İsrail ordusu İran'a misillemenin türüne karar verdi iddiası

İsrail ordusunun, İran'ın saldırılarına misilleme konusunda "zamanlamaya değil türüne" karar verdiği bildirildi.

GİRİŞ 17.04.2024 15:24 GÜNCELLEME 17.04.2024 16:41
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

İsrail ordusunun, İran'ın 13 Nisan'da kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle başlattığı saldırılarına misilleme konusunda "zamanlamaya değil türüne" karar verdiği bildirildi.

The Jerusalem Post'un kaynaklara dayandırdığı haberine göre İsrail ordusu Tahran'a karşı saldırının türü konusunda hazırlıklarını tamamladı.

İsrail'de siyaset ve askeri bürokrasi, İran'ın direkt saldırılarına muhtemel yanıtın nasıl ve ne zaman olacağına ilişkin tartışmaya devam ediyor.

Habere konu kaynaklara göre, İsrail ordusu, İran ve bölgedeki vekillerine "nasıl karşı saldırı yapacağına karar verdi" ancak misillemenin zamanlaması henüz netlik kazanmadı.

Ayrıca, zamanlamanın değişkenlik arz edebileceği nedeniyle misillemenin türüne ilişkin alınan mevcut kararın da değişebileceğine yer veriliyor.

30 NİSAN SONRASINA İŞARET

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin yaptığı açıklamada, 22 ila 30 Nisan arasında kutlanan Hamursuz Bayramı boyunca "vatandaşların normal yaşam sürmesini sağlayacağız" ifadelerini kullanması, misillemenin zamanlamasının çok yakın olmadığı şeklinde değerlendiriliyor.

Bu arada, haberde misillemenin türüne dair detay yer almadı. Ancak İsrail ordusu, 15 Nisan'da misilleme konusunda Savaş Kabinesi'ne birden fazla seçenek sunmuştu.

Bunlar arasında "ölçülü saldırı" olarak isimlendirilen "İran'a fiziki bir füze ya da hava saldırısındansa siber saldırı düzenlenmesi" seçeneği öne çıkmıştı. "Orta şiddette saldırı" olarak, siber saldırının yanı sıra bir askeri üs ya da tesise saldırılması opsiyonu değerlendirilmişti. "Kapsamlı saldırı" olarak ise siber saldırının yanı sıra İran genelinde askeri üs ve tesislerin de yer aldığı birden fazla stratejik noktaya saldırılar düzenlenmesi seçeneği masaya yatırılmıştı.

Öte yandan, son dönemde Lübnan sınırındaki saldırılarını ve faaliyetlerini artırdığı dikkati çeken İsrail'in misillemesinin İran'ın yanında Hizbullah'a karşı yapılması değerlendiriliyor.

İsrail ordusu dün Lübnan'ın güneyindeki Nebatiye vilayetine bağlı Bint el-Cubeyl'de Hizbullah'ın askeri kanadı Rıdvan Gücü'nün kıyı kesimindeki füze saldırılarından sorumlu biriminin sorumlusu Muhammed Hüseyin Mustafa Şahhuri'nin insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda öldürdüğünü öne sürmüştü.

Açıklamada, Şahhuri'nin, Lübnan'dan İsrail'e yönelik çok sayıda füze saldırısının planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu ifade edilmişti.

Ayrıca, Hizbullah'ın füze saldırılarından görev aldığı iddia edilen Mahmud İbrahim Fadlallah'ın da öldürüldüğü aktarılmıştı.

Hizbullah'tan yapılan açıklamada da Şahhuri ile Fadlallah'ın Lübnan'ın güneyinde öldüğü doğrulanmıştı.

NETANYAHU: KENDİMİZİ KORUYACAĞIZ

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'a karşı saldırı için dost ülkelerin öneri ve tavsiyeleri olduğunu, bunu takdir ettiklerini ancak "kendi kararlarını alacaklarını" dile getirdi.

Netanyahu, hükümet oturumu açılışında yaptığı konuşmasında, ülkesini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüşmeden bu toplantıya geldiğini paylaştı.

İsrail'in savunmasına "açıklamaları ve eylemleriyle katkı yapan dost ülkelere" teşekkür ettiğini dile getiren Netanyahu, "(Dost ülkeler) Bizlere birçok öneri ve tavsiyede bulunuyorlar. Bunları takdir ediyorum ama şunu açıkça belirtmem gerekiyor. Kendi kararlarımızı alacağız ve İsrail devleti kendisini korumak için her şeyi yapacaktır." diye konuştu.

İRAN İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

Tahran yönetimi, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına karşı "açık ve etkili" şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia etmişti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 87
 • Koli 1 ay önce Şikayet Et
  Tiyatro işte! Asıl mesele Türkiye!!! Adım adım savaş kapıya dayandı! Şuursuz olmayın uyanık olun! Etrafımız terörle Batının gemileri hepsi yakınımızda!!! Savaş kaçınılmaz!!!!!!!
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Tiyatro diyerek olayı küçümsemek bize bişey kazandırmıyor. İran saldırısınin artı ve eksileri incelenir ama İran vurabilme kapasitesini göstermiştir ve dış basın olayı ciddiye alıyor bizim gibi tiyatro demiyor. İran ve Rusya bu saldırıda birçok önemli bilgi elde etti. En önemlisi savunma sistemlerinin konumu.Hasar konusunda İsrail ve ABD hep yalan söyler. Bunlar sonra ortaya çıkar.
  Cevapla
 • Yeter 1 ay önce Şikayet Et
  Korkmayın bularsa bakın hamada canlar bahasına savaşıyorlar israil savaşmı kazandı israil savaşmadı bile masum silahsız insanları öldürdü bölgeye korku saldı bunu yaptı abd nin sayesinde
  Cevapla
 • Aslan 1 ay önce Şikayet Et
  Iran israil abd beraberdir..!!
  Cevapla
 • Ertaç Akgün 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail Gazze konusunda geri adım attı. Yine İranin başarısını cekemeyenler tiyatro diycek .... Bakalım nereye kadar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müjdat Gezen’den cahilane ‘köpek’ yorumu! 'Attı' ama tutmadı
İsrail'den beklenmedik ateşkes açıklaması! Katar'a flaş teklif