TDV Yemen’de yoksul 100 kişiye 3 tekerlekli motosiklet dağıtımı yaptı

Türkiye Diyanet Vakfı, Yemen’de kalkınma projesi kapsamında geliri olmayan 100 kişiye yolcu ve nakliye taşımacılığında kullanılan 3 tekerlekli motosiklet dağıtımı gerçekleştirdi.

GİRİŞ 21.03.2024 18:51 GÜNCELLEME 21.03.2024 19:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Motosikletlerin anahtar teslim töreni Yemen’in Hadramut ve Marib illerinde düzenlendi. 50’si nakliye, diğer yarısı yolcu taşımacılığında kullanılacak “tuk tuk” adındaki motosikletler hak sahiplerine teslim edildi.

TDV Yemen Koordinatörü Muhammet Bahattin Alkan, Yemen’de geliri olmayan insanlara geçim kapısı olması ve yoksul insanların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için kalkınma projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Bu kapsamda Yemen’in iki büyük şehrinde 3 tekerlekli motosiklet dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirten Alkan, “Kalkınma projemiz kapsamında insanlara iş kapısı olması için Hadramut ve Marib illerinde 50’şer olmak üzere toplam 100 motosikletin dağıtım törenini gerçekleştirdik. Nakliye ve yolcu taşımacılığında kullanılacak araçlarla yoksul insanlar kimseden destek almadan kendi geçimini kendisi sağlayabilecek” dedi.  

Hak sahiplerinin belirlenme süreciyle ilgili bilgi veren Alkan, “Projeye çıkıldığında hak sahiplerini belirlemek için internet üzerinden başvuru alındı. 100 ‘tuk tuk’ dağıtımı için 3 bini aşkın Yemenli insan başvuruda bulundu. İç savaş mağduru, gazi ve yerinden edilmiş ihtiyaç sahibi kişilere öncelik tanındı. Yapılan değerlendirmelerin ardından kura çekilişi ile hak sahipleri belirlendi” diye konuştu.

PROJENİN SÜREKLİLİĞİNİN SAĞLANMASI HEDEFLENİYOR

Alkan, ‘tuk tuk’ dağıtımı yaptıkları yoksul insanları düzenli çalışmaya teşvik etmek ve projenin sürekliliğini sağlayabilmek için hak sahipleri ile sözleşme imzaladıklarının bilgisini verdi. Alkan, “Araçların projeye uygun şekilde kullanılmasını sağlamak için hak sahipleriyle sözleşme yaptık. Buna göre araçlar gelir getirici işlerde kullanılacak, başka birine kiralanamayacak veya satılamayacak. Hak sahibi 3 yıl boyunca cüzi bir miktar geri ödeme yapacak. Bu maddeyi koymamızın sebebi araç sahiplerini çalışmaya teşvik etmek ve toplanan gelirle yeni araçlar alarak projenin kendi kendini devam ettirebilmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında insanların dönemsel yardımlara ihtiyaç duymadan kendi gelirlerini kazanabileceklerini kaydeden Alkan şunları aktardı: “Projenin katma değeri oldukça fazla. Projeyle iş hayatında yer edinen hak sahipleri ekonomik hayatın gelişmesine katkı sunacak, diğer yandan ise kimsenin desteği olmadan kendi geçimini sağlayabildiği için özgüveni yükselecek.” 

Yemen’de geçtiğimiz yıl da 100 adet “tuk tuk” dağıtımı gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Alkan, kalkınma anlamında ülkede projelerin süreceğini belirtti.

KAYNAK: HABER7
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 4
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Bunun yapılması güzel bir şey önce yakındaki yoksullara yapılması daha da güzel olurdu
  Cevapla
 • Misafirmis 4 ay önce Şikayet Et
  Kendi halkımıza yardım etmeden başkalarına yardım etmek gerçekten inanılmaz
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Şahane bir haber, vesile olanlardan Allah razı olsun..
  Cevapla
 • Erhan 4 ay önce Şikayet Et
  Çok hüzel
  Cevapla
DİĞER HABERLER
HÜRJET için üçlü mutabakat
CHP’li Ağbaba'dan köpekperestlere sokak çağrısı