ABD'den Dedeağaç'a dev yığınak

ABD Donanmasına ait nakliye gemisi “Leroy A. Mendonca” ve askeri araçlar, Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na konuşlandırıldı.

GİRİŞ 16.03.2024 17:22 GÜNCELLEME 16.03.2024 18:17
Bu Habere 191 Yorum Yapılmış

ABD donanmasına ait "Leroy A. Mendonca" isimli nakliye gemisi Ege’deki Dedeağaç limanına gelerek beraberinde 4. Piyade Tümeni ve 3. Zırhlı Tugay Muharebe Timine ait yaklaşık 3 bin parça ekipmanı limana indirdi.

TANKLAR VE ZIRHLI ARAÇLAR YER ALIYOR

3. ABCT’nin ekipmanları arasında M1 Abrams, M2 Bradley Piyade Savaş Araçları gibi tanklar ve diğer destek araçları yer alıyor.

Birimin, NATO topraklarının savunmasını sağlamak için Avrupa’ya dağıtılacak 3 bin 500’den fazla askerin yer aldığı yedi taburu var.

3. ABCT’nin Dedeağaç liman operasyonundan sorumlu subay yardımcısı Binbaşı Steven Chase, Yunanistan medyasına yaptığı açıklamada, "İlk kez bir zırhlı tugay muharebe ekibinin tamamı bu limandan geçiyor. Bu özel hareket, ABD ile Yunan Silahlı Kuvvetleri arasındaki güçlü ilişkiyi daha da ortaya koydu ve Dedeağaç Limanı’nın Güney Avrupa’ya açılan önde gelen bir kapı olduğunu kanıtladı. Lojistik açıdan Yunanistan, personel ve ekipmanın ihtiyaç duyulan noktaya hızla konuşlandırılmasında önemli bir jeostratejik düğüm noktası olmuştur." İfadelerini kullandı.

16. Sürdürme Tugayı’na bağlı 624. Hareket Kontrol Timi komutanı Yüzbaşı Janine Donnelly-Cole, bu görevin Avrupa sahasında hızlı savaş gücü oluşturmak için önemli olduğunu söyledi.

Dedeağaç Limanı'nın yetenekleri, ABD’li ve Yunan personelinin aynı anda ticari hat taşıma ve demiryolu hareketi hazırlıklarını yürütmesine olanak tanıdığını dile getiriyor.

ZIRHLI ARAÇLAR POLONYA VE BULGARİSTAN’A GİDECEK

Donnelly-Cole, "Gemi SDDC (598.) tarafından boşaltılırken, ekibim nihai varış noktasına giden ticari hat taşıma ve demiryolu yükleme işlemlerini eşzamanlı olarak gerçekleştiriyor." dedi. "Bu görev için ekipmanı Polonya ve Bulgaristan genelinde dokuz farklı yere gönderiyoruz." diye ekledi.

Delta Bölüğü komutanı, 3. ABCT 588. Tugay Mühendis Taburu Yüzbaşı Ellen Gensicki ise, Dedeağaç Limandaki kolektif çalışma çabalarının NATO ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi.

Gensicki, "NATO müttefiklerimizle birlikte çalışmak ve yalnızca Yunan kültürünü deneyimlemekle kalmayıp, NATO’yu bir bütün olarak mümkün kılmak bizim için bir onurdur." dedi.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 191
 • Mehmet Ersoy 2 ay önce Şikayet Et
  O yığınakları BOP esbaskani Erdoğan'la anlaşarak yaptılar adam papaz ama imam elbisesi giydi biz kukla hükumetin ulus devlete karşı atacağı adımlara ve yeni anayasaya baş kaldırırsak onlarla bize diz çöktürmeyi amaçlıyorlar.
  Cevapla
 • Pala 2 ay önce Şikayet Et
  Uluslar arasai analsmaya gore adalar silahsizlandirmamasi karsiliginda buralar verildi simdi bu delindi turkiyenin mudahale hakki olusmustur ama bunun icin savasacak inanac ruh yoneticiye sahip miyiz korkaklarla doluyuz
  Cevapla
 • Vedat 2 ay önce Şikayet Et
  Daima tehdit olarak gösterildi ama, ya da korku olarak gösterildi, bu Türk milleti Allah'tan başka kimseden Korkmaz. Anlaşıldığı üzere bütün dağıtım yani sevkiyat oradan diğer NATO ülkelerine yapılıyor bunu geç de olsa öğrendik
  Cevapla
 • Maho 2 ay önce Şikayet Et
  4 tarafımız sarılmış laf edip durmayın hadi savaşa
  Cevapla
 • Yunus dk 2 ay önce Şikayet Et
  Felaket tellaları yahu ABD vurmak isdese zaten vurur ki senin ekonomin zaten çökmüş ABD Türkiye'ye girmesi ABD ye ne kazandıracak ordan bakmak lazım diyeceksinki madenler vs . Zaten onların sahbi onlar başka vurması için sebeb üretin başka YOK Oraya yaptığı yığınak Rusya'ya karşı ikincisi zaten ABD,nin turkiyede hali hazırda 62 net üssü var bizim bildiğimiz bilmediğimizi siz düşünün
  Cevapla
 • Vuslatt 2 ay önce Şikayet Et
  SENİN HİÇBİR ŞEY BİLMEDİGİN ORTADA YALNIZCA YUNANİSTAN DA N DEGİL SURİYE GÜNEY KIBRIS DÖRT BİR TARAFTAN SARILMIŞ DURUMDAYIZ. DEVLET BUNUN FARKINDA BİDEN SİZ DİYOR BU YIGINAGI KİME KARŞI YAPİYORSUNUZ DİYE SORUYOR ERDOGAN BİDEN CEVAP VEREMİYOR. KARŞINIZDA BİZ VARIZ. ASKERİYE ONA GÖRE HAZIRLIK YAPIYOR. DEVLET BUNLARIN NİYETİNİ ANLAMIŞ DURUMDA TERORİSTLERİN VE DARBELERİN ARKASINDA hep bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Muğla'da kıldı
Savaşın eşiğine gelinmişti! Yunanistan yeni bir kriz çıkaracak mı?