ABD'nin dünyadan gizlediği karar ortaya çıktı! Milyarlarca dolarlık F-35 sevikiyatına onay

ABD yönetiminin, kamuoyuna duyurmadan, Gazze'deki saldırılarına devam eden İsrail'e milyarlarca dolarlık yeni savaş uçağı ve binlerce yeni güdümsüz bomba sevkiyatına onay verdiği bildirildi.

GİRİŞ 30.03.2024 00:16 GÜNCELLEME 30.03.2024 09:28
Bu Habere 196 Yorum Yapılmış

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, ismi açıklanmayan Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Biden yönetiminin yakın zaman önce İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını belirtti.

Haberde, Biden yönetiminin söz konusu sevkiyatları daha önceki Kongre bildirimlerine göre yaptığı için bu sefer Kongre'ye bildirmeden ve kamuoyuna duyurmadan gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

25 ADET F-35, BİNLERCE GÜDÜMSÜZ BOMBA SATIŞINA ONAY

Buna göre, ABD yönetimi, kamuoyuna açıklamadan, Gazze'deki saldırılarına devam eden İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına onay verdi.

2,5 milyar dolarlık satışa ilişkin ilk Kongre onayı 2008 yılında yapılan bir bildirime dayandığı için ABD Dışişleri Bakanlığı bu sefer kamuoyuna ve Kongre'ye herhangi bir bildirimde bulunmadı.

Öte yandan, ABD yönetimi, 1800 adet MK84 güdümsüz bomba ile 500 adet MK82 güdümsüz bombanın da gönderilmesine onay verdi.

900 kilogram civarındaki ağırlığı ve yıkıcı hasarıyla İsrail'in Gazze'ye attığı MK84 bombalarının sivil kayıplarında büyük rol oynadığı belirtiliyor. Benzer şekilde 220 kilogramlık MK82 bombaları da güdümsüz olmaları sebebiyle hedef gözetmeksizin atılan bombalar kategorisinde tanımlanıyor.

Pakette MK84 ve MK82 bombalarının yanı sıra başka mühimmatlar da bulunuyor.İSRAİL SAVUNMA BAKANININ ZİYARETİNİ MÜTEAKİP ONAY

Söz konusu silah onaylarının, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın bu hafta Washington'a gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından yapılması da dikkati çekti.

WP'ye konuyla ilgili değerlendirme yapan bir Beyaz Saray yetkilisi, "İsrail'in kendini savunma hakkını desteklemeyi sürdürüyoruz, (İsrail'e silah yardımını) Koşula bağlamak gibi bir politikamız yok." yorumunu yaptı.

ABD Kongresindeki bazı Demokrat isimler, yönetimin Kongre'ye bildirimde bulunmadan İsrail'e silah göndermesini eleştirirken, Biden yönetimi ise "İsrail'in kendini savunma hakkına" atıf yapıyor.

Şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden'ın yayımladığı memoranduma göre aralarında İsrail'in de olduğu ABD'den silah alan ülkelerin "uluslararası hukuka uygun hareket ettiğine" ilişkin güvence vermesi talep edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da videoları kamuoyuna düşen savaş hukuku ihlali iddialarına rağmen, İsrail'in "uluslararası hukuka uygun şekilde savaş yürüttüğü" açıklamasını yapmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 196
 • Selim 2 ay önce Şikayet Et
  Ey tüm sözde islam ülkelerinin liderleri neyiniz varsa harekete geçirin onurunuzu, şerefinizi... Vicdanınız varsa vicdanınızı, imanınız varsa imanınızı, insanlığınız varsa insanlığınızı harekete geçirin!!! Hiçbiri yoksa Allah alayınızın belasını versin kısa zamanda. Sizi Gazze'den beter etsin korkak, ezik, imansız münafıklar sürüsü... Tiksiniyorum hepinizden, canınız cehenneme.
  Cevapla
 • Selim 2 ay önce Şikayet Et
  Ey tüm sözde islam ülkelerinin liderleri neyiniz varsa harekete geçirin onurunuzu, şerefinizi... Vicdanınız varsa vicdanınızı, imanınız varsa imanınızı, insanlığınız varsa insanlığınızı harekete geçirin!!! Hiçbiri yoksa Allah alayınızın belasını versin kısa zamanda. Sizi Gazze'den beter etsin korkak, ezik, imansız münafıklar sürüsü... Tiksiniyorum hepinizden, canınız cehenneme.
  Cevapla
 • vatan sever 2 ay önce Şikayet Et
  itrailin nükleer bombalarını sakladığı depoları havaya uçuracak bir babayiğit yok mu?gerçekleşirse ahir zaman alametlerinden olan çok çok uzak mesafelerden görülecek büyük ateş bu olur. aynı zamanda siyonist lanetlilerin gargat ağaçlarının arkasına sığınacakları süreç de başlamış olur.
  Cevapla
 • rıfkı baba 2 ay önce Şikayet Et
  Allah topunuzu yok etsin inşallah
  Cevapla
 • KILIC 2 ay önce Şikayet Et
  Silahı tutan soysuz itler siyonist ama onlara bunu yaptıran da büyük şeytan abd.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var
Çin roketi köyün ortasına düştü! Bölgede zehirli duman paniği