İspanya ve İrlanda'dan acil ateşkes ve Filistin devletinin tanınması çağrısı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail'e Gazze'ye yönelik saldırını durdurup ateşkes ilan etmesi, uluslararası topluma da Filistin devletini acil tanıma çağrısı yaptı.

İspanya ve İrlanda'dan acil ateşkes ve Filistin devletinin tanınması çağrısı
İspanya ve İrlanda'dan acil ateşkes ve Filistin devletinin tanınması çağrısı
GİRİŞ 12.04.2024 22:26 GÜNCELLEME 12.04.2024 22:26
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin devletinin tanınmasına destek turu kapsamında Norveç'ten İrlanda'ya geçti.

Başkent Dublin'de İrlanda Başbakanı Simon ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sanchez, "İkimiz de düşünüyoruz ki Gazze'deki durum korkunç ve herhangi bir iyileşme belirtisi yok. Dahası sorunun bölgesel olarak büyümesi ve daha da kötüye gitmesi tehlikesi var. Benim görüşüme göre Başbakan (Binyamin) Netanyahu'nun açık bir barış planı yok. Bu yüzden uluslararası toplumun, İspanya ve İrlanda gibi ülkelerin bu tehlikeli duruma çözüm üretmeleri gerekiyor." dedi.

"İnsan hayatları tehlikedeyken başka yere bakmak ya da başkalarının adım atmasını beklemek bize kabul edilebilir gelmiyor." diye konuşan Sanchez, "İki devletli çözüm konusunda İrlanda ve İspanya aynı fikirde. Şiddet durmalı ve barış getirilmeli. İrlanda ve İspanya, koşullar uygun olduğunda Filistin'i kamuoyu önünde bir devlet olarak tanımayı ve Birleşmiş Milletlere tam üye ülke olarak desteklemeyi taahhüt etmiştir." ifadelerini kullandı.

İrlanda Başbakanı Harris de "Başbakan Sanchez ve ben geçen ay Avrupa Konseyi toplantısında Filistin devletinin tanınması konusunu görüştük ve Malta ve Slovenya ile birlikte, koşullar uygun olduğunda bunu yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Şimdiki görüşmemizde de aynı fikirdeyiz ve Filistin devletini tanımaya çok yakınız." diye konuştu.

Harris, "Hamas'ın İsrail'e yönelik terörist saldırılarını kınadıklarını ve şiddeti acil olarak durdurmasını istediklerini" kaydetti.

Diğer yandan İrlanda'dan önce Norveç'e giden Sanchez burada Norveç Başbakanı Jonas Gahs Store ile de Filistin devletinin tanınmasını görüşmüştü.

Store, "Filistin devletini ve Filistin'i Birleşmiş Milletlerde (BM) tam üye olarak tanımaya hazır olduklarını" söylemişti.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 21
 • Muhsin 2 ay önce Şikayet Et
  ALLAH hidayet kurtuluş nasip etsin
  Cevapla
 • hHüseyin 2 ay önce Şikayet Et
  BİRİSİNE CEVAP. Korkunun Ecele Hiç bir faydası yok ve olmamıştır.
  Cevapla
 • hHüseyin 2 ay önce Şikayet Et
  T İ Y A T R O. Tanımak isteyen Hemen Tanır.
  Cevapla
 • Büyük hata 2 ay önce Şikayet Et
  Biden Abd halkına rağmen israilin savunmasına kendimizi adadık diye açıklama yapıyor. Biden Abd den sınırdışı edilebilir. Biden Abd yi kişisel mülkü sanıyor.
  Cevapla
 • Bozkurtlar.... 2 ay önce Şikayet Et
  Çağrıymış, yok ya... Topu birbirine atma oyunu. Yani yıkılan Filistinin inşasında ihale kapma oyunu bunlar. Sahtekârlar. Madem öyle tanıyın siz. Başkasından size ne...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'e bir milyar dolar yardım yapan Pepsi ile katliam sevinci dansı
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yatırımcı toplantılarına katılmak için Londra'ya gitti