BM'de Gazze'de ateşkes tasarısı kabul edildi

Son dakika haberi: BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de derhal ateşkes öngören tasarı kabul edildi, ABD çekimser kaldı.

BM'de Gazze'de ateşkes tasarısı kabul edildi
BM'de Gazze'de ateşkes tasarısı kabul edildi
GİRİŞ 25.03.2024 17:45 GÜNCELLEME 25.03.2024 18:36
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Gazze'de kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazan ayında acilen ateşkes sağlanması talep edilen karar tasarısı kabul edildi.

15 üyeli BMGK'de geçici üyeler Cezayir, Ekvator, Guyana, Japonya, Malta, Mozambik, Güney Kore, Sierra Leone, Slovenya ve İsviçre tarafından hazırlanan karar tasarısı oylandı.

Tasarı, 14 "evet" ve 1 "çekimser" oyla kabul edildi. ABD çekimser oy kullandı.

Uzun süren müzakerelerin ardından karar tasarısında "daimi ateşkes" ifadesinde mutabık kalınmıştı. ABD heyeti, son anda tasarı metninde değişiklik talep ederek "daimi" ifadesini "kalıcı" ile değiştirdi. Böylelikle, ABD'nin ateşkes sürecine esneklik katmış olduğu düşünülüyor.

Rusya'nın oylama öncesinde ifadeyi ilk haline çevirmeye yönelik değişiklik önerisi ABD tarafından veto edildi.

7 Ekim'in ardından BMGK'de ilk kez Gazze'de ateşkes talep edilen bir karar kabul edilmiş oldu.

RAMAZAN ATEŞKESİNİN KALICI ATEŞKESE DÖNÜŞMESİ TALEP EDİLDİ

Kararda, BMGK'nin Filistin meselesine ilişkin şimdiye kadar kabul edilen kararları hatırlatılarak, tüm tarafların uluslararası hukuk, uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukuna uyma yükümlülüğü bulunduğu belirtildi.

Sivil ve sivil altyapılara yönelik saldırılar ve her türlü terör eyleminin kınandığı kararda, esir almanın uluslararası hukukun ihlali olduğu ifade edildi.

Kararda, Gazze Şeridi'ndeki korkunç insani durum hakkında derin endişe duyulduğunun altı çizilerek, Mısır, Katar ve ABD tarafından yürütülen diplomatik çabalar tasdik edildi.

"Ramazan ayında tüm tarafların saygı duyacağı acil ateşkes sağlanması, bunun kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese yol açması ve tüm rehinelerin acil ve koşulsuz serbest bırakılması" talep edilen kararda, rehinelerin insani ve tıbbi yardımlarının karşılanması için erişim sağlanması istendi.

Kararda, taraflara esir tuttukları kişilere yönelik uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapıldı.

Gazze Şeridi'ne insani yardım sevkiyatının acilen artırılması gerektiğinin öneminin altı çizilen kararda, aynı zamanda sivillerin korunması ve gerekli insani yardımların sağlanması için tüm engellerin kaldırılması talep edildi.

Kararda, durumun yakından takip edileceği vurgulandı.

ABD'NİN KARAR TASARISI

22 Mart'ta oylamaya sunulan ve Çin ile Rusya'nın veto ettiği ABD karar tasarısı, 20 Şubat'ta müzakerelere açılmıştı. Tasarıda, Gazze'de ateşkesi rehinelerin bırakılmasıyla ilişkilendirip diplomasiyi destekleme çağrısıyla yetinilmişti.

Diplomatik çabalarla sağlanacak olan ateşkesin sürdürülebilir ateşkese çevrilmesinin önemine işaret edilen tasarıda, "Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği" ve Hamas'ın "bazı üye ülkelerce terör örgütü ilan edildiği"ne dikkat çekilmişti.

10'UNCU KEZ KARAR TASARISI OYLANDI

Gazze'ye ilişkin 7 Ekim 2023'ten sonra çok sayıda oturum düzenlenen BMGK'de, bugün yapılanla 10 karar tasarısı oylamaya sunuldu.

Bu kararla birlikte 2712 ile 2720 sayılı kararlar da kabul edilmişti.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 91
 • Hüseyin 3 ay önce Şikayet Et
  Biz hiç bir zaman israil i ahirete bırakamayız. Inanıyorum ki devletimiz ilk firsatta gereğini yapacaktır. Ihanetin en büyüğü sozde müslüman görünen ülkelerden geliyor. Yine buradan söylüyorum ki devletimiz tüm tedarikleri tamamlayıp gereğini yapacaktır. Bu arada çok filistin halkı çok acı çekiyor. Yüreğimiz dayanamıyor ama şimdi devlet olarak mudahale edilse dedeagac amerika yığdı.
  Cevapla
 • Ebabil kuşlari 3 ay önce Şikayet Et
  Asıl katil terör örgütü kâfir İsrail,kâfir abd beraberindeki terõr õrgutleridir,ne zaman kendi zaft edilmiş (Filistin halkına ait topraklar) savunmas terõrõ olmuş,kâfir İsrail,abd kafirlerin ağzıyla kalkıp oturuyorsunuz,binlerce masum tonlarca üzerlerine bomba bırakarak şehit Etiler halende kan emici kâfirler islamin mukedesati i savunarak terõr diyorsunu,asıl terör,kâfirlere yardımdir
  Cevapla
 • Özgür Filistin 3 ay önce Şikayet Et
  Hayirlısı olsun en azında bu katliam dursun,yardımlar aktarılsın karınları doysun oradaki çileli halkın. Filistinde kardeşlerimizi katil yahudiler katliamından kurtarmak degil kılımızı kıpırdatmadık Tarih Müslümanları kara harflerle bu şekilde yazacak.Bu asırda bu katliama elimiz baglı şahit oldugumuz için müslüman olarak utanıyorum. Katil israilin sonu gelir yakında InsAllah
  Cevapla
 • ali 3 ay önce Şikayet Et
  dursun ama birk yıl sonra yine aynısı ılacak biz müslümanlar uyudukca.Benim her sofrabaşına oturuşumda aklım orda yutkunuyorum
  Cevapla
 • Adem 3 ay önce Şikayet Et
  Topunuzun canı cehenneme...katil sürüsü..
  Cevapla
 • Bülent 3 ay önce Şikayet Et
  Bu gün herkes oruc tutuyor farz olduğu için orucun anlamını önemını anlatmama gerek yoktur iftarı savuru dolu sofrayla yaparken Müslüman olanın imanı sızlamıyormu açlıktan ölen kardeslerımız aklımıza gelınce ben oyumu verdım bir halk olarak basa gecıpte yardım etmeyen devlet adamlarına hakkımı helal etmıyorum bu vebalda onlara cehennem atesi olsun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İnsanlık tarihin en dehşet deneyleri! Duyanlar yok artık diyor
Mahkemeden otopark ücreti kararı! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor