaan uçamasaydı böyle şeyler gündeme gelir miydi hiç.
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Kaan'a devam. Türkiye'nin radar ve hava savunma sistemlerini güçlendirelim. Hipersonik hız ve kıtalararası füze teknolojilerinde ilerleme sağlamalıyız. Savunma alanında uydu konumlandırma ve takip sistemlerinde kendimize yetebilmeliyiz. Hiç bir yere yaslanmadan kendi ayarlarımızın üzerinde durmalıyız.
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle f35 almayalım. Mümkünse onlarla hiçbir şey yapmayalım. Biz yapalım biz satalım onlara. Türkiye gibi köklü devlet geçmişiz ve milletimiz varken Amerika'da kim. Türkiye'nin kim olduğunu bu dünya elbet yeniden öğrenecek. Çalışmaya devam . Gençlerimiz geleceğin teminatıdır. Gençlerimizi iyi yetiştirelim. Onların önünü açalım bu vatanın evlatlarına güvenelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yelek krizi sonrası Arda Güler'den ilk hamle geldi
Bu sene diğerlerinden çok farklı oluyor! İşte Euro 2024'te kullanılan teknolojiler...