Paşinyan'ın 1915 açıklaması Ermenistan'ı karıştırdı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 1915 olayları için Ermenistan'da kullanılan "soykırım" yerine "Büyük Felaket (Meds Yeghern)" ve "kırım" sözcüklerini kullandı. Paşinyan, kısa sürede muhalif çevrelerden tepki aldı.

GİRİŞ 16.04.2024 08:26 GÜNCELLEME 16.04.2024 13:28
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın, iktidardaki partisi Sivil Sözleşme'nin siyaset okulu için hazırlanan "Ermenistan Cumhuriyeti'nin Sosyal Psikolojisi" konulu hitabını, kişisel Facebook sayfasında yayımladı.

17. yüzyılın başında İran Şahı Abbas tarafından Ermenilerin İran'a göç ettirilmesinin halkın sosyal psikolojisi üzerinde derin etkileri olduğunu savunan Paşinyan, 1915 olaylarına değindi.

Paşinyan, 1915 olayları için Ermenistan'da kullanılan "soykırım" yerine "Büyük Felaket (Meds Yeghern)" ve "kırım" sözcüklerini kullandı.

Kısa sürede muhalif çevrelerden tepki alan Paşinyan'ın sözleri ülkede gündem oldu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 21
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  ne oldu paşinyan
  Cevapla
 • ilker 2 ay önce Şikayet Et
  bu adamla anlaşırız. aykırı realist bir adam.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  doğruları söylemeye karar vermiş.
  Cevapla
 • Poydoros 2 ay önce Şikayet Et
  Paşinyan; akıllı adamsın Batı'nın piyonlugunu yapma. Ermenistanin varlığı Türkiye ve Azerbaycan'ın insafina bağlı. Ermeni diasporasını ülkeden kov. Çünkü sizi onlar yok edecek .
  Cevapla
 • GERÇEK 2 ay önce Şikayet Et
  Gerçekleri görmeye başlayacaklar ama zaman alacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Niğde'de aile katliamı: 3 ölü, 3 yaralı
Diyanet Türk hacıları şikayet ediyor iddiasını kim, neden yaydı? HURSAD Başkanı açıkladı