Katar'dan Türkiye açıklaması: Onurlu duruşu takdir ediyoruz

Katar, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze Şeridi ile ilgili arabuluculuk rolüne bağlı olduğunu bildirdi. Katar'dan ayrıca Türkiye'nin işgal altındaki Gazze için çabalarına övgü geldi.

GİRİŞ 23.04.2024 16:10 GÜNCELLEME 23.04.2024 16:16
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

"Katar, Gazze'yle ilgili uluslararası arabuluculuk rolüne bağlıdır." diyen Ensari, Doha'nın Hamas ile İsrail arasındaki arabuluculuk rolünü halihazırda değerlendirme aşamasına aldığını belirtti.

Bu süreçte Katar aleyhinde olumsuz açıklamalar yapanlar olduğuna dikkati çeken Ensari, bu açıklamalardan bazılarının İsrailli yetkiler tarafından yapıldığını ifade etti.

Arabulucu ülkeler aleyhindeki açıklamaların konuyla ilgili ciddiyetsizliği gözler önüne serdiğine vurgu yapan Ensari, mutabakatın sağlanması için tüm tarafların ciddi olması ve fedakarlık yapması gerektiğini kaydetti.

Gazze'yle ilgili müzakerelerin halihazırda durduğunu aktaran Ensari, müzakerelerin yeniden başlaması için tarafların duruşlarında değişim olması gerektiğini vurguladı.

Katar'ın Gazze Şeridi ve Filistin halkına yönelik insani görevine bağlılığından söz eden Ensari, Gazze'ye insani yardımları sürdürdüklerini belirtti.

ANKARA'NIN SERGİLEDİĞİ ONURLU DURUŞUNU TAKDİR EDİYORUZ

Türkiye'nin tutumuna dair ise Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ensari, "Türk kardeşlerimizle koordinasyon devam ediyor. Türkiye'nin arabuluculuk konusunda verdiği destekleri ve Ankara'nın sergilediği onurlu duruşu takdir ediyoruz." dedi.

Türkiye'nin, Katar'ın arabuluculuk rolünü destekleyen bölge ülkeleri arasındaki en önemli ülkelerden biri olduğunu söyleyen Ensari, Hamas'ın Doha'daki ofisinin kapatılmasıyla ilgili ise "Bu konuda veya Hamaslı yöneticilerle ilgili herhangi bir karar yok." diye konuştu.

Ensari, Katar'daki Hamas ofisinin iletişim kanallarını açmak amacıyla ABD'yle koordinasyon içinde kurulduğuna ve çok da başarılı olduğuna işaret etti.

Hamaslı yetkililerin istedikleri gibi ülkeye giriş çıkış yapabildiklerini aktaran Ensari, Doha'nın arabuluculuk rolüyle herhangi bir baskı kurmadığını ifade etti.

7 EKİM'DEN SONRA GAZZE İŞGALİ

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 183 Filistinli öldürüldü, 77 bin 143 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Mısır, Katar ve ABD'nin çabalarıyla bir süredir Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve esir takası için dolaylı müzakereler yürütülüyor.

Katar'ın başkenti Doha'da mart ayında başlayan müzakereler daha sonra Mısır'ın başkenti Kahire'ye taşınmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • fatih 1 ay önce Şikayet Et
  mask denen kullanıcı bu dik ve onurlu duruşları inan senin boş yorumundan milyon kez daha iyi israf yapma başka mahalleye
  Cevapla
 • MASK 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya üzerinde onurlu duruş iyi ve gösterişli görünüyor da Allah CC nezdinde nasıl gözüküyor acaba
  Cevapla
 • misafir 06 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi patronların altında kalmış Arap devletleri İslam'a savaş açmışlar dünyadan bi haberler
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Filistin, Yaser Arafat'ın FKÖ örgütüyle direndi. HAMAS israil'in kurduğu etkisiz provakatif bir örgüt olmak ve israile yeni saldırı bahaneleri dışında filistin hayrına hiç bir şey yapmamıştır. Bir çok ortadoğu ülkesi hamas ı bilir ve desteklemez. ABD güdümlü İran dışında desteği yok.
  Cevapla
 • aaa 1 ay önce Şikayet Et
  Filistine, Bu kadar zengin Arap ulkesi varken en cok yardimi Turkiye'nin yapmasi beni sasirtti. Madem bu kadar zenginsiniz sizlerin daha cok yardim etmesi gerekmiyormuydu Allah C.C. Turkiyemizi korusun kollasin gelistirsin Yuceltsin InshaAllah Bu israili de kahredip yok etsin InshaAllah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sorunun çözümünde son viraj: Yenişehirlioğlu kimlerle görüştü?
İzlanda'da yanardağ patlaması!