ABD'li Pelosi'den Netanyahu'ya istifa çağrısı

Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat vekil Nancy Pelosi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iki devletli çözümün önünde yıllardır engel olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.

ABD'li Pelosi'den Netanyahu'ya istifa çağrısı
ABD'li Pelosi'den Netanyahu'ya istifa çağrısı
GİRİŞ 23.04.2024 19:45 GÜNCELLEME 23.04.2024 19:45
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

ABD'nin kıdemli Kongre üyelerinden ve Temsilciler Meclisinin önceki başkanı olan Pelosi, İrlanda'da bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, Gazze'deki son durumu değerlendirdi.

Pelosi, ABD'nin İsrail'in güvenliğine her bakımdan bağlı olduğunu ancak 7 Ekim 2023'ten sonra Netanyahu'nun uyguladığı yöntemlere katılmadıklarını vurguladı.

"İsrail'in kendini savunma hakkını tanımalıyız. Biz, Netanyahu'nun politika ve uygulamalarını reddediyoruz. Yapılanlar korkunç, onun (Netanyahu'nun) verdiği karşılıktan daha kötü ne yapılabilirdi ki?" diye konuşan Pelosi, Gazze'deki yıkımın devasa boyutlarda olduğunu belirtti.

"Netanyahu istifa etmeli, günün sonunda bundan o sorumlu." yorumunu yapan Pelosi, kendisinin Kongre'de her zaman İsrail'in çıkarlarını savunduğunu ancak bugünkü durumun açık olduğunu söyledi.

Netanyahu'yu, iki devletli çözümün önünde engel olmakla suçlayan Pelosi, "Barıştan mı korkuyor yoksa sadece barışı mı istemiyor bilmiyorum, ancak kendisi yıllardır iki devletli çözümün önünde engel oluyor." şeklinde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi son olarak İsrail'e 26 milyar dolarlık yeni bir yardım paketine onay verirken, Pelosi de söz konusu pakete "evet" oyu veren vekiller arasında yer almıştı.

Söz konusu paketin bu hafta Senatoda ele alınması ve kabul edilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden, içinde Ukrayna ve Tayvan'a da yardımın yer aldığı toplam 95 milyar dolarlık paketi masasına gelir gelmez imzalayacağını açıklamıştı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 38
 • Aaaa 1 ay önce Şikayet Et
  Timsah göz yaşları bunlar sadece siyonist desteğinden mahrum kalmış veya yaşlandığı için kenara itilmişliğin hırsıyla söylenmiş bi kaç kelime
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  2 devletli çozum diyeceksiniz filistini BM de devlet olması kararını veto edeceksiniz üstelik İsrailin katliamına soykırim yapmasına her türlü silah desteğiyle ortak olacaksınız Rabbim im kahhar ismi üzerinize olsun Kötüler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • konuk 1 ay önce Şikayet Et
  elleriniz kanlı hiç uğraşmayın insanlık sizi affetmeyecek
  Cevapla
 • DURSUN 1 ay önce Şikayet Et
  Okadar can aldı saklamak ve aklamak için şimdiden bahaneler arayın bakalım
  Cevapla
 • Muhsin 1 ay önce Şikayet Et
  Kahrolsun netanyahu Kahrolsun kötülük kahrolsun katiller kahrolsun kafirler kahrolsun zalimler kahrolsun netanyahu ve avaneleri ve yalakaları ve destekçileri ve askerleri ve taraftarları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de şampiyon Galatasaray!
Fenerbahçe'ye şampiyonluk için yarım düzine gol yetmedi