ABD'deki TikTok yasağında yeni gelişme!

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda ülkede yasaklanmasını içeren yasa tasarısı kabul edildi.

GİRİŞ 20.04.2024 23:40 GÜNCELLEME 21.04.2024 10:40
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

ABD’nin TikTok ile savaşı sürüyor. Temsilciler Meclisi’nde bugün sosyal medya platformu TikTok için oylama yapıldı.

Mecliste yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda ülkede yasaklanmasını içeren yasa tasarısı 58’e karşı 360 oyla kabul edildi.

Tasarıya göre, ByteDance’ın TikTok’u elden çıkarması için 6 aydan 1 yıla kadar süresi var. Tasarıda, ABD Başkanı Joe Biden‘ın satış konusunda ilerleme kaydedildiğini tespit etmesi halinde satış süresinin 90 gün daha uzatılabileceği de ifade edildi.

Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısı, Senato'daki oylamanın ardından Biden'ın onayına sunulacak.

BİDEN "ONAYLAYACAĞIM" DEMİŞTİ

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "Bu tasarı Amerikalıları ve özellikle de Amerikalı çocukları TikTok uygulamasındaki Çin propagandasının kötü etkisinden koruyor. Bu uygulama Amerikalıların telefonlarında bir casus balonudur“ dedi.

TikTok tarafından bu hafta başında yapılan açıklamada ise, "170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve ABD ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatacak bir yasak tasarısını bir kez daha araya sıkıştırmak için önemli dış ve insani yardım kılıfını kullanması talihsiz bir durumdur“ ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Biden ise, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "Eğer yasayı geçirirlerse, onaylayacağım“ şeklinde konuşmuştu.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 54
 • harun fettah 2 hafta önce Şikayet Et
  Özgürlükler ülkesi olan Amerika sadece tiktoka yasak koymadı Filistine destek verenlerde yasak koymuşlar sadece amerikada değil tüm dünyaya yasak koymuşlar yahudiler Filistine destek verenleri protesto edebiliyor ama yahudileri hiç kimsa protesto edemiyor bir zamanlarda firavun aynısını yapmıştı sonuda kızıldenizde kendini imha etti bugünün yahudileride sonlarını hazırlıyor kıyamet yakın
  Cevapla
 • Uyan Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  Acilen İslam düşmanı TİKTOK Türkiye'de yasaklanmalı. Türk gençlerini devşirip İslam ve devlet düşmanı haline getiriyor TİKTOK.
  Cevapla
 • {°^°} 1 ay önce Şikayet Et
  O ne der bu ne der'e takılmadan, halkın kendisini iktidara taşıdığı kimsenin yapması gereken şey. Maalesef biz halâ muktedir olamadık demek ki!
  Cevapla
 • doruya doğru 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar ABD nin hakkında iyi kelimeler sarf etmiyor tiktok da galiba yaralarına tuz basıyor galiba tiktok
  Cevapla
 • Tuncay 1 ay önce Şikayet Et
  tik tok filistindeki olayları yayınlıyor o sebeple yasaklıyorlar. Çünkü bu siyonizmin denetiminde değil. Bu konuya dikkat edin. Daha önce neden yasaklamadılar?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere erken seçime gidiyor! Başbakan Sunak tarihi açıkladı!
İran havadaki Akıncı'yı istemedi, Batman'daki Akıncı yola çıktı! İşte sebebi