Hamas'tan Erdoğan açıklaması: Şimon Peres'e verdiği karşılığı hatırlıyoruz

İstanbul'da Başkan Erdoğan'la görüşen Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 21.04.2024 00:50 GÜNCELLEME 21.04.2024 10:22
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Heniyye, görüşmeye ilişkin son dakika açıklamasında bulundu.

'ERDOĞAN'IN BENZETMESİ FİLİSTİN HALKI İÇİN ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR'

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin parlamento bloku toplantısında yaptığı ve Hamas'ı 'Ulusal kurtuluş hareketi' olarak tanımlayan ve Kuvay-i Milliye'ye benzeten açıklaması şüphesiz ki, bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır." ifadesini kullanan Heniyye, "Hamas, topraklarımızı, kutsal değerlerimizi ve halkımızı tarihi işgalden kurtarmak için direnen bir harekettir." dedi.

'SİYONİSTLERİN SALDIRILARININ DURMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇABANIN BİRLEŞTİRİLMESİ GEREK'

Bölgesel ve İslami konumuyla Türkiye'nin Filistin davasıyla tarihi bağları olduğunu, Erdoğan'ın Hamas ve Gazze ile Filistin davası konusundaki açıklamasının, Filistin davasını kendi davası olarak gören, Gazze'yi insani açıdan ele alan ve zulme karşı duran Türk halkının vicdanını yansıttığını söyleyen Heniyye, ABD desteğiyle ayakta kalan Siyonistlerin saldırılarının durması için her türlü çabanın birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

'ERDOĞAN'IN ŞİMON PERES'E CEVABINI HATIRLIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkının Filistin davasına karşı fikri, tarihi ve siyasi tutumundan övgüyle bahseden Heniyye, "Hâlen Erdoğan'ın BM'deki hitabında Filistin haritasını kaldırarak ve Filistin'in aşamalı olarak nasıl işgal edildiğini açıklayarak Şimon Peres'e karşılığını hatırlıyoruz." diye konuştu.

'TÜRK HALKININ MAVİ MARMARA'DA NASIL ŞEHİT VERDİKLERİNİ HALA HATIRLIYORUZ'

Filistin'in hakkının savunulmasını daima gururla takip ettiklerini söyleyen Heniyye, "Türkiye'nin bölgedeki konumunu, bölgesel ve uluslararası siyasetini, Filistin davasına ve Gazze'ye tutumunu önemle yakından izliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türk halkının Gazze'deki ablukanın kalkması için Mavi Marmara'da nasıl şehit verdiklerini hâlen hatırlıyoruz." diyen Heniyye, Türkiye'nin Filistin davası ve Gazze ablukası konusunda tek tutum sergilediğini ekledi.

'YAPTIRIMLAR SİYONİST DÜŞMANLARA KARŞI ATILMIŞ ÖNEMLİ BİR ADIM'

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde İsrail ile ticari kısıtlamalar konusunda alınan kararları ve bu kararların ticari hareketliliğe etkilerini dinledik." ifadelerini kullanan Heniyye, "Bu, Gazze'ye saldırılarında kadın, çocuk, yaşlı Filistin halkının kanını akıtan, büyük katliamlar için Refah'a kara saldırıları tehdidinde bulunan, başta Mescid-i Aksa olmak üzere özellikle Kudüs'te Müslümanların kutsallarını hiçe sayan Siyonist düşmanlara karşı atılmış önemli bir adım." şeklinde konuştu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 44
 • Ercan 1 ay önce Şikayet Et
  Iyi oku yavru Erbakan hala kayıpsın ortada yoksun
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Fatıh erbakanı cağırsaydı bir poz da o verseydi. Birde muhammet emin yıldırım hoca bir pozda o verse. Arkalarındaki kitle rahatlardı
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hamasa selam direnişe devam
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Eceli gelen Siyonist itleri Türkiyenin sabrını deniyor
  Cevapla
 • erdal 1 ay önce Şikayet Et
  Bence hiçbirşey yapılmıyor yardım etmek le tok ölmesine sebep oluyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
X, Türkiye'de temsilcilik açtı
'Tarihi gündeyiz' deyip duyurdu, Toplantı başladı! Dijital Telif Yasası'nda önemli adım...