Fransa ve ABD, Gazze'de acil ateşkesin gerekliliği konusunda hemfikir

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, iki ülkenin, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanmasının ve insani yardıma erişimin iyileştirilmesinin gerekliliği konusunda mutabık olduğunu bildirdi.

Fransa ve ABD, Gazze'de acil ateşkesin gerekliliği konusunda hemfikir
Fransa ve ABD, Gazze'de acil ateşkesin gerekliliği konusunda hemfikir
GİRİŞ 03.04.2024 02:56 GÜNCELLEME 03.04.2024 02:56
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bakanlar, Paris'te düzenledikleri ortak basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşının yanı sıra Gazze'de acil ateşkes sağlanması konusunu ele alarak, Gazze'de World Center Kitchen (WCK) adlı sivil toplum kuruluşunun yedi çalışanının ölümüne sebep olan hava saldırısına da değindi.

Orta Doğu krizi kapsamında Fransa ile ortaklıklarının altını çizen Blinken, iki ülkenin, "Gazze'deki durumun diğer bölgelere yayılmasını önlemek amacıyla" birlikte çalıştığını kaydetti.

Blinken, konuşmasında, Gazze'de en kısa sürede ateşkes sağlanarak rehinelerin serbest bırakılmasının ve bölgeye yapılan insani yardımın devamlılığının gerekliliğini vurguladı.

Gazze'de 1 Nisan'da WCK çalışanlarının öldürüldüğü saldırıya da değinen Blinken, "Söyleyebileceğim tek şey pazartesi İsrail saldırısında hayatını kaybeden yedi yardım görevlisinin ailelerine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı dilediğimiz." ifadesini kullandı.

Sejourne ise Gazze'de ateşkesin ve insani yardım girişinin gerekliliğini vurgulayarak, WKC çalışanlarının ölümüne sebep olan saldırıyı "şiddetle kınadığını" dile getirdi.

Stephane Sejourne, "Fransa'nın, krizi sona erdirecek parametreler üzerinde çalışmak için inisiyatif aldığını" ve "iki devletli çözümün ileriye giden yol" olabileceğine inandığını belirtti.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • İslamca 2 hafta önce Şikayet Et
    Yaa insanların aklıyla dalga geçiyor mahluklar. Küçücük çocuklar biliyor sizin ne olduğunuzu edebim ve orucum dilimi kilitliyor.
    Cevapla
  • Elazığlı 2 hafta önce Şikayet Et
    Abd hem ateşkes istiyor hemde tonlarca binlerce silah gönderiyor. İki yüzlü şeytan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İkinci el araç fiyatlarında dikkat çeken değişim!
Dünya Bankasından Türkiye açıklaması! Anlaşmanın detayları paylaşıldı