Mısır İstihbarat Şefi Gazze için İsrail'e gidiyor

Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil'in, Gazze Şeridi'nde geçici ateşkes ve esir takası görüşmeleri için bugün Tel Aviv'e gideceği iddia edildi.

Mısır İstihbarat Şefi Gazze için İsrail'e gidiyor
Mısır İstihbarat Şefi Gazze için İsrail'e gidiyor
GİRİŞ 26.04.2024 12:05 GÜNCELLEME 26.04.2024 12:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Katar merkezli Al-Araby Al-Jadeed'in haberine göre, Kamil, İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ile görüşecek.

İSTİHBARAT ŞEFİ MISIRA GİDİYOR

Kamil, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarına devam ettiği Gazze'de geçici ateşkes ve esir takası anlaşmasına varmak için görüşmeleri yapması beklenen Mısır heyetine başkanlık edecek.

ESNEK YAKLAŞIM BENİMSENECEK Mİ?

Mısırlı bir yetkili, Kahire'nin, ayrıca İsrail'in Gazze'nin en güneyinde yer alan ve yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a beklenen saldırısını önlemeye çalıştığını söyledi.

İsrail medyasına göre, Savaş Kabinesi dün İsrail müzakere ekibine Mısır heyetiyle görüşmesinde esnek yaklaşım benimsemesi konusunda yetki verdi.

'SERBEST BIRAKIN'

İsrail müzakere heyeti, Gazze'deki İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını sağlamayı amaçlayan bir öneriyi Güvenlik Kabinesi'ne sundu.

Channel 12 News'in haberinde, söz konusu teklifte "İsrail'in, kadınlar, yaşlılar ve ciddi sağlık sorunları olan hastaların bulunduğu 20 esirin serbest bırakılmasını talep edeceği" öne sürüldü.

İsrail'in bunun karşılığında ise yerinden edilen Filistinlilerin Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönmelerine izin vereceği iddia edildi.

Esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in vereceği tavizlerin detayları ise tam olarak açıklanmadı.

'GÜVENLİ BÖLGE' İDDİASI

Gazze'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu.

İsrail'in 7 Ekim'deki saldırıları nedeniyle 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Yerinden edilen Filistinlilerin büyük bölümü, İsrail'in daha önce "güvenli olduğunu" iddia ettiği Refah'a sığındı. Kuzey bölgelerden gelenlerle Refah'ın nüfusu 4 katından fazla artarak 1,5 milyona ulaştı.

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah'a sığınan Filistinlilerin büyük bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

İsrail ordusu, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

Uluslararası uyarılara rağmen Refah'a saldırı planını onayladığını defalarca yineleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada saldırı için tarih belirlendiğini belirtmişti.

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Refah'a kara saldırısını "çok yakında" başlatacağını bildirmişti.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 3
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Allah mısırlı yöneticileri kahretsin
  Cevapla
 • Ali Özgür 1 ay önce Şikayet Et
  Beddua iki uçludur. Ya yapılana gider, ya döner yapana isabet eder ! Hamas'ı fiştekleyerek Gazze'yi ve Gazzelileri ateşe atan İran'dır, Mısır değil.
  Cevapla
 • Aynen 1 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın eski gözdesinden EURO 2024'te 'Puskas'lık gol!
Bildiri kabul edildi! Rusya'dan Türkiye açıklaması: İlişkileri etkileyecek mi?