İsrail'den 10 yıl sonra Doğu Kudüs'te ilhak

7 Ekim'i ve İran'la gerilimi fırsata çeviren İsrail, 10 yıl sonra ilk kez Doğu Kudüs'te ilhak başlattı. İsrail yönetimi, 7 Ekim'den sonra, işgal ettiği bölgelerde 20'den fazla yeni projeye onay vererek inşaat çalışmalarına başladı.

GİRİŞ 20.04.2024 09:23 GÜNCELLEME 20.04.2024 10:20
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

The Guardian'ın haberine göre İsrail, 7 Ekim sonrası 20'den fazla projeye onay verdi ve 6 aylık süreçte binlerce konutluk illegal yapının inşasına başladı. İki yeni yerleşim biriminin de planlarını onaylayan İsrail, 10 yıl sonra Doğu Kudüs'te ilk kez böyle bir ilhak faaliyetinde bulundu. İsrail bu süreç içerisinde bölgede ikamet eden Filistinlileri evlerinden sürmek için aşırı sağcı grupları kullandı.

Gazeteye konuşan İsrail merkezli insan hakları örgütü Bimkom Direktrörü Sari Kronish, 7 Ekim sonrası İsrail hükümetinde görev yapan bakanlık ve devlet kurumlarının çalışmalarını askıya aldığını, planlama yetkilerinin buna rağmen verildiğini kaydetti.

"Bu planların hızlı ilerlemesi son 6 ayda eşi benzeri görülmemiş bir durum." diyen Kronish, Tel Aviv yönetimin hukuk teammüllerine uygun hareket etmediğini belirtti.

Şehrin doğu sınırında yer alan ve uluslararası kamuoyunun dahi tepkisini çeken Kidmat Zion yerleşim birimi, Filistin mahallesi Ras al-Amud'un bulunduğu alana doğru genişletilecek. Bölgedeki Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılacağı birimin genişletme onayları ise 9 Ekim 2023'te, yani savaşın başlangıcından 48 saat sonra alındı. Daha önce infiale yol açtığı için Beyt Safafa'da 10 senedir bekletilen iki büyük projeden biri olan Givat Hamatos'un inşası için de geçtiğimiz ay iş makinaları çalışmaya başladı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 68
 • Mustafa Akın 1 ay önce Şikayet Et
  Mezar inşaatlarına başlasalar daha iyi olacak aslında. Sonları yaklaşıyor çünkü.
  Cevapla
 • ASIL BU 1 ay önce Şikayet Et
  İşgali Hırsızlığı Abd ile birlikte yapıyorlar. Bundan sonraki hamle İNŞALLAH İstanbul olmaz.
  Cevapla
 • Haso 1 ay önce Şikayet Et
  Fare gibi filistini kemiriyorlar adalet diye bir sey yok insan oglu sadece gucden anlar
  Cevapla
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  Toplandıkça sonunu hazırlıyor İsrail. Ama bu son sözümona 57 tane mevcut İslam devleti eliyle olmayacak. Batıdan doğacak İslam güneşiyle olacak. Hİç beklemedikleri bir yerden darbe alacaklar.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Allah ve rasulunun dedikleri elbette olmadan bunlarin sonu gelmeyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
X, Türkiye'de temsilcilik açtı
İran havadaki Akıncı'yı istemedi, Batman'daki Akıncı yola çıktı! İşte sebebi