Rusya NATO'yu göz hapsine aldı! O ülkelerden ev satın alıyorlar

Norveç istihbaratı ve NATO'nun raporlarına göre; Putin'e yakın isimler, NATO üslerinin yakınlarında evler satın alıyor. İstihbarat raporlarına göre Ruslar, bu evlerden NATO eğitimleri ve tatbikatlarını izleyerek Moskova'ya rapor sunuyor.

GİRİŞ 20.04.2024 01:01 GÜNCELLEME 20.04.2024 12:01
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Haber Global'in özel haberine göre; Avrupa Birliği'ne (AB) yakınlığıyla bilinen ve merkezi AB kurumlarının da bulunduğu Belçika'nın başkenti Brüksel'de yer alan "EU Reporter" yayın organında son derece çarpıcı bir iddia gündeme getirildi. İddiaya göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimler, İsveç ve Norveç'te askeri üslerin yakınlarında evler satın alıp gizlice NATO eğitimleri ve tatbikatlarını gözetliyorlar. EU Reporter'in analiz yazısında NATO'dan elde edilen istihbarat bilgilerine de yer verildi.

ABD, HEM NORVEÇ HEM DE İSVEÇ'TE İKİ HAVA ÜSSÜ İNŞASINA BAŞLADI

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin tamamlanmasının ardından ABD, hem Norveç hem de İsveç'te iki hava üssü inşasına başladı. İki ülkenin kuzeyinde de deniz üsleri yapımı için gerekli bütçe ve hazırlık önerisi Başkan Joe Biden tarafından Amerikan Kongresi'ne sunulurken, geçtiğimiz haftalarda ABD öncülüğünde, biri Norveç diğeri de İsveç'te olmak üzere iki geniş kapsamlı askeri tatbikat gerçekleştirdi. ABD ve NATO'nun İskandinavya'daki stratejik konseptine karşı, Rusya ise bu süreçte insan gözlemi ve istihbaratı alabilmek için çok ilginç bir yöntem izlemeye başladı.

Rusya'nın NATO üyesi İskandinav ülkelerindeki istihbarat faaliyetlerini arttırdığı ifade ediliyor.

GÖZLE GÖRÜLÜP GÖZLEM YAPILABİLECEK KADAR YAKIN

NATO istihbarat raporuna göre haklarında uluslararası ambargolar olmayan zengin Rus oligarklar ve politikacılar; İsveç ile Norveç'in kuzeyindeki satılık evleri satın almaya başladılar. İstihbarat raporundaki çarpıcı bilgi ise bu arsa ve binaların tamamının tatbikat yapılan yerlere ya da ABD tarafından açılacak yeni askeri üslere “gözle görülüp gözlem yapılabilecek kadar” yakın olması.

TATBİKAT SÜRESİNCE ASKERİ ALANA YAKIN YERDEKİ KONUTLARDA KALDILAR

İstihbarat raporundaki bilgilere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın olan oligarklar ve politikacılar, tatbikatlar ve askeri hazırlıklar öncesinde; aileleriyle birlikte Norveç ve İsveç'e giderek tatbikat süresince bu evlerde kalıyorlar. Norveç iç istihbarat birimi PST'nin raporunda ise iki Rus politikacının NATO'nun kısa süre önce Norveç'te gerçekleşen 'Steadfast Defender 24' tatbikatı süresince askeri alana yakın yerdeki şahsi konutlarında kaldıklarını ve “tatbikatı gözlemlediklerini” ileri sürüldü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerin İsveç ve Norveç'teki askeri üsler yakınında ajanlık faaliyetinde bulunduğu iddia ediliyor.

AJANLAR ÜSSÜ İZLİYOR

PST raporundaki bilgilere göre; PST ajanları Rusya'nın Murmansk kenti Belediye Başkanı Igor Morar ve Rus politikacı Viktor Saygin'in evlerini bir süredir gözlem altında tutuyorlar. Ajanların sunduğu bilgiye göre iki isim de yüksek binaları da satın almış durumdalar ve bu binaların üst katlarından Bardufoss hava üssündeki tüm hareketliliği izliyorlar. Bardufoss Hava Üssü ise ABD'nin İskandinav ülkelerinin hava kuvvetleri personellerini eğittiği askeri üs olarak biliniyor.

SİVİLLERİ KULLANIYORLAR

NATO raporundaki bir başka çarpıcı bölüm de Rusya'nın 2024 yılı olası istihbarat faaliyetlerine yönelik tahminleri içeriyor. NATO'nun tahminlerine göre Rusya askeri-istihbarat eylemlerini örtmek amacıyla sivil nüfusunu kullanarak hedefteki NATO üyesi ülkelerde arsa, ev almak, yatırım yapmak ya da borsaya girmek gibi faaliyetlerle sızmayı planlıyor.

KAYNAK: HABER GLOBAL
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 21
 • Alim 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar bir düşünsenize yeryüzünde ki. 8 - 9 milyar insanın kaçı,,, gerçekten ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN RIZASINI RAHMETİNİ BEREKETİNİ HOŞNUTLUĞUNU SEVGİSİNİ VE DOSTLUĞUNU KAZANMA PEŞİNDE. KAÇ KİŞİ GERÇEKTEN VAR OLAN ÖTEKİ DÜNYAYA İNANIP, CENNETE GİTME PEŞİNDE, sakin kafayla bir düşünün bakalım... Efendim.???
  Cevapla
 • Gurban 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç kimsenin umursadığını sanmıyorum,
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ruslara satilmiş evleri geri alin ve Rus, Çin lere ev satmakni yasakliyin okader.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakalım birbirlerini yesinler. Irak'ta 1 milyon müslümanı katleden katil sürüsü bunlar. Şimdi de Allah onları birbirine kırdırıyor.
  Cevapla
 • Turan ÇAKAR 1 ay önce Şikayet Et
  Natoyu dost rusu döşman görmek Avrupa Amerika hayranı olmak demek.Al birini vur ötekine.hiç birindende hayır yoktur.Biz kendi degerlerimize sahip çıkacagız sonuna kadar.ALLAH ÜŞMANLARI DÜŞMANIMIZ ALLAH DOSTLARI DOSTUMUZDUR. GERİSİ BİZDEN OLMAYAN AMA BİZDEN GİBİ GÖRÜNEN EMPERYALİST HAYRANLARININ İŞİDİR. TÜRK MİLLETİ KENDİNİ DE DÜŞMANLARINI DA ÇOK İYİ BİLİR.
  Cevapla
 • Muhsin 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH dostlarına korku yoktur ve onlar mahzunda olmazlar. ALLAH kimsenin yaptığını yanına bırakmaz. ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.
  Cevapla
 • M.Nedim İÇÖZ 1 ay önce Şikayet Et
  Kıssadan hisse çıkartmak ....
  Cevapla
 • Gumarbaz 1 ay önce Şikayet Et
  İddaa oynar gibi orana göre basmak lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sorunun çözümünde son viraj: Yenişehirlioğlu kimlerle görüştü?
Yeni hocayı ne zaman açıklayacak? Ali Koç resmen tarih verdi